Yazılı Basın

Provalı Tüp Bebek Tedavisi ile En Doğru Zamanı Belirliyoruz

Kısırlıkta kişiye özel provalı bebek tedavileriyle başarı oranı büyük ölçüde arttı. Ayrıca yumurta ekimi ile 4 yıl önce menopoza girmiş kadınlar için bile annelik umudu doğdu.

Kısırlık tedavisinde dünyada yeni bir çağ başladı. Yeni teknolojiler ve kişiye özel tedavilerle başarı yüzde 50 arttı. Artık kişiye özel provalı bebek tedavileri hayatımıza girdi. Genetik hastalıklardan arındırılmış doğru embriyo, anne ile provalı transfer sonucunda laboratuvarın verdiği en doğru tarihte buluşturuluyor. Böylece tüp bebek başarı şansı artıyor. Başkasının yumurtasını kullanarak anne olmak istemeyen kadınlar için de bilim insanları büyük bir çalışmaya imza attı. Yumurta ekimi ile 4 yıl önce menopoza girmiş kadınlar için bile annelik umudu var.
Dünyanın dört bir yanından üreme tıbbına ima atan ve tüp bebek tedavilerinde ilkleri başaran isimler, Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ve Valencia ile Stanford üniversitelerinde kadın doğum ve jinekoloji profesörü olandır. Carlos simon başkanlığında KKTC’de düzenlenen uluslararası Expermed Kongresi’nde bir araya geldi. Uzmanlar Sabah’a umut veren yöntemleri anlattı.

Gebe kalamayan anne adayları için umut veren bir tedavi yöntemi olan ERA’nın (Endometrial Receptivity Assay) yaratıcısıdır. Carlos simon:

Çiftin genetik testlerini yapıyoruz. Genetik testler ışığında kişiye özel tedavi uyguluyoruz. Embriyolara bu testleri uygulayarak ,600’ün üzerinde genetik hastalık ve 5bin mutasyon içeren hastalığı tarıyoruz. Bu tedavide embriyo ve anneyi esas alıyoruz. Daha önce embriyoyu 3. Gün ve 7. Günde anneye transfer ediyorduk. Bu transfer her zaman her anne için uygun olmuyordu.ve başarısızlıklar yaşıyorduk. Şimdi transfer zamanını kesinlikle belirliyoruz. Bunu 20’bin hastalık seyrini izleyerek ortaya çıkardık.ve bu yöntemle yapılan tedavilerde yüzde 50 başarı sağladık.

NAKİLLE YUMURTA EKİLİYOR

St. Marianna University Üreme ve İnfertillite Merkezi Direktörü Dr. Kazuhiro Kawamura:

Başkasının yumurtasını kullanmak isteyen, kendi yumdurtasınla çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için bu yöntem umut oldu.4 yıl önce menopoza girmiş ve 46 yaşındaki kadınları çalışma yaparken baz aldık. Gördük ki şans artıyor. Menopoza girmiş veya menopoz semptomları gelişmiş kadınlarda folikül sayısı azdır.ve bebek sahibi olma şansı yumurta bağışına bağlıdır. Bulduğum yöntem ile bağışa gerek kalmadan kadının kendi yumurtasını operasyonla dışarı alıyoruz. Korteks sıvı ve yumurta yüzeyini çıkarıyoruz.1 milimetre küpler şeklinde kesiyoruz. Sonra bunları iki gün boyunca ilaçlı suda bekletiyoruz. Foliküller canlandığında da yeniden kadına nakil ediyoruz. Şunu söyleyebilirim bu yöntem kesinlikle DNA’yı değiştirmiyor.genetik olarak herhangi bir hastalığa neden olmuyor. Aksine tamir ediyor. Nakilden sonrada tüp bebek tedavisinde hangi ilaç kullanılıyorsa tedavi o şekilde yapılıyor. Bu yöntemle iki bebek doğdu. Üç gebelik devam ediyor. Çalışmalarımı 24 kişiyle sürdürülüyor.

‘Doğru zamanı bekliyoruz’

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci:

Kişiye özel tedavi uygulandığı zaman başarı katlanıyor.ve kişi hamile kalıyor. Doğru genle, doğru zamanda embriyo anneye transfer edildiğinde şans artıyor. Provalı transfer uyguluyoruz. Anne ile embriyoyu buluştururken adım adım ilerliyoruz. Bunu da rahimden parça alarak, incelemeler yapıp, bebeği doğru zamanda anneyle buluşturacağımız zamanı bekliyoruz. Anne ile bebeği büyük randevuya hazırlıyoruz. Laboratuvar da yapılan incelemede en doğru aman ortaya çıkıyor.

20 Yıllık Evlat Özlemi Bahçeci’de Son Buldu.

20 yıllık çocuk isteği, başka merkezlerde 4 başarısız tüp bebek denemesi, merkezimizde …

Devamını Oku

13. Yılda Gelen Mucize Deniz

Bizi en iyi anlatan sizlersiniz. Birlik olup hep mutlu son için mücadele …

Devamını Oku

CD56 Testi ile 12 Yıllık Özlem Sona Erdi!

Çiftimiz 12 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Buket Hanım daha önce 2 başarısız …

Devamını Oku

Kalıtsal Hastalığa Sahip Çiftimiz, Bebeklerini Kucağına Aldı!

Anne ve babamız, kalıtsal bir hastalığa sahip oldukları için daha önce 2 …

Devamını Oku

19 Yıllık Bekleyiş, Bahçeci’de Mutluluğa Dönüştü!

Sevim&Sadık Özdemir çifti tam 19 yıl bebek hasreti çekti. Sonunda Bahçeci ekibiyle …

Devamını Oku

14 Başarısız Denemenin Ardından Bahçeci’de İlk Denemede İkizler Yolda!

Daha önce 2 kez yurt dışı olmak üzere toplamda 14 başarısız tüp …

Devamını Oku

Diğer Merkezlerde 9 Başarısız Denemeden Sonra…

Çikolata kisti olan hastamız başka merkezlerde 9 kez tüp bebek tedavisi denemiş …

Devamını Oku

Testis Kanseri, Baba Olmaya Engel Değil!

Didem Hanım’ın eşi geçtiğimiz yıl testis kanseri olduğunu öğrenmişti, bu talihsiz haberin …

Devamını Oku

Sizi Arayalım WhatsApp
WhatsApp
Messenger
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım: