Bahceci Tup Bebek
  • INTERNATIONAL PATIENTS
Görsel Basın

TRT Ana Haber | Doğru Emzirme Teknikleri | Prof. Dr. Berfu Demir

Sunucu: Anne adayları ve yeni anne olanlar ekran başına. Sevgili seyirciler Şanlıurfa’da annesi emzirdiği sırada soluk borusuna süt kaçan 1 aylık bebek maalesef yaşamını yitirdi. Anneler bebeklerini emzirirken ya da biberonla beslerken nasıl hareket etmeli? Nelere dikkat etmeli? İşte bu konuda muhabir arkadaşımız Çağla Gül Tuncer uzman bir konukla konuştu. Bakın ne diyor uzmanlar bu konuya ilişkin olarak.

Muhabir: Doğru emzirme bebek sağlığı kadar anne sağlığı içinde oldukça önemli. Özellikle oluşabilecek risklere karşı ebeveynlerin bilinçli olması gerekiyor. Bugün hem doğru emzirmenin yöntemini anlatacağız hem de bir similasyonla doğru emzirme şeklini göstereceğiz. Prof. Dr. Berfu Demir anlatacak bizlere. Doğru emzirme nasıl olmalı?

Doktor: Emzirme süreci anne ve bebeğin bağının ilk kurulduğu andır. Bu sürecin etkin ve düzgün olarak yapılması bebeğin hem beslenmesi hem de duygusal gelişimi için çok önemlidir. Bebeğin görme yetkisi emzirme sürecinde anneyi görebilecek kadar mesafedir. Bu bile çok önemli bilgidir. Dokunma duygusu ilk anneye dokunmasıyla emzirme sürecinde başlar. Emzirme bebeğin ihtiyacını karşılayan anne sütünün bebeğe ulaştırabilecek en basit ve en sağlıklı yoldur. Bu yöntem sırasında annenin dikkat etmesi hem teknik olarak hem de süreci iyi yönetebilmesi açısından bebeğin gelişimi hem fiziksel gelişimi hem ruhsal gelişimi gerçekten çok önemlidir. Nelere dikkat etmeliyiz? Hemen göstereyim. 1. Emzirme sırasında annenin rahat etmesi çok önemlidir. Mutlaka sırttan destek almak gerekir. Uzun dönemde ciddi sırt ağrıları olacaktır. Annenin sürekli eğilmiş pozisyonda kalmasıyla 1. Sırt desteği 2.si bebeğin bütün ağırlığı annenin kolunda kalmamalıdır. Bunun için mutlaka bebeğe ve anneye uygun yastık desteği olması gerekir. Diğer türlü kronik olarak omuz ağrısı başlayacaktır. Bebek anneye paralel değil belli bir açıyla durması gerekmektedir. Emzirmede meme ucu sadece bebeğin ağzına verilmez. Eğer meme ucunu verirseniz, annede meme ucu çatlağı olur. Emzirmeyi engelleyecek kadar ciddi ağrı yapar. 2. olarak bebeğin hacimsel olarak iyi ememediği için iyi süt alamaz. Bu yüzden meme ucunun etrafındaki kahverengi yuvarlak alanın mutlaka bebeğin ağzına tam olarak oturtulması gerekir. Daha önceden gösterilen makaslama yöntemi yani annenin memesini tutması önerilen bir yöntem değildir, bu yanlıştır. Yapılacak şey bebeğin tam olarak kahverengi yuvarlak kısmın ağzının içine verilmesi sadece annenin bu elinin bebeğin burnunu açması nefes almasını takip etmesidir. Süt ilk emmeye başladığı da, çok tazikli olarak fışkırabilir. Annenin yapısına göre değişir bu durum, bu durumda annenin süreci takip etmesi bebek çok zorlanıyor ve bu işi yönetemiyorsa ağzını basıncı azaltarak çıkartıp bebeği dinlendirmesi gerekmektedir. Buradaki bebeğin güzel emmesi ile ilgili bilgi yutma sesinin duyulmasıdır. Eğer eğer düzgün olarak bu sesi duyuyorsa anne bebeğin ağzına düzenli olarak süt geliyor ve yutmasını da düzgün bir şekilde yapabiliyor demektir.

Muhabir: Hem doğru emzirme şeklini gösterdi hem de kuralları anlattık çok teşekkür ediyoruz verdiğiniz bilgiler için.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: