Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Cem Çelik – 03 Ekim 2017

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Cem Çelik – 03 Ekim 2017

Prof. Dr. Cem Çelik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: AMH 0.45 olması ne demektir?

C: Kadınların yumurta havuzundaki sayısını belirleyen hormondur. Bizlerin genel olarak sınır değerimiz 1.3 civarındadır. 1.1 1.3 arasındaki sınır değer henüz netleşmemiştir. Bu değerlerin altındaki hasta gruplarına tüp bebek uygulamak gerekir. 0.45 azalmış bir değerdir.

S: Çikolata kistleri yalnızca ameliyatla mı yok edilir?

C: Sadece ameliyatla yok edilir. Başka ilaçlarla tedavisinin ihtimali yoktur. Çikolata kistlerinin ortaya çıkardığı problemleri belki ilaçlarla kaldırabilirsiniz ama kistler çıkarılmadığı sürecek tedavi edilme şansı bulunmamaktadır.

S: Adet düzensizliğinin tüp bebekte önemi var mı?

C: Bu durumun nedeni daha önemlidir. Eğer hastanın menopoz öncesi durumundan kaynaklanan düzensizliği varsa veya hastanın polikistik over sendromundan kaynaklanan düzensizliği varsa önem arz etmektedir. Adet düzensiz olan hastada da tedavi süreci çok rahatlıkla başlanabilmektedir.

S: Embriyo kalitesi için ne gerekmektedir?

C: Embriyo kalitesi için problemin ne olduğu bilinmelidir. Bunu iyileştirmek için alternatif yöntemler bulunmakta, özellikle besin takviyeleri sperm kaynaklıysa spermle ilgili hareketlerler bu düzeltilebilir. Çok fazla değişiklikler söz konusu olmuyor.

S: 7 senelik evliyim, rahmim ters olduğu için bebek tutunma azmış doğru mudur?

C: Kadınların yaklaşık olarak %20-320 arasında rahim zaten arka tarafa doğru yönelmektedir. Bunun kısırlıkla bağlantısı yoktur. Belki ters rahimde endometiosiz hastalığı da sıklıkla rastlanacağı için belki de bundan kaynaklı kısırlık durumu varsa kısırlığa neden olabilmektedir.

S: 35 kiloyum hiç bir sağlık problemim yok kilom tüp bebeğe engel mi?

C: Kilo elbetteki iyi kalitede embriyonun tutunma başarısını olumsuz yönde etkilemekte fakat diğer önemli hususlar asıl tüp bebek başarısını belirleyen faktörlerdir. Yumurtanın spermin embriyonun kalitesi gibi. Kilo vermenizi tabi ki öneriyoruz.

S: Başarısız tüp bebek denemesinden sonra bir daha ne zaman tüp bebek denenebilir.

C: Net bir sınırı yok. 30-60 gün arasında tekrardan başlamanızı öneriyoruz. Yumurta havuzu yaklaşık olarak 70-75 günlük süreçte yenilenmektedir.

S: İleri pikoyum 1 tüp bebek denemesinde gebe kaldım 8. haftada düştü tekrar şansım nedir?

C: İkinci denemenin başarısını olumsuz yönde etkilememektedir. Embriyo kalitesiyle ilgili sorun var mı spermle ilgili sorun var mı bunların araştırılması gerekmektedir.

S: 4 defa tüp bebek tedavisi denedim. Tutunma sorunumuz var. Çözüm nedir?

C: Erkek, kadın her iki faktör mü var bunların araştırılması gerekiyor. Özellikle tekrarlayan başarısızlıkların altında rahim içindeki sorunlar yatmakta bazende embriyo ile ilgili sorunlar yatmaktadır. Gerekirse embriyonun genetik analize rahim içerisinde ERA testi, histeroskopi gibi tetkiklerle tekrardan deneme yapılabilmektedir.

S: Tüp bebek ve aşılamada rahim filmi şart mı?

C: Benim fikrim, rahim filmini fazlaca önemsiyorum. Kısırlığın nedenine baktığımızda her hangi bir şey bulamadığımızda rahim filmi çok önemlidir. Aşılamada ise olmazsa olmazdır. Tüp açık olduğunu bilmeden spermi rahme vermemizin hiç bir anlamı yok. Kesinlikle şarttır.

S: NGS’den embriyo sağlıklı gelmezse nasıl bir yol izlenir?

C: Bunun nedeni araştırılır. Yaş faktörüyse yapılacak bir şey yok. Şiddetli erkek faktörse bunun üzerinde bazı düzenlemeler kullanılabilir. NGS’de anormal gelmenin neden araştırılır. Tek başına yaş ise sebep bu noktada yapılacak bir şey yoktur.

S: Rahim içi enfeksiyon neden olur? Tespiti için histereskopi mi gerekir? Tüp bebek sonrası rahim içi enfeksiyon olur mu ?

C: Rahim içerisine müdahaleler sonrası olma ihtimali çok yüksek. Yapılan işlemlerde sterilizasyon kurallarına uyulmazsa enfeksiyon oluşabilir. Histereskopi şart değildir ultrasonla da bazen rahim içine sıvı birikmesi gibi enfeksiyon durumu tespit edilebilmekte. Tüp bebek sonrasında da enfeksiyon olabilmektedir.

S: Transferden 4 gün sonra kanama oldu sebebi nedir?

C: Bunun olması anlamlı bir durum değildir. Kullanılan ilaç etkisiyle de gerçekleşebilir bazen embriyonun rahim içine görülmesinde kanama olabilmektedir.

S: Tanısal laparoskopi yumurta rezervine zarar verir mi?

C: Hayır zarar vermez. Göbek deliğinden ve batın içerisindeki 1 cm’lik deliklerden karın içerisine kameralı sistemle bakmak demektir. Yumurta rezerviyle hiç bir bağlantısı bulunmamaktadır.

S: FSH yüksekken tedaviye başlanır mı? Düşmesi beklenmeli mi?

C: Bunun önemi yoktur. Dünya artık fsh kullanmayı bıraktı altın standart yumurta rezervini değerlendirme yöntemi AMH’dir. Özellikle 2.veya 3. gün yumurta içindeki foliküllerin sayımıdır.

S: Omega 3 yumurta kalitesine yararı var mı?

C: Mutlaka vardır. Fakat kanıta dayalı bakıldığında çok farklılıklar yaratmıyor.

S: Embriyonun bölünmemesinin nedeni nedir?

C: Genetik olarak problemli olması demektir. Aynı zamanda laboratuvar şartları da embriyonun kötüleşmesine,bölünmesinin durmasına neden olabilir.

S: Doğumdan ne kadar zaman sonra tüp bebek tedavisine başlanmalıdır?

C: Sezeryan doğum hastalarında rahmin kendini toparlaması için 1 yıllık süre gerekir. Bebeği emzirme sürecindeyseniz tüp bebek sürecine başlanılmıyor.

S: Heterozigot nedir? Gebeliğe engel mi?

C: Heterozigot tanımı taşıyıcılık anlamına geliyor yani hastalıklı genin bulunması anlamına geliyor. Hangi hastalığı taşıdığınıza bağlı olarak önemi de değişiklik göstermektedir.

S: 1 tane düşük, 1 tane dış gebelik 3 aşılama 2 kere tüp bebek yaptırdım 20 yıllık evliyim sol tarafta tüp tıkanıklığı var ne yapmalıyım?

C: İyi bir tüp bebek merkezine başvurulmalıdır. Sürece baktığımızda çok uzun zorlu bir süreç ama daha detaylı araştırmalar yapılmalıdır.

S: Histeroskopiden ne kadar süre sonra transfer yapılmalıdır?

C: Genelde gelecekteki ay transferi öneriyoruz. Ama histeroskopi ne için yapıldı çok önemlidir. Ona göre süre uzayabilir.

S: 2 Kere blast embriyo transferinde boş gebelik oldu, tekrarlar mı?

C: Tekrarlayabilir. Bu noktada embriyoların genetik analizlerini ya da çiftlerin genetik analizlerinin yaptırması çok daha iyi olacaktır.

S: Genetik taramada en fazla kaç kez yumurta toplama yapılır?

C: İstediğiniz kadar yapabilirsiniz.

S: Hiç yumurta çıkmadı ne yapılmalı?

C: Acaba rezerv düşüklüğüne mi yoksa çok sayıda folikülünüz gelişti sonrasında mı yumurta çıkmadı ikisi birbirinden çok farklı kavramlardır. İkincisi en tehlikeli kavramdır. Yumurtanın verilen ilaçlara karşı tepki vermediği anlamına geliyor. Bu noktada rastlantısal da olabilir yoksa buradaki yumurta gelişim sürecindeki basamakların genetik olarak problem olması nedeniyle yumurtanın çıkmaması da olabilir.

S: Boş gebelik tekrarlama oranı nedir? Nasıl önlenir?

C: Bu durum, embriyonun oluşmaması anlamına gelmektedir. Yaklaşık olarak %60-70 ihtimalle genetiğiyle problem bulunmaktadır. Bir kez böyle sorunun yaşanması, araştırma gerektirmez. Fakat 2-3 yaşanırsa bir takım genetik araştırmalar gibi durumlar gerekmektedir.

S: Polikistik over sendromu ve belirtileri olmayan ancak polikistik over görüntüsü olan kişilerde gebelik oluşumu gelişebilir mi?

C: Eğer hastanın polikistik over sendormu yok ise bu hastanın da normal kişilerle aynı zamanda gebe kalma ihtimali bulunmaktadır.

S: Fibrokistik meme hastalığı olan kişide tüp bebek engel midir?

C: Değilidir. Hiç bir tüp bebek tedavisi yapılan çalışmalarda özellikle meme kanserini artırıcı etkisi bulunmamaktadır.

S: 4 defa tüp bebek tedavisi gördüm tutunma sorunu var çözüm ne olabilir?

C: Embriyoya ya da rahim içerisine bağlı olabilir. Embriyoya bağlı ise bazı araştırmalar yapılması gerekir. Genetik inceleme yapılabilmekte. Rahimle ilgiliyse hsg, histeroskopi, era testi gibi teknolojiler bulunmaktadır.

S: 34 yaşındayım açıklanamayan infertilite 1 tüp bebek denemem erken doğum yaptım bebeğin eşi olması gerekenden daha büyüktü nedeni nedir?

C: Bebeğin eşinin olması gerekenden daha büyük olmasının nedeni tıbbi anlamda gebelik süresinde şeker hastalığıyla ilgili belirti varsa gibi durumlarda rastlanabilir. Bu bebeğin büyük olması göreceli kavramdır.

S: Eşim panik atak tüp bebeğe engel mi?

C: Kullanılan ilacın tedavide kesilmesi gerekmektedir.

S: NGS’den 1 embriyom normal geldi transfer edilmeli mi?

C: Ucu açık bir soru bu. Normal geldiği vakit sonuç alma ihtimali %70’lerdedir. Bu hastaya era histerskopi yapılmalı mı tartışmalı konulardır. NGS normal hastanın direk olarak transferi daha uygun gibi görünmektedir.

S: Adet görmüyorum AMH 0.01 Tüp bebek olmaz mı?

C: Şansımız çok düşüktür. Olabilir, öncelikle adetin 2. veya 3. gününde değerlendirmek gerekir. İlaçla adet görmenizi sağlayabiliriz

S: Sağ yumurtalıkta 5 cm çikolata kisti var 5. haftada kimyasal gebelik oldu. Çikolata kistin de kimyasal gebelik tekrarlar mı?

C: Bunların hiç bir bağlantısı yoktur. Sadece çikolata kisti olan hastalarda embriyo kalitesi daha düşük olduğu için belki düşük ihtimali artabilir. Tüplerdeki fonksiyon kaybına bağlı olarak tüplerde sıvı birikmesi gebelik ihtimalini azaltabilir.

S: Tüp bebek öncesinde tüpler tıkalıysa dış gebelik olma olasılığı var mıdır?

C: İhtimali yoktur. Tıkanıklığın derecesi nerede olduğu önemlidir.

S: Histerskopiden sonra adet görülmeme nedeni ne olabilir. Rahim içinde yapışıklıklar gelişmiş olabilir buna bağlı olarak adet dönemindeki kanamayı dışarı atamadığınız için adet olunamayabilir.

S: Sperm sayısı 2 milyon hareketsiz %95 şansımız nedir?

C: Tek başına bu verilerle bir şey söylemek doğru değildir. Bu tip hastanın tek başına buysa sorunu şansı normal hastalara göre biraz daha düşüktür.

S: 25 haftalık gebelikte karın ağrısı normal mi?

C: Normal değil. Burada karın ağrısına neden olabilecek diğer sorunların tanısının konulması daha önemlidir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Prof. Dr. Cem Çelik  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: