Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Cem Çelik – 28 Haziran 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Cem Çelik – 28 Haziran 2018

Prof. Dr. Cem Çelik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Hangi durumda embriyo üzerinden genetik analiz yapılır?

C: Özellikle şiddetli erkek faktör durumu varsa, daha önce bir başarısızlık söz konusu ise veya 38 kadın yaşın üstündeyse genetik ayıklama önerilmektedir.

S: Polipler alınmalı mıdır?

C: Polipin boyutu önemlidir. 2 cm üzerinde poliplerin tüp bebek tedavisi başarısızlıklarına neden olduğuna dair yayınlar vardır. Polip gördüğümüz anda histeroskopi ile poliplerin alınması taraftarıyız.

S: Kaliteli yumurta nasıl elde edilebilir?

C: Yumurta kalitesi kadının yaşı ile ilgilidir. Buna çok müdahale etme şansımı yoktur ama genel olarak kalitesi ile değişikler için kullanılan bazı destekleyici ürünler var bu ürünler ile yumurta kalitesi kesin artar denemez.

S: Polikistik over de tüp bebek şansı var mıdır ve nedir?

C: Polikistik over tüp bebekte sıkça rastladığımız bir durumdur. Bu hastalarda %70 – %80’ler de tüp bebek başarısı mümkün bu hasta grubunda embriyo dondurma yaparsanız %80 hatta %90’a kadar başarı sağlamanız mümkündür.

S: AMH değerini değiştirmek, yükseltmek için ne yapılmalıdır?

C: AMH değeri değiştirilmez. Bazen kan verdikten sonra serumun dışarıda kaldığı süre veya AMH testi yaptığınız cihazın kullandığınız özellikleri sonuçları minimal değiştirmekte ama onun dışında sabittir. Özellikle günümüzde FSH hormonu kullanmıyoruz AMH hormonunu kullanıyoruz.

S: Kaç yaşına kadar tüp bebek yapılmalıdır?

C: Hastaya göre değişiyor fakat 45-46 yaşından sonra genetik olarak normal, sağlıklı bir embriyo bulma oranımız %1 – %2’ lerde. Bundan dolayı bu yaştan itibaren tüp bebek yapmayı doğru bulmuyoruz. Hastanın yumurta sayısı sonuçlarımızı olumlu yönde değiştirebileceği için yumurta rezervini değerlendirmemiz daha doğru olacaktır.

S: Her hastaya havuz yöntemi yapıyor musunuz?

C: Genelde havuz yöntemi ile gebelik oranları artmakta fakat havuz işlemi önermiyorum ama bazı kendine özgü hasta gruplarında uygulanıyor.

S: Tüplerimde tıkanıklık var ameliyat şart mı? Yumurta rezervime zarar verir mi?

C: Tüplerde tıkanıklık varsa laparoskopi önerilmiyor. Bu nedenle işlem yapılan hastaların ilk 3 ayda %70 oranında tüplerinde tıkanma tekrarlayabiliyor. Yumurta rezervini minimalde olsa etkilediği söyleniyor ama sonuç eve bebek götürme bu konuda değişen bir sonuç yok.

S: Miyom gebeliğe direkt engel olur mu?

C: Miyomun yeri önemidir. Rahim iç kılıfına ulaşan, yerleşen miyomlar alınmalıdır çünkü gebelik sonuçlarını etkilemektedir. Diğer noktadaki miyomların alınmasına gerek yoktur.

S: Tekrarlayan düşüklerde kan pıhtılaşması yaptırmalı mıyız?

C: Evet yaptırmalıyız, güncel olarak sonucu etkileyen kan pıhtılaşması faktörleri olduğu için bunları yaptırmanız yeterlidir.

S: Kaliteli embriyo blast embriyo mudur?

C: Tabi ki değildir, örneğin 2. gün için 4-6 hücre arasında berrak görülen embriyo varsa o da kalitelidir. Erken dönemde embriyoların tutunma oranı % 45 ise, blast seviyesindeyse embriyo ve iyiyse yaklaşık %55 – %60’lara çıkabilmekte tutunma oranı açısından baktığımızda. Böyle bir farklılık vardır.

S: Yumurtaları kaç sene dondurup saklamanız mümkündür?

C: 5 yıla kadar saklamak mümkün, sonrasında onay alındıktan sonra saklamak mümkün oluyor.

S: Sezeryan skarında istmosel var ise müdahale edebiliyor musunuz?

C: İstmosel dediğimiz şey küçük bir cep aslında bu küçük cebe laparoskopik yolla müdahale edebilmekteyiz. Çünkü özellikle burada istmoseli olupta transfer yaptığımız zaman başarıyı azaltabiliyor. Ama istmoseli olupta transfer yaptığımızda başarılı olan doğum yapan hastalarımızda var.

S: ERA testini hiç gebe kalmamış hastalara mı yapıyorsunuz?

C: Evet özellikle hiç gebelik yaşamamış yani düşük, biyokimyasal gebelik yaşamamış hastalara sıklıkla yapıyoruz.

S: Rahim dinlendirmeyi çok yumurtası olan hastalara mı yapıyorsunuz yoksa her hastaya yapıyor musunuz?

C: Rahim dinlendirmeyi yumurta sayısı fazla olan hastalara, yumurta büyütme sürecinde rahim duvarını beğenmediğim hastalara veya çatlatma günü progesteron hormonuna bakıyoruz seviyesi yüksek olan hastalara rahim dinlendirmeyi tercih ediyorum. Tüm hastalara önermiyorum.

S: Yarım rahime tüp bebek tedavisi yapıyor musunuz başarı şansı var mıdır?

C: Evet vardır unicornuat dediğimiz rahimin gelişimsel problemlerden dolayı bir kısmının gelişmediğini biliyoruz. Fakat bu hastalarında gebe kaldığını ve sağlıklı doğum yaptığını biliyoruz. Aslında işimizi mutlaka etkiliyor şeklinde bakamayız.

S: Dış gebelik tüp bebekte daha mı çok oluyor?

C: Transfer sırasında emrbiyoyu rahim içerisine bırakıyoruz ama embriyo hareket edebiliyor. Normal yollarda gebe kalmış bir hastanın 5 kişide dış gebelik rastlanılmakta iken, tüp bebekte bu 15 kere yaklaşık 3 kat riski arttırıyor. Bu nedenle tüp bebekte dış gebelik ihtimali mevcuttur.

S: Tüp bebekte başarıyı sperm mi yumurta mı belirler? Sperm morfolojisi yumurta kalitesini kötüleştirir mi?

C: Başarıyı her ikisi de belirler. Kaliteli yumurta da önemlidir spermin olması da önemlidir. Sperm morfolojisi aslında ciddi anlamda sonucu değiştirmemekte ama sperm hareketliliği normal ise, sperm sayısı normal ise morfoloji sonuçları çok fazla değiştirmiyor. Bunun istisnai durumları vardır. Özellikle spermin yuvarlak olması, yumurtanın içerisine girmeyi sağlayan kısmı olmaması işi çok başka yere getirmektedir.

S: Başarısız denemede histereskopi yapılmalı mıdır? Histereskopi ne zaman uygulanmalıdır?

C: Çalışmalara baktığımız zaman özellikle tekrarlayan başarısızlığı olan hastalarda histereskopi yaptığımız zaman faydalı olduğunu söyleyen yayınlarda var, olmadığını söyleyen yayınlarda var. Başarısız denemeleri olan hasta grubuna histereskopi uyguluyoruz. Embriyonun tutunma gücünü arttırabiliyor.

S: Genetik ayıklama yapılan ve başarılı tedavilerde gebelik herhangi bir down sendromu testi yaptırmaya gerek var mıdır?

C: Kapsamlı genetik analiz dediğimiz testi yaptırdıktan sonra tüm gebelik boyunca rahatız diye bir şey söz konusu değil bu testlerin %1 – %3 arasında yanılma payı var hatta bazı verilere göre %5 yanılma payı var bu yüzden bu hastalarda normal embriyo buldunuz, transfer yaptınız, gebelik elde ettiniz mutlaka tarama testleri yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

S: Blast aşamasına gelmiş embriyolarda 6. Güne takip edilen embriyo geç olgunlaşması mı demektir?

C: 7. Günde blastokist aşamasına gelmiş embriyonun genetik bir problem olma ihtimali 5. gündekine göre daha azdır ama bu demek değildir ki bu embriyo sağlıksız bir embriyodur ve gebelik elde edilemez böyle bir şey söz konusu değildir.

S: Öldürücü hücreler dediğiniz CD56 oranına hangi hastalarda bakıyorsunuz?

C: iyi kalitede embriyo verdiğimiz fakat başarısız olduğumuz hastalarda CD56 dediğimiz hücrelerin rahim içindeki oranına bakmaktayız eğer burada bir yükseklik var ise tespit ederseniz bu hastalarda bağışıklık sistemini baskılayan ajanlar bulunmakta elimizde özellikle transfer sürecinde bunları kullanıp bağışıklık sistemini baskılayıp olumlu sonuçlar alınabilmekte tabi bu uygulandığı vakit sonuçların olumsuz olduğu vakalarda bulunabilmekte.

S: Hemorajik kisti ile çikolata kistini nasıl ayırt edebilirsiniz?

C: Ultrason ile çok kolay bir şekilde ayırt edilebilmektedir. Çikolata kistinin kendine has özelikleri vardır hemorajik kisti ile çok kolay bir şeklide ayırt edilebilmektedir.

S: Çikolata kisti ameliyatları yumurta toplama işleminden önce mi sonra mı yapıyorsunuz yumurta rezervine zarar verir mi ameliyat?

C: Endometiomaların cerrahisi günümüzde terk edilmeye başlandı çikolata kisti genel bir hastalıktır. Vücutta bazı problemlere neden olmakta en büyük sorun yumurta kalitesi ve embriyo kalitesini etkilemesidir. Aslında endometriomanın olduğu yumurtalıktaki elde ettiğiniz embriyoların olmadığı zamandan pek bir farkı olmadığı söylenmekte. Bu hastalık hali tüplerde bazen fonksiyon kaybına neden olabilmekte tüplerde sıvı birikmesine neden olabilmekte bu embriyonun tutunmasını engellemektedir.

S: Rahim içi tarama nedir?

C: Rahim içerisini histereskopi ile kontrol ediyoruz ve bu işlemi başvuran ilk hastaya önermiyoruz eğer başarısızlığı varsa rahim içerinin kontrolünü önermekteyiz.

S: Tedavimde çatlatma iğnesi vuruldum ama yumurtam çatlamadı bunun sebebi ne olabilir?

C: Çatlatma iğnesini vurulduktan sonra yumurtanın çatlamamasından ziyade yumurtanın alınamaması durumu söz konusu olabilir. Çünkü aslında çatlatma iğnesi ile yapılan iş doğal döngü içerisindeki hormon artışını taklit etmek bu hormon artışı o folikül içerisindeki yumurtanın içeriye düşmesini ve olgunlaşma sürecinin tamamlamasını sağlar normal bir bireyde %60 sağlanmasını ön görürüz fakat bazı faktörlerde bu mekanima çalışmadığı için yumurta elde edilememektedir.

S: Aşılama yapıyor musunuz hangi hastalara öneriyorsunuz?

C: Aşılama tabi ki yapıyoruz. Eğer açıklanamayan infetilite nedeni ile hasta başvuruyorsa herhangi bir denemesi yoksa aşılama sıklıkla öneriyoruz, erkek faktör yokken sadece polikistik over sendromu varsa hastada aşılama öneriyoruz.

S: Uterus septum ameliyatından ne kadar sonra tüp bebek başlanmalıdır?

C: Rahim içerisine perde operasyonu yaptınız 2 veya 3 aylık bekleme süreciniz olması gerekiyor rahim içerisinin toparlanması açısından bu süreci tamamladıktan sonra tüp bebek sürecine başlamanız mümkündür.

S: Akraba evliliğim var, sağlıklı bir çocuğum var ikinci yine tüp bebek mi yapmalıyız?

C: Hangi nedenden dolayı tüp bebeğe yönlendirildiniz bu önemli eğer çok ciddi bir erkek problemi varsa rezerv ile ilgili durum varsa tüp bebek önerilmesi mümkündür.

S: Ultrasonda rahimde yapışıklık olduğunu anlıyor musunuz?

C: Şüphelendiğiniz vakalarda 3 boyutlu ultrasonlarda rahim içerindeki yapışıklıkları saptama şansınız var.

S: Endometrium kalınlaşmazsa transferi neye göre yapıyorsunuz?

C: Transfer için ideal endometrium kalınlığı 8-12 mm sadece kalınlık değil kalınlık+görüntü başarıyı etkiler.

S: Naturel siklus daha mı kaliteli yumurta oluşturur?

C: Naturel siklus daha kaliteli yumurta oluşturmaz.

S: 5 kez denedim yaşım 41 ne zaman pes etmeliyim?

C: Rezerviniz ne durumda, altta yatan genetik bir durum var mı, rahim içerinde herhangi bir problem var mı yok mu bunları gördükten sonra yorum yapmam daha doğru olur.

S: İstmosel ilaçla kurutulur mu yoksa size gelip tedavi mi olmalıyım?

C: İstmoselin ilaçla tedavisi mümkün değildir. İstmosel cerrahi olarak düzeltilir. Histeroskopik mi laparoskopik mi düzelteceğiniz burada buna bakmamız gerekir.

S: Genetik ayıklama yapılmasına rağmen embriyom tutmadı, rahimimde bir sorun olmadığı söylendi embriyom neden tutmamış olabilir?

C: Embriyoda genetik analiz yaptığını zaman embriyonun tutma oranı %75 – %80’lerde. Başka bazı moleküler faktörlerden de kaynaklanmış olabilir. CD56, ERA testi, histereskopi bu noktada devreye girmektedir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Prof. Dr. Cem Çelik  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: