Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ebru Öztürk – 24 Ekim 2017

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ebru Öztürk – 24 Ekim 2017

Doç. Dr. Ebru Öztürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doktora Sorun Tüm Videolar Özgeçmiş
Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ebru Öztürk – 24 Ekim 2017

Doç. Dr. Ebru Öztürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Düşük yaptıktan sonra ne zaman tedaviye başlanmalıdır?

C: Eğer rahim için gayet iyi gözüküyorsa, kontrol edilen progesteron, estradiol değerleri istediğimiz değerlere indiyse ilk adette hemen başlanabilir.

S: Yumurta takibinde yumurta gibi görülen foliküller neden boş çıkar?

C: Tamamen boş çıkması olayı nadiren karşılaşılan bir durumdur. Bu foliküller granüloza hücresi dediğimiz hücrelerden oluşur. Bu bazen granüloza hücrelerine yapışıp aspire edildiğinde gelmeyedebilir. Bu yaş ilerledikçe daha çok olabilir bir durumdur. Saydığımız folikül kadar yumurta alamadığımız durumlar olabiliyor.

S: Akciğerde tüberküloz geçirmiş birinin gebelik şansı var mı? Tüpleri alınmış olsa bile gebe kalabilir mi?

C: Kendiliğinden gebe kalma olayı olarak soruluyorsa gebe kalamaz. Akciğer tüberkülozda da tüplerin tutulumu daha sıklıkla olur özellikle genital tüberkülozda en fazla hasar gören organ tüplerdir. Dolayısıyla tubay faktör denilen sebepten dolayı bu hastalarda doğal yolla gebe kalmayabilir. Ama bu hastalarda tüp bebek yoluyla yaşları,yumurta rezervi iyi uterus içi yapışıklıkları yoksa yüksek oranda gebe kalabilirler.

S: Natural siklus tedavi ilaçlı tedaviden daha mı başarılıdır? Transfer aşamasında da natural siklus mu uygulanmalıdır?

C: Natural siklusta kadın hormonel sistemi değiştirilmiyor. Bunun olumlu etkileri olabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda trnasferdeki natural siklusta gebelik oranlarının daha yüksek olduğu gösterilmiştir ancak burada zamanlama, hastanın yakın takibi çok önemlidir. Uygun kan değerlerinin planlamak çok zordur. Bu zorluğu yaşamak için değecek kadar fark var mı hala meçhuldür. Yumurta takibindeki natural siklusta özellikle ilaç verdiğimiz halde 1 ya da 2’den fazla yumurta alamıyorsak bu hastalarda verdiğimiz iğnelerin negatif etkisini görmemek için natural siklus uygulayarak daha kaliteli yumurta elde edebiliriz. Bu durum gerçekten rezerv azalmışsa olması gerektiği kadar yumurta toplayamayacağımız düşünüyorsak düşünülebilir.

S: Triod problemleri gebeliğe engel mi? Hashimoto tiroiditi tedavisi nedir?

C: Triod problemleri gebeliğe engel olabilir bunun dışında düşük nedeni de olabilir. Triod bezinin az çalışması da fazla çalışması da kadın genital işleyişine negatif etki yapabilir. Hashimoto tiroiditinde TSH özellikle 2,5 altında olacak şeklinde uygun tedavi veriliyorsa ya da TSH seviyeleri ilaç vermedende 2,5 altında izlenebiliyorsa bu hastalara ekstra bir tedavi gerekmeyebilir. Ama Hashimoto tiroiditinde kişi kendi triod bezini bir düşman gibi algılayıp ona karşı savaşır. Bu mekanizmayı baskılayıcı bir takım tedaviler uygulanabilir.

S: Döllenme olmama sebebi nedir?

C: Sıklıkla bu sorun yumurtayla alakalıdır ama %20 oranında spermle ilgili ciddi bozukluklarda da bu gözükebilir.

S: AMH düşüklüğü döllenmeme sebebi olabilir mi?

C: AMH düşüklüğü demek over rezervi azalmış demektir. Genellikle over rezervi azlığına yumurta kalitesindeki düşüklükte eşlik eder. Dolayısıyla yumurta kalitesi düşük ise döllenmeyi engelleyen bir durum olabilir.

S: Klinefelter hastasının çocuğu olur mu?

C: Evet olur. Şuanda takibini yaptığımız gebelikleri olan bir çok hastamız mevcuttur.

S: Hipofiz hastalarında hamile kalma şansı nedir?

C: Hipofiz bezi kendisi minik ama fonksiyonları bir çok olan bir bezdir. Prolaktin hormonu buradan salgılanıyor. Burada problemin hangi bezi etkilediğinin ortaya konulması gerekir.

S: 3. gün embriyosunun 5. gün embriyosuna oranla şansı nedir?

C: Embriyonun tutunması için iki faktör var. Birincisi embriyonun kalitesi ikincisi rahimin tutuculuğudur. 3. gün embriyosunun embriyo kalitesi hakkında bilgimiz daha azdır. Eğer bir embriyo 5. güne kadar ilerliyorsa bunun gebelik şansı daha fazla anlamına geliyor. Ama sonuçta bu embriyo 3. günden 5. güne kadar giderken rahim içerisinin doğal ortamından 2 gün daha uzak kalıyor. Dolayısıyla embriyo kalitesinin daha iyi olduğunun seçme şansımız olan olgularda 5. gün embriyosu tercihimizdir. Bu seçim şansımız yoksa 3. gün embriyosunu transfer ediyoruz.

S: Genetik ayıklama yapılmasının kararı ne zaman verilir?

C: Burada kadın yaşı çok önemlidir. 37 yaşın üzerindeki kadınlara öneriyorum. Onun dışında aileden gelen genetik hastalık varsa ailenin hikayesine bakılarak karar verilmesinde fayda vardır. Örneğin çiftlerde talasemi taşıyıcılığı mevcut bunların bebeklerinin dörtte birinin talasemi olma olasılığı vardır. Bunlarda PGD yapılarak sağlam embriyo rahime verilerek hasta çocuk olma olasılığı azaltılabilir.

S: Tüpler doğuştan tıkalı olur mu? Yoksa sonradan mı tıkanır? Tedavisi var mıdır?

C: Tüpler sıklıkla enfeksiyon nedeniyle sonradan tıkanır. Sonradan tıkanma olayı genellikle tüpün dış kısmından olur. Tıkanıklığa bağlı olarak içerisinde sıvı birikebilir bu duruma da hidrosalpenks deniliyor. Dış kısım tıkandığı içeriye sıvı birikti diğer tüp sağlam o zaman gebe kalabilir diye düşebilir çift oysaki böyle bir şey tam anlamıyla mümkün değildir. Mümkün olsa bile bu tüpün negatif etkisi vardır bu tüp içerisinde olan sıvı bağlantıdan rahim içerisine geçerek sağlam tüp tarafında oluşan embriyonun rahim içerisine yerleşmesini zorlaştırabilir. Dolayısıyla tıkanmış tüpün çıkarılması diğer tüpten olabilecek gebelik şansını arttırmak açısından önemlidir. Tüpün bağlanması en uygun tedavi yöntemidir. Doğuştanda tıkalı olabilir.

S: AMH değerini kaçtan sonra düşük sayıyorsunuz?

C: Normal değeri 1.3 civarında kabul ediyorum. 1’in altında olursa düşük olarak değerlendiriyorum. 0 altında ise çok düşüktür.

S: Embriyo çözülürken her hangi bir zarar görüyor mu?

C: Bu laboratuvarın tecrübesiyle alakalıdır. Tecrübeliyse pek bir zarar görmez. Bu yüzden Bahçeci Sağlık Grubu olarak rahim dinlendirme dediğimiz yöntemi sıklıkla hastalarımıza öneriyoruz.

S: Yumurtalık kalitesini artırabileceğimiz bir yöntem var mı?

C: Yumurta kalitesini artırabileceğimiz tek yöntemden bahsetmek zordur. Bu durumu en çok etkileyen kadının yaşıdır bu değiştirilebilir bir şey değildir. Ancak sağlıklı beslenme yumurta kalitesi daha sağlıklı olarak karşımıza çıkar.

S: OHSS nedir? Nasıl tedavi edilir?

C: OHSS polikistik over sendromu olan hastalarda daha sıklıkla gördüğümüz yumurtalıkların çok fazla yanıt vermesi durumudur. Böyle durumda kanda bir miktar koyulaşma olur ve damar içinden damar dışına sıvı kaçışı olur. Bu kaçış nefes darlığı, karın içi sıvı birikmesi gibi çeşitli bulgularla karşımıza çıkar. OHSS’nin tedavisinden çok önlenmesi önemlidir. Bu durum olursa eğer damardan çıkan sıvıyı geri içeri çekecek bir takım sıvı tedavisi verilebilir. Kanı daha sıvı hale getirebilecek tedaviler uygulanabilir.

S: Embriyo oluşurken yumurta mı sperm mi daha etkilidir.

C: Yumurta daha etkilidir.

S: Histeroskopiyi hangi aşamada düşünürsünüz? Yararı nedir?

C: Histeroskopi bir kamerayla rahim içerisine girilerek polip, yapışıklık, miyom gibi problemleri düzelterek gebelik şansının arttırılmaya çalışıldığı bir ameliyat şeklidir. Anormal kanaması olan hastalarda da yapılabilir. Buradaki amacımız rahim içerisini bebeğe hazırlamaktır. Yararı ise çok tartışmalıdır. Faydalarının sınırını oluşturmak için bir çok araştırma hala yürütülmektedir. Eğer rahim içerisinde 1,5 cm üzerinde polip varsa gebelik şansını düşürdüğü için histeroskopi yapıyoruz. Hastanın tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları varsa yine bu düşünülebilir. Doğuştan bir takım rahim içerisinde septum dediğimiz yapılar varsa bunları histeroskopik olarak düzeltilmesi tüp bebek başarısını arttıran yöntemdir. Tüp bebeğe yeni gelen birine direkt histeroskopi önerilmez.

S: Polikistik over hastalarında gebelikte tedavi takip nasıl olur?

C: Bu hastalarda düşük riski diğer hastalara göre daha fazladır. Onun dışında gebeliğe bağlı şeker hastalığı olasılığı daha fazla olduğu için buna yönelik takipte yakından yapılmalıdır.

S: Azospermi hastalarında tedaviyi nasıl yapıyorsunuz?

C: Öncelikle hastamızı üroloji doktorumuza yönlendiriyoruz. Uygun ilaç tedavisi planlanıyor sonrasında tüp bebek tedavisinde önce kadın hastamıza yumurta büyütme ve takip işlemleri uyguluyoruz daha sonra çatlatma iğnesinden sonra TESE işlemi yapılıyor. Yani testisten sperm bulmak için erkek hastamıza cerrahi işlem uygulanıyor. Eğer sperm bulunursa kadına da yumurta toplama işlemi uyguluyoruz.

S: Embriyo neden blast olmaz? Çözümü var mıdır?

C: Bu tip durumlarda daha çok sperme ait faktörler aranmalıdır. Sperm kalitesini arttıracak yöntemler düşünülmelidir. Eğer blasta gitmiyorsa hastaya 3. gün transferi yapılarak alternatif tedavi uygulanabilir.

S: Pozitif olan gebelik neden sonrasında düşükle sonuçlanır?

C: Spontan gebeliklerde bile kalp atışı izlene kadar ki dönemde %15 oranında düşükle sonlanabilir. Kalp atışı izlendikten sonra düşük oranı %2’ye düşse bile devam etmektedir. Bu oranları tüp bebekte de görebiliyoruz. Düşük olan gebeliklerde kromozomal bir sebep vardır. Daha çok embriyoyla alakalıdır diye düşünüyoruz.

S: Rahim dinlendirme yönteminin başarıyı arttırmada etkisi nedir?

C: Birden fazla yumurta almak için bir takım iğneler ilaçlar veriyoruz. Bu hormonel sistemi değiştiriyor. Normalde bir yumurta büyürken 10-15 yumurta büyütüyoruz bu yumurtaların hormonel değişimi rahim içi tutuculuğu azaltabilir. Dolayısıyla yumurta toplayıp üstüne adet dönemini beklediğimizde bu hormonel sistem normale dönüyor ve rahim içerisi gebeliğe daha normal hormonel seviyelerde hazırlanmış oluyor.

S: Havuz işlemini kimlere uyguluyorsunuz?

C: Düşük over rezervi olan hastalarda özellikle genetiği sağlam embriyo bulma amacımız varsa onlara uyguluyoruz. Normalde bir bayanda 10 15 yumurta toplarken düşük over rezervi olan hastalar 2 3 tane alabiliyoruz. Bunların içerisinden genetiği sağlam olanı seçebilmek için 2 3 kere 9 yumurtaya yakın toplarsak bunların içerisinden 5. güne gidenlerden genetik inceleme yaparak sağlam embriyo bulma şansını arttırıyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Tarifsiz Mutluluk Yaşadılar

  Tüp bebek sürecinin merkezinde hep anne adaylarımız görünse de aslında aynı stres …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde Mutluluk – Meme Kanserini Yendi Şimdi Hamile

  "Meme kanserini yendim, şimdi 6 aylık gebeyim! Asla vazgeçmeyin!" diyen hastamızın güzel …

  Devamını Oku

  Doğum Gününde Gelen Mutluluk

  Bugün Didem Hanım’ın doğum günü ve bugün en büyük hayalinin gerçek olduğunu …

  Devamını Oku

  En Güzel Haber

  Bazen de şaşkınlık ve mutluluktan konuşamazsınız, tıpkı annemiz gibi! Bahçeci Tüp Bebek …

  Devamını Oku

  Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

  Devamını Oku

  Bahçeci Anneleri ile Anneler Günü “Anne Olunca Anladım ki!”

  Ayla Aktiş Bir kalbin iki ayrı bedende atmasıymış, ANNE olunca anladım. …

  Devamını Oku

  Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

  Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

  Devamını Oku

  Mucizelere İnanın

  Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Ebru Öztürk


  WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: