Polikistikover

İletişime Geçin
Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu, her 10 kadından birinde görülebilen yaygın bir yumurtlama problemidir. İnsülin seviyelerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizlikler sonucu infertiliteye (kısırlığa) neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle kadınların her yıl düzenli olarak jinekolojik muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromu’nun Belirtileri Nelerdir?

Düzensiz adet görme veya hiç adet görmeme, yüzde veya vücutta tüylenme artışı, akne problemi, akantosiz nigrikans (ensede, kollarda, göğüslerde ve bacak arasındaki kıvrımlı yerlerde renk değişikliği) saç dökülmesi, şişmanlık gibi şikayetler, polikistik over sendromunun belirtileri arasındadır.

Bunlara ek olarak, vajinal ultrasonda yapılan muayenede artmış sayıda küçük folikül kistlerine (6-10 mm. büyüklüğünde polikistik görünümlü yumurtalıklar) rastlanır. Bu görünüm normal üreme çağında olan kadınların %20’sinde de gözlenebilir.

Polikistik over sendromunun en önemli belirtilerinden biri de kanda insulin direnci ve bununla birlikte görülen artmış açlık kan insulin seviyesidir. Hastalık aynı zamanda hiperinsulinemi erkeklik hormonlarında yüksekliğe sebep olur. Yüksek seviyedeki androjen hormonları (erkeklik hormonları) beyinde yumurtalıkların görevini kontrol eden merkezin durumunu bozarak kısırlığa sebep olmaktadır.

Polikistik Over Sendromu’nun Nedenleri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun nedeni net olarak bilinmemekle birlikte genetik bir yönünün olduğu tespit edilmiştir. Hastalığı yaşayan kadınların akrabalarında (hem erkek hem kadın olmak üzere) şeker hastalığı, şişmanlık, yükselmiş kan yağları, yüksek tansiyon ve infertilite ve ayrıca aşırı tüylenme ve düzensiz adet şikayetleri gözlemlenmiştir.
Hastalığın başlangıcı genellikle ergenlik çağında olur. Bunun nedeni ise ergenlik çağında aktifleşmeye başlayan hormonal sistemin hatalı çalışmasıdır. Günümüzde giderek artan aşırı kilolu çocuklar nedeniyle polikistik over sendromu yaygınlaşmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Polikistik over sendromu tedavisinde ilk adım, eğer fazla kilo varsa kilo vermektir. Hastanın sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanması ve düzenli egzersiz yapması başarılı bir tedavi için önemlidir. Kilolu hastalarda, diyet ve egzersizle beraber ideal kilonun sağlanması yumurtlama fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayabilir. Bu sayede adet düzeni normale dönebilir ve hamilelik şansı artar.

Tedavide, androjen üretimini düzenlemek amacıyla doğum kontrol hapları kullanılabilir. Böylece adet döngüsünün düzenli olması sağlanır. Aşırı tüylenmeyi azaltabilmek amacı ile siproteron asetat, flutamid, finasterid gibi ilaçlar verilmektedir. Bir tür diyabet ilacı olan metformin androjen üretimini azaltmak ile beraber, yumurtlama üzerinde olumlu etkileri olması sebebiyle tedavide kullanılabilmektedir.

Bazı vakalarda, kistlerin cerrahi yöntemle alınması gerekir. Ancak polikistik over ameliyatı, ilaç veya diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda tercih edilir. Polikistik over operasyonu oldukça basit bir ameliyattır. Ancak her operasyonda olabileceği gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Hastada çocuk yapma isteğinin bulunması halinde buna uygun tedavilere başlamak gerekmektedir. Aynı zamanda bu hastalarda kronik anovulasyon (yumurtlama bozukluğu) ile alakalı olarak endometrium (rahmin iç tabakası) sürekli östrojen hormonuna maruz kalır ve bu da endometrium kanseri olasılığının artmasına sebep olur. Tedavinin bir diğer amacı da bu kanser riskini önlemektir.

Çocuk yapmak isteyen hastalarda, yumurtlamanın uyarılmasına yardımcı olan ilaçlar kullanılmaktadır. Daha çok klomifen sitrat ile başlanıp istenilen cevabın alınamaması halinde daha etkili olan ilaçlara geçilmektedir.

Bütün tedavi teknikleri ile hala hamilelik sağlanamayan hastalarda ise tüp bebek yöntemine başvurulur. Tüp bebek tedavisiyle ilgili detaylı bilgiyi için tıklayın.

Neden Bahçeci Tüp Bebek Merkezi

Deneyim ve Uzmanlık

Bahçeci, 22 yıllık tecrübesiyle dünyanın referans tüp bebek merkezleri arasında.

Kanıtlanmış Başarı

Gelişmiş embriyoloji laboratuvarı ve 40’ın üzerinde embriyoloğuyla hizmetinizde.

Teknolojik Donanım

Başarı artıran teknolojiler sayesinde binlerce çiftin bebek hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

AVRUPA STANDARTLARININ
ÜZERİNDE BAŞARI

Bahçeci, özellikle zor vakalarda, Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranına sahip.

ALANINDA EN İYİLERDEN
OLUŞAN BİR EKİP

Doktor, embriyolog, hemşire, genetik uzman ve psikologlardan oluşan deneyimli bir ekip.

KİŞİYE ÖZEL
TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Çiftlerin problemlerini farklı açılardan değerlendiren Bahçeci ekibi “kişiye özel tedavi programları” uyguluyor.

Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve eşine gebelik …

Devamını Oku

Mucizelere İnanın

Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda kötü bir …

Devamını Oku

Mutluluğun Tarifi

Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi oldu. Kendilerini …

Devamını Oku

İlk Denememde Hamileyim

Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. Mustafa Bahçeci …

Devamını Oku

Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım ve eşinin …

Devamını Oku

Bahçeci hastaları 1 değil,

40 doktor gözetiminde tedavi görüyor.

Doktorlarımız her hafta bir araya gelerek vaka dosyalarını inceliyor ve tedaviler konusunda ortak bir karara varıyor. Böylece hastalarımız, bütün doktorların bilgisinden yararlanmış oluyor.

7 Ülke, 13 Merkez, 45.000'in Üzerinde Tüp Bebek

Zor vakalarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahip Bahçeci ile sizin de bebek hayaliniz gerçek olsun.

Hakkımızda

Bosna-Hersek (3)
Irak (1)
Azerbaycan (1)
Kıbrıs (1)
Kıbrıs
İngiltere (1)
İngilitere (2019)

Ücretsiz ön görüşme

Sizi Arayalım

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
WhatsApp
Messenger
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım: