Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi normal olarak gebelik şansı olmayan ya da çok az olan çiftlerde gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek işleminde hormon ilaçları ile anne adayının yumurta hücreleri geliştirilir ve anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Toplanan yumurtalar, aynı gün baba adayından alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenir. Bu yöntemle oluşturulan embriyolar arasından seçilen en kaliteli embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir.

Tüp Bebek Tedavisini Gerektiren Nedenler ve Tedavi Çeşitleri

Nedenleri:

• İleri anne yaşı, azalan yumurta rezervi ve yumurtaların kalitesi
• Sperm hareketliliğinde ve kalitesinde azalma, azospermi, varikosel gibi erkek faktörlü nedenler
• Rahim içi ve fallop tüpleri ile ilgili sorunlar
• Kistler
• Sebepsiz infertilite

Tedavi Çeşitleri:

• IUI (Aşılama): Erkekten alınan iyi spermlerin özel bir katater aracılığıyla kadın rahmine yerleştirilmesidir.
• Klasik IVF (Tüp bebek): Erkekten alınan iyi spermlerin kadından toplanan yumurta hücreleriyle laboratuvar ortamında bir araya getirilmesidir.
• IMSI: Spermlerin 800 kat büyütülmüş ortamda en iyilerinin seçilmesi, sonrasında ICSI veya klasik IVF ile embriyo elde edilmesidir.
• ICSI (mikroenjeksiyon): Erkekten seçilen iyi spermin kadın yumurtasının içerisine enjekte edilmesidir.

Tüp Bebek Başarı Oranları

Bahçeci olarak yardımlı üreme tıbbında “zor vakaların merkezi” olarak bilinmekle gurur duyuyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nca merkezlerin hastaları yönlendirecek genel başarı oranlarının vermesi engellenmiştir. Ancak günümüzde birçok merkez hastalara çeşitli başarı oranları telaffuz etmektedir. Maalesef, bu başarı oranlarının neye dayanarak verildiğinin hasta adaylarınca sorgulanmadığını da üzülerek görüyoruz.

Bu bilgi kirliliği ortamında biz, “çiftin başarı şansının en yükseğe çıkarılması” anlayışıyla hareket ediyoruz. Birçok merkezde çift doğrudan klasik tüp bebek tedavisine alınmaktayken biz;

• Infertiliteyi (kısırlık) oluşturan sebeplerinin arkasındaki faktörlere inip çözerek,
• EMMA & ALİCE, ERA, aCGH, NGS, CGT, Sperm Mikroçip, Embriyoskop gibi başarı artırıcı yöntemleri kullanarak
• Başarıyı artırıcı yöntemlerin birçoğunu standart tedavi sürecimize dahil ederek

her çiftin kendi şansını en üst seviyede tutuyoruz. Bu da toplam başarı oranımızı en yüksek seviyesine getirmemizi sağlıyor.

Tüp Bebekte Başarıyı Artıran Yöntemler

Bahçeci’de klasik tüp bebek yöntemleri, son teknolojik başarı artırcı yöntemlerle destekleniyor. Böylece gebelik oranları artırılabiliyor. Tüp bebek başarısını artıran yöntemlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

Genetik İncelemeler: NGS, Mitoscore, aCGH, CGT, PGD gibi incelemelerle genetik sorunların belirlenmesi
EMMA&ALICE: Gebelik için uygun rahim haritasının çıkarılmasını sağlayan ve gebelik başarısını ciddi oranda artıran iki yeni uygulamadır.
ERA: Embriyonun rahme tutunması için en uygun günün belirlenmesi
IMSI: Meninin 800 kat büyütülerek incelenmesi ve en iyi spermlerin belirlenmesi
ICSI: Spermin yumurta içine enjekte edilmesi
Embriyoskop: Embriyoların 7/24 gelişimlerinin sürekli takibi
Rahim Dinlendirme: Ana rahminin tedavi süreçlerinden sonra yorulması ve yıpranması söz konusu olduğunda rahim dinlendirme tekniği ile doğal haline geri dönmesinin sağlanması

Tüp Bebek Fiyatları ve SGK (2020)

Tüp bebek fiyatları merkezden merkeze değişir. Ancak tüp bebek tedavisinde merkez seçimi yaparken tek önceliğiniz fiyat olmamalıdır. Çünkü tüp bebek işlemi iyi planlanması ve tüm faktörlerin değerlendirilmesi gereken hassas bir işlemdir.

Tüp bebek merkezi seçerken dikkat etmeniz gereken konulara bir göz atalım:

Deneyim

Newsweek tarafından dünyanın en iyi 3 tüp bebek merkezinden biri seçilen Bahçeci, üreme tıbbı alanında son teknolojilerle hizmet veriyor. Bahçeci, 24 yılda 70.000’in üzerinde sağlıklı bebek ile Türkiye’nin en büyük ailesi!

Teknoloji

Yaptığı teknoloji yatırımları ve bilimsel gelişmeleri sürekli olarak takip eden uzman kadrosuyla Bahçeci, “zor vakaların merkezi” olarak anılıyor.

Başarı Artırıcı Yöntemler

Emma & Alice Testleri, ERA, aCGH, NGS, CGT, Sperm Mikroçip, Embriyoskop gibi başarı artırıcı yöntemler sayesinde her 2,5 saatte bir Bahçeci bebeği dünyaya geliyor.

Şeffaflık İlkesi

Birçok merkezde tedavi süreci devam ederken ekstra masraflar çıkarılabiliyor. Bahçeci’de tedaviye başlamadan önce ödemeniz gereken bütün ücretler detaylı bir şekilde anlatılıyor, yardımcı teknikler için bir maliyet söz konusuysa en baştan size bildiriliyor.

Peki, SGK tüp bebek masraflarını karşılar mı? Bahçeci’nin SGK anlaşması var mı?

Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi ve Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi olarak SGK kapsamında da hizmet vermekteyiz. Umut ve Ankara merkezlerimizde göreceğiniz tedaviler sonucunda ödemeniz gereken tedavi ücretleri, SGK Heyet Raporu kapsamında ciddi oranda azalmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde yayınlanan tüp bebek tedavisine ilişkin belirlediği kriterlere göre hastalarımız, devlet hastaneleri ya da üniversite hastanelerinden SGK heyet raporu alabilirler.

SGK heyet raporu almak için gereken kriterler hakkında videomuzdan bilgi alabilirsiniz.

Tüp Bebekte En İyi Merkezi Nasıl Seçerim?

En iyi tüp bebek merkezini seçmek için öncelikle merkezlerin teknolojik alt yapısına dikkat etmeniz gerekir. Tüp bebek teknolojilerine yapılan yatırım ve merkezin bilimle ne kadar iç içe olduğu çok önemli. Teknolojik açıdan güçlü bir tüp bebek merkezinin başarı oranı da yüksektir.

• Newsweek tarafından “Dünyanın en iyi 3 tüp bebek merkezinden biri” seçilen Bahçeci, üreme tıbbı alanında son teknolojilerle hizmet veriyor. Bahçeci, 24 yılda 70.000’in üzerinde sağlıklı bebek ile Türkiye’nin en büyük ailesi!
• Yaptığı teknoloji yatırımları ve bilimsel gelişmeleri sürekli olarak takip eden uzman kadrosuyla Bahçeci, “zor vakaların merkezi” olarak anılıyor. Bahçeci doktorları ve embriyologları sürekli olarak bilimsel çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar ESHRE Exspermed gibi uluslararası platformlarda kabul görüyor.
• Emma & Alice Testleri, ERA, aCGH, NGS, CGT, Sperm Mikroçip, Embriyoskop gibi başarı artırıcı yöntemler sayesinde her 2,5 saatte bir Bahçeci bebeği dünyaya geliyor.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları ve Süreci

1. Ön Görüşme

Çiftlerimizin doktorlarıyla tanıştığı ilk görüşmedir. Bu görüşmede çiftler, mevcut ya da geçmişte yaşadıkları denemelerini, tüp bebek yaptırmaya karar verene kadar geçen süreci, varsa test ve tahlillerini ayrıntılı olarak doktorlarına aktarırlar.

2. Muayene ve Testler

Doktor, çiftlerle görüştükten sonra anne adayını muayene eder ve çiftten bazı başlangıç testleri ister. Bu tetkikler, kadının yumurtalık kapasitesi ve rahminin durumunu, erkeğinse sperm kapasitesini anlamamıza yardımcı olur.

3. Yumurta Üretiminin Artırılması

Testler, muayeneler ve gerekli ön tedaviler yapıldıktan sonra, anne adayının adetinin 2. veya 3. gününde tüp bebek tedavisine başlanır. Anne adayına hormon iğneleri verilir ve yaklaşık 8-10 gün boyunca bu iğneler kullanılır.

4. Düzenli Kontroller

İğneler sayesinde gelişen foliküller, düzenli kontrollerle takip edilir ve istenilen sayıda olmaları sağlanır. Gerekli durumlarda ek tedavilerle anne adayının sağlığı ve foliküllerin gelişim seviyesi kontrol altında tutulur. Düzenli kontrollerde hastaya bazı kan testleri yapılır ve süreç takip edilir.

5. Çatlatma İğnesi

Anne adayı hormon tedavisinin hemen ardından HCG iğnesi (yani çatlatma iğnesi) kullanır ve bu sayede yumurtalar 34-36 saat içerisinde olgunlaşır. Bu iğne, yumurta toplama işleminin saatini belirleyen iğnedir. O yüzden tam olarak hemşirelerimizin tarif ettiği şekilde, belirlenen saatte yapılması gerekir.

6. Yumurta Toplama (OPU)

Yumurtalar, çatlama iğnesi yapıldıktan 34-36 saat sonra olgunlaşır ve ameliyathane ortamında toplanır. Yumurta toplama işlemine “OPU” adı verilir. OPU, hafif bir anestezi altında yapılır, ağrısız ve acısız bir işlemdir.

7. Sperm Alınması ve Embriyo Oluşturma

OPU işleminin gerçekleştiği gün, baba adayı da sperm örneği verir. İşlemden en az 3, en çok 5 gün öncesinde baba adayı cinsel perhize girer. Bu süre boyunca hiçbir şekilde boşalmaması gerekir. Gerekli durumlarda sperm örneğine genetik ayıklama uygulanır ya da spermdeki bozuklukların giderilmesi için bazı işlemler uygulanır. Bu işlemlerin sonunda elde edilen sağlıklı spermler, mikro enjeksiyon yöntemi ile yumurtalara enjekte edilir ve embriyolar oluşturulur.

8. Embriyo Takibi

Döllenen yumurtalar embriyolara dönüşür. Bu embriyoların gelişimi embriyoloji laboratuvarındaki ana rahmine en yakın ortamda gerçekleşir ve sürekli olarak “Embriyoskop” adı verilen bir inkübatör sayesinde takip edilir. Birçok tüp bebek merkezinde bulunmayan Embriyoskop embriyolar için anne rahmine en yakın ortamı sağlar. Gelişen embriyolardan en kaliteli olanlar seçilir.

9. Embriyo Transferi

Seçilen gelişmiş ve kaliteli embriyolardan biri (kanunlara uygun durumlarda ve tıbbi gereksinim halinde iki tanesi) anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işleminde, anne adayı uyutulmaz ve anestezi uygulanmaz. Anne adayının transfer esnasında idrara sıkışık olması beklenir. Sıkışıkken idrar kesesi rahme baskı yaptığından, katater rahimde daha rahat ilerlemekte, işlem daha rahat yapılmaktadır. Embriyo transferi işlemi ağrısız, rahat bir işlemdir. Embriyo transferinden sonra anne adayımız yarım saat klinikte bekletilir ve sonrasında taburcu edilir. Anne adayı transfer sonrası normal yaşantısına dönebilir. Bu dönemde bol sıvı tüketmeli, ağır ve yorucu işlerden uzak durmalıdır.

Tüp Bebekle Hamile Kalanlar

Dünyada her 2,5 saatte bir Bahçeci bebeği doğuyor. 24 yılda 70.000’in üzerinde sağlıklı bebeğin dünyaya gelmesine yardım eden Bahçeci, çocuğu olmayan çiftlerin bu sorununu çözmekle kalmıyor, en son teknolojik yöntemleri kullanarak genetik hastalıkların da ayıklanmasını sağlıyor.

Ailelerimizin %75’i bizi, tüp bebek yaptıran diğer ailelerden duyuyor. Bahçeci’de tüp bebek yaptıranlar, anne-baba adaylarına umut olması için hikayelerini bizimle paylaşıyor. Bu hikayelerden birkaçını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve aklınıza takılan bütün soruları sormak için formumuzu doldurun, sizi arayalım.

#BirliktenBebekDoğar