Varikosel Nedir ve Nasıl Teşhis Edilir?

İletişime Geçin

Erkek kısırlığının nedeni olarak en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan varikosel, testiste bulunan toplardamarların görevini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanır. “Varikosel belirtileri nelerdir, varikosel nasıl tedavi edilir, varikosel sperm sayısını nasıl etkiler?” gibi merak edilen birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Varikosel Nedir?

Varikosel, testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarlarda oluşan damar genişlemesidir. Varikosel, %90 oranında sol testiste görülür. Sol testis sağa göre daha çok basınca ve nispeten daha yavaş bir kan akımına maruz kaldığı için varikoselin sol testiste daha fazla görüldüğü düşünülmektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Hafif düzeydeki varikosel herhangi bir belirti vermeyebilir fakat yıllar içerisinde damarlardaki genişlemenin ilerlemesiyle testislerde şişkinlik ve ağrıya neden olabilir. Uzun süre ayakta durulduğunda ve sıcak havalarda testislerdeki damarlar belirginleşir ve ağrı artar. Çok ilerlemiş varikosel durumlarında ise testis boyutlarında küçülme ve kıvamında yumuşama olur. Varikosel elle muayenede kolayca anlaşılır. Ayrıca damar yapısının incelenmesini sağlayan ultrason aracılığı ile tespit edilir.

Varikosel Kısırlığa Neden Olur mu?

Testisleri koruyan dış torbalardaki ısı, vücut ısısından genellikle birkaç derece daha düşüktür. Yani spermlerin en sağlıklı biçimde üretilmesi için normal vücut ısısından daha serin bir ortama ihtiyacı vardır. Torbalarda oluşan genişlemiş varikosel damarları içerisinde kan göllenmesi nedeniyle artan ısı, sperm üretimini olumsuz etkiler ve sperm kalitesini bozabilir.
Sadece ısı artışı değil, varikoseli olan kişilerde böbrek ve böbrek üstü bezlerinden gelebilecek toksik maddeler testiste birikebilir. Bu nedenle spermlerin hareketinde ve kalitesinde düşüş gözlemlenir.

Varikosel Mutlaka Tedavi Edilmeli midir?

Bütün varikosellerin tedavi edilmesine gerek yoktur. Sperm sayısını azaltan başka nedenler varsa öncelikle bu nedenlerin tespit edilerek düzeltilmesi gerekir. Bunun dışında azospermi yani “sıfır sperm” durumunda varikoselin tedavi edilmesi halen tartışmalıdır. Azospermi nedeninin mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü genellikle varikosel sperm sayısını sıfıra düşüren tek neden olamaz. Azospermi ile ilgili detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varikosel ameliyatı mikro cerrahi yöntemle yapılmaktadır. Kasık bölgesinde 2 cm.’lik bir kesiden girilerek testis damarlarına ulaşılır. Ameliyatta genel veya lokal anestezi altında mikroskop kullanılması, operasyonda damarların daha net olarak tanınmasını ve testisi besleyen arterin dikkatli bir şekilde korunmasını sağlar. Mikroskop altında genişlemiş toplardamarlar, diğer damarlardan ayrılarak bağlanır. Operasyon süresi 1 ila 2,5 saat arasında değişebilmektedir.

Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme ve komplikasyon oranı düşüktür. Hastalar operasyon gününde hastaneden taburcu olabilir, iki-üç gün sonra işe dönebilirler. Varikosel ameliyatı sonrası, hasta minimum düzeyde ağrı hisseder.

Varikosel Ameliyatı Sonrasında Sperm Sayısı ve Kalitesinde Değişiklik Olur mu?

Sperm sayısının artması için ameliyattan sonra kabul edilen bekleme süresi 3-6 aydır. 6 aydan sonra sperm kalitesi ve sayısı artmamışsa daha uzun süre beklemek bir fayda sağlamayacaktır. Bu iyileşme erkeklerin yaklaşık %70’inde tespit edilir. Bir yıl süre zarfında beklenen gebelik oranı %40 civarlarındadır. Ancak bazı erkeklerde sperm kalitesi ve sayısında herhangi bir değişiklik olmayabilir. Nadir de olsa bazı erkeklerde operasyon sonrası sperm sayısında ve kalitesinde azalma görülebilir. Bu durum genellikle komplikasyonlar ile birlikte oluşabilir.

Varikosel Hastaları Baba Olabilir mi?

Varikosel ameliyatından 6 ay sonra sperm sayısında veya kalitesinde düzelme olmayan ve doğal yoldan eşi gebe kalamayan erkeklerde yardımcı üreme teknikleri ile tedavi önerilebilir.
Sperm sayısı ve hareketliliği düşük olan erkekler tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olabilirler. Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftler için merkez seçimi büyük önem taşımaktadır. Tüp bebek merkezi seçerken öncelikle merkezin başarı oranları, teknolojik donanımı ve ekibin uzmanlığına dikkat edilmelidir. Bahçeci Tüp Bebek Merkezi 22 yıllık deneyimi ve 45.000’in üzerinde sağlık tüp bebeği ile Avrupa standartlarının üzerinde başarı sunuyor.

Varikosel Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Varikosel ameliyatı fiyat bilgilerimizi yasalar gereği web sitemiz üzerinden yayınlayamıyoruz. Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek ve doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Neden Bahçeci Tüp Bebek Merkezi

Deneyim ve Uzmanlık

Bahçeci, 22 yıllık tecrübesiyle dünyanın referans tüp bebek merkezleri arasında.

Kanıtlanmış Başarı

Gelişmiş embriyoloji laboratuvarı ve 40’ın üzerinde embriyoloğuyla hizmetinizde.

Teknolojik Donanım

Başarı artıran teknolojiler sayesinde binlerce çiftin bebek hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

AVRUPA STANDARTLARININ
ÜZERİNDE BAŞARI

Bahçeci, özellikle zor vakalarda, Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranına sahip.

ALANINDA EN İYİLERDEN
OLUŞAN BİR EKİP

Doktor, embriyolog, hemşire, genetik uzman ve psikologlardan oluşan deneyimli bir ekip.

KİŞİYE ÖZEL
TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Çiftlerin problemlerini farklı açılardan değerlendiren Bahçeci ekibi “kişiye özel tedavi programları” uyguluyor.

Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve eşine gebelik …

Devamını Oku

Mucizelere İnanın

Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda kötü bir …

Devamını Oku

Mutluluğun Tarifi

Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi oldu. Kendilerini …

Devamını Oku

İlk Denememde Hamileyim

Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. Mustafa Bahçeci …

Devamını Oku

Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım ve eşinin …

Devamını Oku

Bahçeci hastaları 1 değil,

40 doktor gözetiminde tedavi görüyor.

Doktorlarımız her hafta bir araya gelerek vaka dosyalarını inceliyor ve tedaviler konusunda ortak bir karara varıyor. Böylece hastalarımız, bütün doktorların bilgisinden yararlanmış oluyor.

7 Ülke, 13 Merkez, 45.000'in Üzerinde Tüp Bebek

Zor vakalarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahip Bahçeci ile sizin de bebek hayaliniz gerçek olsun.

Hakkımızda

Bosna-Hersek (3)
Irak (1)
Azerbaycan (1)
Kıbrıs (1)
Kıbrıs
İngiltere (1)
İngilitere (2019)

Ücretsiz ön görüşme

Sizi Arayalım

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
WhatsApp
Messenger
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım: