Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ebru Öztürk – 16 Mart 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ebru Öztürk – 16 Mart 2018

Doç. Dr. Ebru Öztürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Havuz işlemi kimlere uygulanır?

C: Havuz işlemini özellikle düşük over rezervi olan hastalara uygulanır özelikle kadın yaşı ileri seviyede ise genetik inceleme kapsamlı kromozom analizi yapmak düşünülürse belirli bir sayıda embriyo olması gerekir ve bunda tekrar tekrar yumurta toplama işlemleri ile transfer işlemine gitmeden önce sağlanır.

S: Düşük over rezerve tanımı denir?

C: Düşük over rezerve olarak over rezerve testleri vardır. Bunlardan en sıklıkla kullanılan antimülleryan hormon testidir yine aynı zaman da antrel folikül sayısı denilen özellikle siklus başlangıcında büyümeye aday yumurta sayıları önemlidir over rezerve değerlendirirken özellikle antrel folikül sayısı azaldıysa ve antimüleryan hormon testi düşük ise bunlardan over rezerve düşük olarak bahsedilir.

S: Transfer işleminde endometrium kalınlığı ne kadar olmalıdır?

C: Endometrium kalınlığının 7 milimin üzerinde olması gerekir. Tabi kalınlık kadar rahim iç zarının kalınlığı da önemlidir. 3 çizgi görüntüsü denilen görüntünün bulunması bununla beraber 7 ml üzerinde kalınlık ölçümü olması endometrium transfer için uygun olduğunu gösterir.

S: Yumurta kalitesinin ne belirler nasıl artırılabilir?

C: Yumurta kalitesini belirleyen en önemli unsur kadının yaşıdır. Kadın yaşı ilerledikçe yumurta kalitesi hem rezervi azalır hem de kalitesi azalır. 35 yaştan sonra bu daha da hızlanır kadının genel sağlık durumu ne kadar iyi ise yumurta kalitesi de o oran da iyi olur.

S: Polikistik over hastaları için tedavi nasıl olmalıdır?

C: Polikistik overli bir hastanın düzenli adet görüp görmemesi düzenli yumurta olup olmadığını bilinmesi gerekir ve eğer yumurtlama yoksa hastanın yaşına göre 6 ay ya da 12 ay yumurtayı büyütüp çatlatma sonrasında ilişki önerilebilir. Aşılama işlemi yapılabilir bu süreler içerisinde tedavi olunamıyor ve gebelik elde edilemiyorsa daha sonra aşılama ve tüp bebek tedavilerine geçilebilir.

S: Rahimde çöküklük olan birinin tedavisi nasıl yapılabilir?

C: Arcuat uterus denilen aslında normal rahim yapısının bir farklı formu varsa buna bir şey yapılmasına gerek yoktur. Ama daha derin bir çöküklük varsa septum denilen olaylar varsa bunun düzeltilmesi gerekir. Eğer gebe kalınamazsa diye bir şey yok septumla da gebe kalınabilir ama düşük riski erken doğum riski daha fazladır, fakat gebe kalma riski azalır.

S: Tüp bebek hastalarında dış gebeliğin daha fazla olmasının nedeni nedir?

C: Dış gebeliğin uterus içerisinde değil tüp içerisinde olmasıdır. Bebeği rahim içerisine yerleştirirken bir takım kontraksiyonlarla yerleştirilen embriyo tüpe doğru geçebilir ve dış gebelik olasılığı tüp bebekte mevcuttur. Nasıl çoğul gebelik riski daha fazlaysa yardımcı üreme tekniklerinde dış gebelik riski de bir parça artmaktadır.

S: Genetik ayıklama kimlere uygulanır? Kaç yaş üstüne genetik ayıklama yapılır?

C: 37 yaşın altındaki hastalarda 2 kere başarısız tüp bebek denemesi olduysa ya da tekrarlayan düşükleri olduysa genetik ayıklama önerilebilir.

S: Endometriozis farkındalık ayındayız benimde endometriozisim var tüp bebeğin olmaması buna mı bağlı ameliyat olmalı mıyım?

C: Endometriozisin ne şekilde çocuk sahibi olunmasına engel olduğu açıkçası hala teoriler üzerindedir ileri evre bir endometrioziste anatomik yapı bozulduğundan yapışıklıklara bağlı tüp tıkanmasına bağlı ya da hidrosalpenks bağlı çocuk sahibi olunmasında etken olabilir. Özellikle hidrosalpenks varsa tüp de tıkanmaya bağlı tüp içerisinde sıvı birikimi varsa cerrahi tüp bebekle yapılacak olursa gereklidir ama hafif endometrioziste ne şekilde gebelik engellendiğine dair açık bir mekanizma yoktur. Bu hastalarda operasyonun gerekliliği tartışılmalıdır.

S: Doğal ilaçsız büyüyen yumurta ile tüp bebek yapıyor musunuz? Başarısı nedir?

C: Evet, natural siklus denilen uygulamayı hastalara uygulanabilir. Özellikle düşük over rezerve bulunan istenilen kaliteyi yakalanmayan hastalarda natural siklusla yani hormonların yumurta üzerine negatif etkilerinin olmadığı sikluslar uygulanır. Genellikle daha zor grup hastalar başarısını tüp bebeğe göre değerlendirilmez.

S: Histeroskopi sonrası gebelik şansı yükselir mi?

C: Histeroskopi ile yapılan işlem önemlidir histeroskopi tabiki bebeğin yerleşeceği yerde 1 veya 1,5 cm ‘nin üzerinde bir kolif varsa bunu çıkararak yapılırsa gebelik şansı biraz daha yüksektir ya da rahim içerisine basın yapan bir minyonun varlığında yapılırsa gebelik şansı yükselir

S: Yarım rahimim var, 36 yaşındayım, 5 tüp bebek denemem oldu kaçıncı denemeden sonra vazgeçmeliyim?

C: Uterus unikornis denilen bir durumdur en çok uğraştıran en zorlu gruptur bunun dışında diğer sebepleri de göz önünde bulunması gerekir uterus hacminin değerlendirilmesi belki genişletme ve başarısız tüp bebeği nedeni olabilecek uterus unikornis dışı sebeplerin tekrar göden geçirilmesiyle yeni uygulamalar yapılacaksa devam edebilir. 5 tüp bebek denemesinde neler yapıldı kapsamlı kromozom analizi yapıldı mı endometrial kalınlığa ulaşıldı mı hacim nasıl bütün bunların detaylı değerlendirmesi sonrasında yeni denemeler uygulanabilir.

S: Erken menopoz olan hastalara rahim dinlendirme yapılınca başarı artıyor mu?

C: Düşük over rezerve hastalarda rahim dinlendirme tartışılmalıdır. Erken menopoz da tartışılmalıdır. Verilecek ilaç tedavisiyle de alakalıdır ama şu mekanizmayı düşünmek gerekir. Sonuçta erken menopoz olsa polikistik over sendromu olsa bile bir takım ilaç tedavileri verilir hormonal sistem değişir. Bu değişen hormonal sistem bebeğin rahim içerisine sağlıklı yerleşmesini etkiler, dolayısıyla rahim dinlendirmeyi ne olursa olsun hastalara önerilir.

S: 12 düşük yaşadım, kalp atışı oluyor 8 haftalıkken düşüyor bu neden olur?

C: Genetik ayıklamayla da genetik olarak anormal embriyoların saptanması sebebi bir parça aydınlatır. Çiftin kromozom analizinin yapılması ve aile hekimiyle detaylı genetik bir danışma alınmalıdır kadının yaşı makul bir yaşta ise denemeye devam etmekte fayda vardır.

S: Laparaskopi yaptığınız hastalar ne zaman tüp bebeğe başlayabilir?

C: Laparaskopi yapılma sebebi önemlidir. Yani bir yumurtalıkla ilgili ciddi bir operasyon yapılıyorsa, çikolata kisti ameliyatı yapılıyorsa ve kadın yaşı uygunsa 3 ya da 6 ay beklenmesinde fayda vardır. Ama bir hidrosalpenks ameliyatı yapılıyorsa ameliyatı yapılan ay dan hemen sonra tüp bebek uygulanabilir.

S: Translokasyon taşıyıcısıyım ficilden sağlam embriyoyu bulduk tutmadı ERA’mı yap malıyız?

C: Sağlam embriyoyu bulmamıza rağmen gebelik olmuyorsa biraz daha endometrioma konsantre olmak da fayda vardır. Eğer bu hastanın daha önce bir gebeliği yoksa era testi düşünülebilir. Era testi rahim içi tutuculuğunun günü hakkında bilgi veren bir testtir. Bazen 5. Gün embriyosu uterusa 4. gün veya 6. gün tutunması olmaktadır. Bunu belirlemek için hangi embriyoyu transfer edilecek belirlemek için özellikle genetiği sağlam embriyo verilmesine rağmen gebelik olmadıysa ERA testi doğru bir uygulama olabilir.

S: Açıklanamayan infertilite tedavi yöntemleri nedir?

C: Açıklanamayan infertilite rutin yapılan testlerde saptanmaz. Bu problemi aşmak içinde 2 tane alternetif vardır. Birincisi, aşılamadır gebelik şansı %15’dedir diğeri ise tüp bebektir. Bunların gebelik şansları düşünülerek aile ile konuşularak en uygun tedavi yöntemi seçilebilir.

S: Kilo ve tiriot tüp bebeğe engel mi?

C: Engel diye bir şey yoktur bu hastalara tabi ki tüp bebek uygulanabilir ancak başarı şansını artırmak ve gebeliğinde sağlıklı olarak devam edebilmesi için düşük riskinin azaltılması için ideal kiloda tedaviye başlanması ya da transferin yapılması önemlidir.

S: 6. gün nedir? Blast takibi edilen embriyolarda 6. Günü neden beklenir?

C: 6. Gün embriyosunu beşinci gün embriyosu olarak değerlendirir bazı embriyoların gelişmesi biraz daha geriden olup blast gelişimi 6. gün olabilir. Eğer istenilen kalitede 5. günde ulaşılamıyorsa 6. güne kadar izlenir 5. gün embriyosu gibi değerlendirmek faydalı olabilir.

S: Poliplerin tekrarlanması neden olur?

C: Polipler zaman içerisinde tekrarlayabilir. Kadınlık hormonu denilen östrojen hormonuna bağlı küçük yapılardır polipler aylar içerisinde ortaya çıkan yapılar değildir yıllar içerisinde gelişebilir dolayısıyla gebelik açısından histeroskopi sonrasında yeterli olacaktır uygulanacak tedavi açısından.

S: Adenomiyosiz hastalarının şansı nedir?

C: Adenomiyosiz çikolata kistinin farklı bir versiyonudur rahim iç zarının rahim kas dokusu içerisinde bulunmasıdır, şiddeti önemlidir. Adenomiyosizin şiddetine bağlı olarak gebelik üzerine etkileri farklı olmaktadır. İleri düzeyde düşünülen adenomiyosizli algılarda özellikle geçici menopoza sokucu iğnelerle bu adenomiyosiz biraz daha sınırlandırılarak transfer düşünülebilir ve hastaların gebelik şansı artırılabilir.

S: CD56 testi faydalı mıdır?

C: Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan hastalarda özellikle rahim içerisinde embriyonun tutunmasını engelliyor mu diye düşünülerek bu test yapılır ve belirli seviyenin üstünde olduğunda bağışıklık sistemini baskılayıcı düzenleyici ilaçlarla gebelik şansı artırılabilir.

S: Rahim filmimde perdeleme var ilk bebeğe rahim filmi ile gebe kaldım 2. denemede de rahim filmiyle gebe kalır mıyım?

C: Bir parça gebelik şansını artırır. Bu ne zaman artırır, perde düzeltmez perdenin negatif etkisini de ortadan kaldırmaz sadece tüpler içerisinde küçük tıkaçlar varsa onları açarak bir parça gebeliğe yatkınlık sağlar rahim filmi ile gebe kalmak bir tedavi. Yöntemi değildir rahim filmi çekilir bir süre beklenir ama rahim filmi çekeyim gebe kalayım gibi bir durum yoktur bu hastanın da histeroskopi ile tedavi olması daha faydalı olacaktır.

S: 38 yaşındayım yumurta dondurma başarılı olur mu?

C: Bu yaşlarda çok uygundur. 37 ve 38’li yaşlardan sonra rezerv azalır ve kalite düşer ve saklanılan yumurta kalitesi bozuksa daha sonra uygulanacak tedavilerdeki başarıda azalır. 15 veya 20 yumurta dondurulup, saklanırsa gebelik şansı oldukça yüksek olur.

S: Rahim yıkama denilen uygulama yapıyor musunuz?

C: Böyle bir uygulama yoktur. Endometrial injury denilen histeroskopik olarak rahim içerisinin hasarlandırılması uygulanır.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mucize

  Mucizemiz sağlıcakla anne babasının kucağına kavuştu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Ebru Öztürk


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: