Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ebru Öztürk – 13 Temmuz 2017

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ebru Öztürk – 13 Temmuz 2017

Doç. Dr. Ebru Öztürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Kaç yaşına kadar tüp bebek yapılabilir?

C: Tüp bebek başarısı kadının yaşına direk bağlantılı olan bir durumdur. Yumurta kalitesi ve saysıyla alakalıdır. 25 ve 35 yaş arası %80 gebelik şansı vardır. Bu oran 40’lı yaşlar da bu oran düşer. 45 yaşından sonra hem sağlıklı yumurta eldesinin zorlaşması hem düşük riskinin artmasından dolayı çok fazla tüp bebek önermemekteyiz. Tabi burada kadının over rezervinin durumu göz önüne alınır.

S: Kaç denemeden sonra genetik ayıklama yapılmalıdır?

C: 40 yaşın üstünde ilk denemede bile genetik ayıklama yapılabilir. Genetik bozuk embriyonun rahime verip başarısızlık aile yaşamak istemiyorsa genetik inceleme önerilir.

S: Tüplerin alınması rezervi etkiler mi?

C: Tüpün içinde sıvı birikmesi negatif bir durumdur. Bağlantı kesilmelidir bu durum tüp alınarak veya tüple rahim arasını bağlayarak gerçekleşir. Yumurtaya zarar verecek şekilde alınırsa rezervi etkiler. Ancak tüpe yakın olarak yumurtalığın kanlanması etkilenmeden çıkarılırsa rezerv üzerinde etki çok fazla olmaz.

S: Donmuş embriyoya genetik yapılır mı?

C: Evet yapılabilir, tekrar çözülüp dondurulması çok zarar vermez. Burada önemli olan embriyonun hangi evrede olduğudur.

S: CD56 nedir? Serum tedavisi neye göre yapılır?

C: CD56 Kadının imminolojik yanıtı ile alakalıdır. Gebeliğin olmamasında bağışıklık sistemi bebeği red mi ediyor buna bakılır. Endometirumda özellikle CD56 pozitifliği olanlarda serum tedavisi kullanılır.

S: Tüp bebek tedavisinde mevsim farkeder mi?

C: Mevsimin çok etkisi yoktur. Over rezerevi az olan bayanlarda adet başlangıcında bakılarak tedavi uygulanabilir.

S: Kan sulandırma kullanımı hangi aşamada önemlidir?

C: İleri gebelik kayıpları olmuş hastalarda kan sulandırma önemi artar.

S: Histereskopi neye göre yapılır?

C: Histerskopi kamerayla rahim içinin değerlendirildiği durumdur. Tanı amaçlı veya tedavi amaçlı yapılır. Başarısız tüp bebek denemesi olan hastalarda tanısal amaçlı histeroskopi yapılabilir. Eğer 1,5 cm üzerinde polip varsa ya da içeride miyom varsa yapışıklık varsa hiseroskopi ameliyatı yapılır.

S: Aşılama öncesi AMH yapılmalı mı? Kaç kere aşılama yapılır.

C: AMH over rezervi hakkında bize bilgi verir. Düşük veya polikistik over sendromu olan hastalar hakkında bilgi verir. İnfertil hastanın başlangıçtaki değerlendirmesinde AMH bakılabilir. Aşılamayla gebelik şansı %15’tir. 2’den fazla aşılama yapılmamalıdır.

S: Dismorfik Uterusta emrbşyonun tutunma şansı nedir?

C: Dismorfik uterus yapısal olarak bozuk bir uterustur. Ama bozukluğun ne olduğu önemlidir. Tek boynuzlu mu iki boynuzlu bir uterus mu var bunların ne olduğunu ortaya koymalıyız. Dolayısıysa tutunma şansını buna göre değerlendirebiliriz.

S: Tüp bebekte normalden fazla ilaç negatif etki yapar mı?

C: Bu durum rahim içi tutuculuğunu biraz azaltır. Klinik olarak negatif etkiyi azaltmak için rahim dinlendirme yöntemini hastalarımıza yönlendiriyoruz.

S: Klinefeltel sendromu neden olur? Tedavisi nedir?

C: Genetik bir bozukluk sonucunda oluşup doğuştan gelen kromozomal yapıda bir takım sıkıntıdır. En büyük etkisi azospermi dediğimiz semende sperm hücresinin bulunamamasıdır. Ancak Micro Tese ile gebelik mümkün olabilir.

S: Fazla rahim kalınlığı neden olur?

C: Embriyoyu rahim içine yerleştirmeden önce rahim içi kalınlığına bakıyoruz bu kalınlığın 7 ile 14 ml arası olması gerekir. 14 ml üzerinde olduğunda rahim içinde polip olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi ya da histersokopi ile tedavi edildikten sonra bebeğin rahim içerisine yerleştirilmesi daha doğru bir yöntemdir.

S: Biyokimyasal gebelik nedir?

C: Biyokimyasal gebelik kanda gebeliğin pozitif olduğu daha bebek görülmeden kaybedilmiş olmasıdır. Beta hcg değerleri 10 ile 1500 arasında olabilir. 1500 üzerinde olduğu zaman kesenin gözükmesi gerekir eğer hala kese gözükmüyorsa dış gebelik şüphesi üzerinde durulabilir.

S: Boş gebelik nedir?

C: Beta hcg değeri yükseliyor ama kesinin içinde bebek büyümüyorsa buna boş gebelik diyoruz. Böyle bir gebelikte rahim içinin temizlenmesi, küretaj olması gerekir.

S: PGD ile gebe kalma şansı nedir? NGS en son yenilik midir?

C: Genetik inceleme yapılıp sağlam emrbiyo rahim içine verildiğinde gebelik şansı %80 lere kadar yükselebiliyor. NGS daha kolay uygulaması olan ve daha güvenilir genetik inceleme testidir.

S: Gebelikte rahim ağzı açılırsa tedavisi var mıdır?

C: Rahim ağzı açıklığı neye bağlıdır bakılması gerekir. Rahim ağzına dikiş atılarak yer çekimine bağlı etki biraz daha azaltılabilir. Erken doğuma yönelik bir açılma varsa öncelikle ağrıların azaltılması gerekir bu durumda rahim ağzına dikişte atılamaz.

S: Sol tüp tıkalı sağ tüp yok ne yapılmalıdır?

C: Sol tüpün nereden tıkalı olduğu önemlidir. Eğer daha uterusa yakın yerden tıkalıysa orada film çekilirken kasların kasılmasına bağlı olabilir gerçek bir tıkanıklık olmayabilir. Doğal yolla tüp bebek denenebilir. Ama dış uçtan bir tıkanıklık varsa ve sıvı birikmişse önce Tubay kapama yapılarak tedaviye alınmalıdır.

S: Rahim dinlendirme nedir?

C: Embriyo transferi yapmadan bir adet dönemini beklersek bu duruma rahim dinlendirme diyoruz. Rahim için hazırlanarak emrbiyo transferine hazırlık yapılıyor. Rahim yöntemi uyguladığımızda tüp bebek süreci 2 aya yayılmış oluyor.

S: AMH en az kaç olursa tüp bebek uygulanabilir?

C: AMH3.5 üstünde ise tüp bebeğe tedavisine yavaş yavaş başlanılması gerekir. Eğer AMH 1’in altına inerse over rezervi azalıyor demektir.

S: Era nedir kimlere uygulanır?

C: ERA rahim içi tutuculuğunun rahim içi parçalarla değerlendirildiği testtir. 1 aylık süreyi kapsar. Hasta adetin 2. gününde gelir transfer hazırlığı gibi hazırlık yapılır. Rahim iç zarından parça alınıp tahlile gönderilir burada 280 civarından gen değerlendirilir. Rahim içi tutuculuğunun günü belirlenir ve sonraki ay embriyo transferi planlanır.

S: Tüp bebekte sperm azlığımı yumurta azlığımı en büyük etkendir.

C: Bunların etkisi ayrı ayrıdır. Yumurta azlığı etkisi şiddetine göre değişir. Bazen her ikisi de sorun olabilir. Kişiye özel tedaviler yapılabilir.

S: Yumurta rezervini çoğaltmak için ne yapılmalı?

C: Yumurta rezervini arttıracak bir şey yoktur. Yumurta rezervi anne karnındayken belli olur kayıp hızı da zaman içinde değişir. Mümkün olan en erken dönemde tüp bebeğe başlamalılardır. Özellikle 35 yaşın üstündeki bayanlar çok beklemeden başlamalılardır.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Aşkla Her Şey Mümkün

  Çiftimizin de dediği gibi “Aşkla her şey mümkün!” …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Ebru Öztürk


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: