Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Embriyo Havuzu Hangi Hastalarda Uygulanır?

Embriyo Havuzu Hangi Hastalarda Uygulanır?

Op. Dr. Müstecep Kavrut

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Embriyo transferi olmaksızın iki veya daha çok kez yumurta toplanması ve bu oluşan embriyoların dondurularak daha sonra dondurulmuş siklusa transfer edilmesine embriyo havuzu, pooling demektedir. Bu yöntem kimlere daha çok önerilmektedir düşük over rezervi olanlara yani yumurta toplama esnasında az sayıda yumurta toplananlara ya da tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olgularda özellikle taze embriyo transferi ile tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olgulara öneriyoruz.

Yöntemin başarıya ulaşabilmesi için merkezin iyi bir vitrifikasyon yani dondurma programı olması gerekir. Bu yöntemdeki amacımız nedir Birinci amaç, embriyo transferi başına başarıyı artırmak. Bunu nasıl yapıyoruz toplanan embriyoları birlikte çözerek 5. güne yani blastosist aşamasına götürdüğümüzde tutunma potansiyeli en yüksek embriyoları seçiyoruz. Bu, başarıya giden yoldaki önemli parametrelerden bir tanesi. Bir diğeri de transfer edilecek embriyo sayısını artırarak yine transfer başına başarı oranını artırıyoruz.

İkinci bir amacımız maliyeti düşürmek çünkü birinci toplamada embriyo transferini yapmadığımızda ikinci ve üçüncü denemelerdeki maliyet yarıya yakın düşmektedir bu da toplam tüp bebek maliyetini azaltmaktadır. Bir diğer neden hastanın anksiyetesini azaltmak. Biliyoruz ki birden çok kez embriyo transferi sonrası negatif sonuç alan çiftler ciddi bir anksiyete yaşıyorlar ve bunların birçoğu pekala daha sonra başarı elde edebilecekken tedavi kesiyorlar ve devam etmiyorlar. Ciddi bir anksiyeteleri oluşuyor. Halbuki embriyo havuzu yönteminde toplanan embriyolarla daha çok sayıda daha ileri aşamada embriyo transferi yaptığınızda başarıyı artırarak belki de bu şekilde tedaviye devam etmeyen birçok olguda da anksiyeteyi azaltıyor onların başarıya ulaşmasını sağlıyorsunuz. Bir diğer göreceğimiz yarar endometrial reseptivite dediğimiz rahmin tutunabilirliğini artırmak. Çünkü taze transferlerde vermiş olduğumuz hormonlar, rahmin tutunabilirliğini değiştirebiliyor hormonal parametreler değişkenlik gösterdiği için yüksek oranda verdiğimiz ilaçlar embriyonun tutunmasını engelleyebiliyor, rahmin tutunabilirliğini azaltabiliyor. Halbuki biz doğal siklusta rahmi hazırlayarak bu tutunabilirliği bu reseptiviteyi artırıyoruz. Bazen yüksek dozda ilaçlara yanıt vermeyen olgularda mild stimulasyon ya da naturel sikluslarla çok az ilaç vererek oosit kalitesini, yumurta kalitesini artırıyoruz. Gerçi az sayıda yumurta alıyoruz böylece ama bunları işte havuz yönteminde biriktirerek daha kaliteli yumurta toplayabiliyoruz. Tüm bunlardan görüleceği üzere özellikle düşük over rezervli olgularda ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olgularda embriyo havuzu yöntemi başarıyla uygulanabilecek bir yöntemdir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Yıllık Evlat Özlemi Bahçeci’de Son Buldu.

  20 yıllık çocuk isteği, başka merkezlerde 4 başarısız tüp bebek denemesi, merkezimizde …

  Devamını Oku

  13. Yılda Gelen Mucize Deniz

  Bizi en iyi anlatan sizlersiniz. Birlik olup hep mutlu son için mücadele …

  Devamını Oku

  CD56 Testi ile 12 Yıllık Özlem Sona Erdi!

  Çiftimiz 12 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Buket Hanım daha önce 2 başarısız …

  Devamını Oku

  Kalıtsal Hastalığa Sahip Çiftimiz, Bebeklerini Kucağına Aldı!

  Anne ve babamız, kalıtsal bir hastalığa sahip oldukları için daha önce 2 …

  Devamını Oku

  19 Yıllık Bekleyiş, Bahçeci’de Mutluluğa Dönüştü!

  Sevim&Sadık Özdemir çifti tam 19 yıl bebek hasreti çekti. Sonunda Bahçeci ekibiyle …

  Devamını Oku

  14 Başarısız Denemenin Ardından Bahçeci’de İlk Denemede İkizler Yolda!

  Daha önce 2 kez yurt dışı olmak üzere toplamda 14 başarısız tüp …

  Devamını Oku

  Diğer Merkezlerde 9 Başarısız Denemeden Sonra…

  Çikolata kisti olan hastamız başka merkezlerde 9 kez tüp bebek tedavisi denemiş …

  Devamını Oku

  Testis Kanseri, Baba Olmaya Engel Değil!

  Didem Hanım’ın eşi geçtiğimiz yıl testis kanseri olduğunu öğrenmişti, bu talihsiz haberin …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Müstecep Kavrut


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: