Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Embriyo Havuzu Hangi Hastalarda Uygulanır?

Embriyo Havuzu Hangi Hastalarda Uygulanır?

Op. Dr. Müstecep Kavrut

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Embriyo transferi olmaksızın iki veya daha çok kez yumurta toplanması ve bu oluşan embriyoların dondurularak daha sonra dondurulmuş siklusa transfer edilmesine embriyo havuzu, pooling demektedir. Bu yöntem kimlere daha çok önerilmektedir düşük over rezervi olanlara yani yumurta toplama esnasında az sayıda yumurta toplananlara ya da tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olgularda özellikle taze embriyo transferi ile tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olgulara öneriyoruz.

Yöntemin başarıya ulaşabilmesi için merkezin iyi bir vitrifikasyon yani dondurma programı olması gerekir. Bu yöntemdeki amacımız nedir Birinci amaç, embriyo transferi başına başarıyı artırmak. Bunu nasıl yapıyoruz toplanan embriyoları birlikte çözerek 5. güne yani blastosist aşamasına götürdüğümüzde tutunma potansiyeli en yüksek embriyoları seçiyoruz. Bu, başarıya giden yoldaki önemli parametrelerden bir tanesi. Bir diğeri de transfer edilecek embriyo sayısını artırarak yine transfer başına başarı oranını artırıyoruz.

İkinci bir amacımız maliyeti düşürmek çünkü birinci toplamada embriyo transferini yapmadığımızda ikinci ve üçüncü denemelerdeki maliyet yarıya yakın düşmektedir bu da toplam tüp bebek maliyetini azaltmaktadır. Bir diğer neden hastanın anksiyetesini azaltmak. Biliyoruz ki birden çok kez embriyo transferi sonrası negatif sonuç alan çiftler ciddi bir anksiyete yaşıyorlar ve bunların birçoğu pekala daha sonra başarı elde edebilecekken tedavi kesiyorlar ve devam etmiyorlar. Ciddi bir anksiyeteleri oluşuyor. Halbuki embriyo havuzu yönteminde toplanan embriyolarla daha çok sayıda daha ileri aşamada embriyo transferi yaptığınızda başarıyı artırarak belki de bu şekilde tedaviye devam etmeyen birçok olguda da anksiyeteyi azaltıyor onların başarıya ulaşmasını sağlıyorsunuz. Bir diğer göreceğimiz yarar endometrial reseptivite dediğimiz rahmin tutunabilirliğini artırmak. Çünkü taze transferlerde vermiş olduğumuz hormonlar, rahmin tutunabilirliğini değiştirebiliyor hormonal parametreler değişkenlik gösterdiği için yüksek oranda verdiğimiz ilaçlar embriyonun tutunmasını engelleyebiliyor, rahmin tutunabilirliğini azaltabiliyor. Halbuki biz doğal siklusta rahmi hazırlayarak bu tutunabilirliği bu reseptiviteyi artırıyoruz. Bazen yüksek dozda ilaçlara yanıt vermeyen olgularda mild stimulasyon ya da naturel sikluslarla çok az ilaç vererek oosit kalitesini, yumurta kalitesini artırıyoruz. Gerçi az sayıda yumurta alıyoruz böylece ama bunları işte havuz yönteminde biriktirerek daha kaliteli yumurta toplayabiliyoruz. Tüm bunlardan görüleceği üzere özellikle düşük over rezervli olgularda ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan olgularda embriyo havuzu yöntemi başarıyla uygulanabilecek bir yöntemdir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Bahçeci Tüp Bebek – Tarifsiz Mutluluk

  10 ay önce güzel haberi verdiğimiz çiftimiz evliliklerinin 20. yılında ikiz prenseslerine …

  Devamını Oku

  Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi – Mucize Anlar

  Güzel Ankara'mızın mucize anlarına tanık oluyoruz. …

  Devamını Oku

  Bahçeci ve Sabri Bey İlk Tercihimdi

  Bugün hayatımın en mutlu günlerinden biri. Senelerdir çocuk istedikten sonra Sabri bey …

  Devamını Oku

  İyi ki Varsınız Bahçeci Ekibi

  Bugün bizim için farklı bir gündü 6 yıldır duymak istediğimiz sesi sonunda …

  Devamını Oku

  Tarifsiz Mutluluk Yaşadılar

  Tüp bebek sürecinin merkezinde hep anne adaylarımız görünse de aslında aynı stres …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde Mutluluk – Meme Kanserini Yendi Şimdi Hamile

  "Meme kanserini yendim, şimdi 6 aylık gebeyim! Asla vazgeçmeyin!" diyen hastamızın güzel …

  Devamını Oku

  Doğum Gününde Gelen Mutluluk

  Bugün Didem Hanım’ın doğum günü ve bugün en büyük hayalinin gerçek olduğunu …

  Devamını Oku

  En Güzel Haber

  Bazen de şaşkınlık ve mutluluktan konuşamazsınız, tıpkı annemiz gibi! Bahçeci Tüp Bebek …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Müstecep Kavrut


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: