Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu – 05 Aralık 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu – 05 Aralık 2018

Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu

Üroloji Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Birinci dereceden varikoselin azospermi üzerinde etkisi var mıdır? 2. Kez mikro tese olmak istiyoruz, fakat öncelikle varikoselin tedavi edilmesi söylendi.

C: Varikosel infertilite yaşayan erkeklerde en sık gördüğümüz rahatsızlık ve varikosel infertilitenin önemli bir etkeni olarak bilinmektedir. İnfertilite problemi yaşayan insanların hastalığını öncelikle tedavi etmeye meyilliyiz ancak varisokel infertilite ilişkisi hala tartışmalıdır. Eğer bir kişide sperm sayısında azalma sperm şeklinde bozukluk veya sperm hareketinde biraz azalma söz konusu ise bu kişilerin greyt 3 varikoseli var ise bu varikoselin öncelikle ameliyat edilmesi önerilmektedir. Ancak eğer kişide sperm sayısında azlık varsa daha evvelden geçirilmiş mikro tese ameliyatta elde edilen spermlerle başarı sağlanamamışsa o zaman az miktarda da olsa varikoselin tedavi edilmesini güncel çalışmalar öneriliyor. Özetlemek gerekirse bir kişide infertilite problemi var ve greyt 3 varikosel varsa öncelikle varikoselin tedavisi yapılır bir kişide greyt 1 2 hafif varikosel varsa öncelikle tüp bebek denemesi yapılır ancak başarılı olamadıysak 2. veya 3. tüp bebek denemelerinde kesinlikle varikoseli tedavi ettikten sonra faydalı olacaktır.

S: Dış merkezde donmuş spermim var, bu sperm taşınabilir mi?

C: Evet, taşınabilir. Günümüzde son derece gelişmiş trasportasyon cihazlar var bunların içerisinde sıvı azot içerisinde taşınır ve sorun yaşanmaz.

S: Tüp bebek tedavisinde donmuş spermlere SORP testi yapılabilir mi?

C: Sorp testi hassas bir testtir. Donmuş spermle yapılıp yapılamayacağı konusunda fazla bilgim yok ama bilinen kadarıyla yapılmıyor.

S: Azospermi hastasıyım 2 kez denedim sonucu negatif oldu tekrar denemeli miyim?

C: Cevabı net değildir. Testiste sperm bulamadığımızda testis dokusunun bir parçasını alıp patolojik incelemeye gönderiyoruz. Bu inceleme sırasında yollanan parçada spermin ana hücreleri, kök hücreleri yani spermatagonyumlar olması durumunda hastalara tekrardan tese yapmayı öneriyoruz.

S: Bir insan kaç kere tese olabilir?

C: Bunun bir sınırı yoktur. Tabiatıyla biz bugünlerde mikroskop altında ince cımbız benzeri çalışsak ve testtise minumum zarar veremeye gayret etsekte her tese’nin testise tahrip edici etkisi vardır ama teorik olarak insanlar tese ameliyatı hele ki mikro tese ameliyatı olabilirler.

S: Kök hücre tedavileri ne aşamada?

C: Kök hücre, bizler hepimiz vücudumuzun bu hale gelmezden evvel tek bir hücreydik ana rahmine düştüğümüz zaman bu hücreler çoğaldılar farklılaştılar ağzımız kaşımız gözümüz dalağımız oluştu. İşte bu farklılaşmanın alt evrelerinde olan yani birkaç organa dönüşebilen hücrelere kök hücre denir. Bu kök hücreler kemik iliğinde ve yağ dokusunda fazla miktarda bulunmaktadır. 2010 yılından itibaren yurt dışında yapılmış çeşitli temel bilim çalışmaları bu hücrelerden farklı farklı dokular elde etmeyi başardı. Kemik iliğinden alınan dokuyla kalp hücresi üretildi veya yağ hücresinden alınan bir dokudan sinir hücresine benzer yapılar üretildi. 2015 yılından itibaren bu hücrelerden sperm ve yumurta hücresi yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam ekim eylül 2015 yıllarında yine Japonya’da gerçekleşen deneyde bir dişi fareden hem sperm hem de yumurta hücresi üretildi bunlardan embriyo oluşturuldu bir başka dişi fareye transfer edildi ve yavru farelerin oluşumu gösterildi. Bunlar tabiatıyla bizleri zorlayan deneyler ve bu deneylerin insanlarda güvenilir şekilde uygulanması için bir çok güvenli testlerden geçmesi gereki. Diliyoruz ki önümüzdeki yıllarda bizde bu tedavileri insanlarda uygular hale geleceğiz.

S: Yapı bozukluğu olanlar için hangi tür tedaviyi öneriyorsunuz?

C: Bozukluğa neden olan çok sebep var çevre kirliliği çevresel toksinler radyasyon teknolojik aletler sağlıklı olmayan besinler her şeyden önce sigara tüm bunlar sperm hücresinde yapı bozukluğuna neden olabilir. Yapısal bozuklukla gelen hastalarda bu sebeplere dikkat etmelerin söylüyoruz antioksidanlar içeren çeşitli suplemanlar var, bu hastalara öneriyoruz.

S: Sorp testi nedir?

C: Sorp testi spermdeki serbest oksijen medikallerini ölçen ve spermlerin çevresel toksinlere ne kadar maruz kaldığını bize veren bir testtir. Bir kişinin sorp testi değer, ne kadar yüksek ise o kişinin spermi o kadar zararlı çevresel toksinlere maruz kalıyordur ve bu kişilerde 3 ile 6 ay sürede sigara bırakımı antioksidan alımıyla sorp değerini düşürmek kolaydır daha sağlıklı bir şekilde üretilmesi gerekir.

S: Tüp bebek olacağını nasıl anlıyorsunuz sperm kaç olunca tüp bebek denemeliyiz?

C: 2011 yılında yayınlamış olduğu 2014 yılında revize edilen kılavuzlar var buna göre bir kişi sperm örneği verdiğinde verdiğinde o örneğin içerisinde mililitrede 15 milyonun altında sperm olması infertiliteyle ilişkili bir durum bu spermlerin %32 sinin harketli olması gerekiyor ve bu spermlerin % 4’ünün şeklinin düzgün olması gerekiyor biz bir sperm analizi yaptığımızda 3 şeye dikkat ediyoruz sperm sayısı mililitrede 15 milyonun üzerinde olması sperm hareketi %32 nin veya %40’ın üzerinde olacak son olarakta sperm şeklinin düzgün olması gerekmektedir. Eğer sorun varsa kişilere tüp bebek öneriyoruz. Bunun dışında da kişilerin sperm sayıları normal olabiliyor ve sebebi açıklanamayan infertilite kısırlık diyoruz bu kişilere de açıklayamıyoruz diye tüp bebek yapmamazlık etmiyoruz

S: Kilo fazlalığı sperm sayısını etkiler mi?

C: Evet obezite testislerin fonksiyonlarını ciddi şekilde azaltıyor bunun ne şekilde olduğu hala devam tartışılmaya devam ediyor aşırı kilolu insanlarda testisin etrafındaki yağ dokusu fazla miktarda olduğundan testislerin ısısında artışa neden oluyor testislerin erkeklerin dışında olmasının bir sebebi var. Çünkü testisler vücuttan 2-3 santigrat derece daha serin ortamda fonksiyonlarını gösteriyor. Eğer testislerin ısısı artarsa sperm sayısında azalma oluyor bunun yanı sıra hormonal değişiklik oluyor kadınlık hormonu artarken erkeklik hormonu azalıyor bunlarda ister istemez yapıyı bozuyor sperm sayısını etkiliyor.

S: Tesa ameliyatının normal sperm vermekten farkı nedir?

C: Bir insanda azospermi varsa yani dışarıya hiç çıkmıyorsa o zaman testislerin içerisinde sperm var mı yok mu bunu anlamak için çeşitli ameliyatlar yapıyoruz. En sık kullanılanları tesa-tese’dir. Tesa yani testisin içerisine bir tane iğne sokmak suretiyle bir takım dokular aspire edilir ve o dokuların içerisinden sperm alıyoruz. Eğer sperm bulur isek bu spermin tüp bebek tedavisi şartı için kullanıyoruz. Bazı kişilerde TESA ile başarılı olamıyoruz. Bu kişilerde TESE ile tedavi edilir. Buda testisin ufak bir kesiği ile açıp testin içerisine mikroskopla sperm içerisine muhtelen alanları tespit edip ince cımbızlarla doku örnekleri alıyoruz. Bu örnekleri laboratuvara yolluyoruz oradaki arkadaşlarımız titiz çalışmalarla dokuların içerisindeki spermleri tek tek ayıklıyorlar o spermlerde tüp bebekte kullanılıyor.

S: Tüp bebekte en iyi spermler seçiliyor madem neden oluşan embriyolara genetik ayıklama yapılıyor?

C: Yaş çok önemlidir. Önceki tüp bebek başarısızlıkları önemli işimizi sağlama almak istiyoruz bizler en iyi spermi ve en iyi mikroskobu seçiyor olsak da bunların genetiklerinde bir bozukluk olup olmadığını tahmin edemiyoruz. Hastalarımıza hastalıklı bir evlat vermektense bu ayıklamayı genetik testlerle gerçekleştiriyor ve böylelikle en sağlıklı embriyoyu transfer ederek hem tüp bebekteki başarıyı artırıyoruz hem de hastalıksız bir çok geçirmesine engel oluyoruz.

S: Hareketlilik artsın diye ilaç kullanıyorum ne kadar zaman beklenmeli artması için?

C: Bir spermin oluşması için 65 ile 72 gün gerekmektedir. O yüzden sperm hareketliliği artsın diye bir ilaç tedavisi kullanıyorsanız 3 ay süreyle bu ilacı kullanmalısınız.

S: Yumurtlarım sağlam ama 2 kere düşük yaptım sizce sperm midir sorun bunun sebebini bulamıyorlar kötü sperm düşüğe sebep olur mu?

C: Olabilir. Ancak spermin neden olduğu problemler genellikle tüp bebek aşamasında embriyonun gelişiminin 3. gününde kendini gösterir her şey normalken düşük oluyorsa yumurta kaynaklı veya rahim kaynaklı diğer problemlerle dikkate alınmalıdır.

S: Erkekler tüplerini bağlatabilir mi?

C: Evet bağlatabilir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde en sık uygulanan ameliyattır. Bu ameliyata vazektomi denir. Kadınlardaki tüp bağlatma işlemiyle mukayese edildiğinde son derece basit muayene ortamında yapılan bir işlemdir. Eğer genel çocuk sahibi olmak istemiyorsanız kadınlar kadar erkeklerde sorumluluk almalıdırlar ve kadınların bedenlerine tüp bağlatma gibi onlara zarar verici doğum kontrol yönlerinden ise bu basit vazektomi işlemine uygulamak kötü bir fikir değil hatta çağdaş dünyada ki erkekler bunu yapıyorlar bu yüzden çocuk sahibi olmak istemeyen kişilere vazektomi ameliyatını öneriyoruz.

S: 4 yıl önce 5 milyon olan sperm sayısı 0 çıktı böyle bir şey olabilir mi?

C: Evet olabilir. Vücudunuzun en küçük hücrelerdir sperm hücresi yani kaş hücreniz göz hücreniz kalp hücreniz veya bağırsak hücrenizin hepsini alt alta koyun en küçüğü sperm hücresidir. Çünkü sperm hücreleri oluşumları sırasında vücutlarının çok büyük bir kısmını kaybederler ince ve küçük olmak zorundadırlar. Annenin doğum kanallarında hızlıca ilerleyebilsinler yumurtayı bulup dölleyebilirler. Spermin bu kaybettiği vücut organları çevresel etkilerden koruyan birçok organlar var o yüzden spermler ısıya çevresel toksinlere kimyasal maddelere sinire strese duyarlı hücrelerdir.

S: Menopoz gibi bir süreç var mıdır spermleri kaç yaşlarda biter?

C: Erkeklerde Kadınlardaki gibi her şeyin bittiği menopoz evresi yoktur erkekler sperm üretimine ileri yaşlara kadar devam eder tabiatı ile 65 yaşında üretilen spermin kalitesi ile 25 yaşında üretilen spermin sayı ve kalitesi bir değildir oyüzden şimdilerde erkeklere sperm analizi yapılması eğer sperm tahlilleri sınırda ise o zaman sperm dondurmanın faydalı olabileceği belirtilmektedir oyüzden erken yaşlarda sperm dondurmayı öneren uzmanlar vardır ancak memleketimizde yasal mevzuat gereği yapılmıyor ama yurt dışında bilim insanları bunu öneriyorlar

S: Eşimden boşandım menim az geldi meni miktarı sayısını belirler mi?

C: Meni miktarı sperm hareketlerini ya da sayısını kısmen belirler eğer bir kişinin boşaltım kanallarında kist varsa tıkanıklık var ise o zaman meni miktarı az olur biz buna obstrüktif durumu diyoruz. Eğer bir kişide obstrüktif analiz varsa meni testislerde üretiliyor ama kitkanıklık sebebiyle atılamıyor ise o zaman bu kişilerde ameliyatla tıkanıklığı açıyoruz veya ameliyatla uğraşmayıp testislerden doku alarak tesa veya tese yöntemiyle sperm temin edip tüp bebek işlemi kullanabiliyoruz.

S: Morfoloji ilaçla düzelmez mi?

C: Düzelebilir. Bir kişi sağlıklı beslenir sağlıklı bir yaşam şekli benimser ve üzerine çeşitli antioksidanlar kullanırsa 3-5 ayda düzelme görüyoruz.

S: Doğuştan sperm olmasını sağlayan doğuştan eksik hormon olması neden olur?

C: Çeşitli doğumsal hastalıklarda ortaya çıkar. Beyinde hipofiz bezinde üretilen fsh lh isminde üretilen 2 tane çok önemli hormon bütün cinsel gelişime ve üreme sistemine tesis ediyor. Eğer bu hormonlar eksikse ürogenital sistem dediğimiz cinsel sistemler gelişmiyor ve sonrasında kişilerde başka problemlerde oluşabilir.

S: Eşimde dna testi yapıldı %8 çıktı, sonrasında biyokimyasal gebelik oldu bunun nedeni etkisi olabilir mi hasar miktarını nasıl düşüreceğiz?

C: %8 çokta fazla hasar miktarı değil tabi yapılan testten teste farklılık gösterir. Tünel mi fısh mi yapıldı bilmek lazım eğer ki bu testlerde bozukluk var ise kişilerde biyokimyasal gebelikler düşükler ortaya çıkabiliyor veya infertilite problemleri bu sebepleri bu kişilerin muayeneden geçmesi ve ondan sonrasında belki bir tüp bebek merkezine başvurması faydalı olacaktır.

S: Erkek kısırlıkları hangileridir? Siz hangilerini uyguluyorsunuz?

C: Açıkçası bu alanda üreme sağlığının istenilen hızda ilerlemiyor mikroskop altında yapılan tese ameliyatından başka son yıllarda geliştirdiğimiz bir şey yok. Sorp, tunel, fısh testleri var ama rutin işlemleri henüz değiştirmedi.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Aşkla Her Şey Mümkün

  Çiftimizin de dediği gibi “Aşkla her şey mümkün!” …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: