Sperm sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir ve sperm sayısını etkileyen birçok faktör vardır. Beslenme alışkanlıkları, çalışma koşulları, alkol ve sigara kullanımı gibi sebeplerle sperm sayısı ve sperm kalitesinde değişimler gözlenebilir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve sperm sayısı az olan erkeklerin merak ettiği tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sperm Testi Spermiogram Nasıl Yapılır?

Sperm sayısının gebelik için yeterli olup olmadığı spermiogram yani sperm sayısı testi ile anlaşılır. Sperm testi yaptırmadan önce 3 gün boyunca cinsel perhiz yapmak gerekir. Bu süre boyunca erkek herhangi bir cinsel birleşme yaşamamalı ya da mastürbasyon yoluyla boşalmamalıdır. Sperm sayısının artması için perhiz süresini uzatmak doğru değildir.
Çünkü süre uzadığında sperm sayısı artarken sperm hareketliliği ve kalitesi düşer. Perhizin dördüncü gününde aday, bir merkeze giderek kendisine verilen steril bir kabın içerisine boşalır ve verdiği bu örnek laboratuvarda incelenerek sperm sayısı raporlanır. Meni testi sonucunu ertesi gün öğrenebilirsiniz.

Sperm Testi Yaptırmak için Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Öncelikle bir üroloğa giderek muayene olunmalıdır. Üroloğun sperm testi istemesi durumunda testinizi bir Tüp Bebek Merkezinde yaptırabilirsiniz. Sperm testi yapan hastaneler arasından seçim yaparken yeterli uzman sayısına sahip ve tam donanımlı bir hastane olmasına dikkat edilmelidir.

Baba Olmak İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı kılavuza göre, baba olabilmek için bir erkeğin mililitrede en az 15 milyon sperme sahip olması, toplam semen örneğinde ise 40 milyon sperm olması gereklidir. Bu sayının altında sperm değerine sahip erkeklerin çocuk sahibi olmak için tedavi görmeleri önerilir.
Sperm sayısının az olması Azospermi ile karşılaştırılmamalıdır. Azospermi meni örneğinde hiç sperm olmamasıdır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan (azospermi linkimizi koyacağız) ulaşabilirsiniz.

Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Sperm sayısı az olan erkeklerin bu sayıyı artırmak için öncelikle yaşam kalitelerini yükseltmeleri gerekmektedir. Sigara ve alkolden uzak duran, düzenli beslenen ve antioksidan tedavileri gören hastaların sperm sayısında artış gözlenir. Dar pantolon ve iç çamaşırları giymek, kilolu olmak, yüksek ısı altında çalışmak ise sperm kalitesini ve sayısını olumsuz etkiler.
Sperm sayısını artırmak için satılan ilaç ve besin tavsiyeleri uzman hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

En İyi Sperm Nasıl Seçilir?

Erkeğe bağlı infertilite (kısırlık) durumlarında sperm sayısı kadar spermin kalitesi de önemlidir. Spermin baş ve kuyruk kısmının düzgün olması gerekir. Gelişen teknoloji sayesinde artık sağlıklı ve sağlıksız spermler tespit edilebiliyor. Uygulanan IMSI tekniğiyle spermin boyutu 10.000 kat büyütülerek sağlıklı spermler seçilebiliyor ve gebelik şansı artıyor.

Sperm Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Sperm testi fiyat bilgilerini yasalar gereği web sitemiz üzerinden yayınlayamıyoruz. Güncel fiyat bilgilerimizi öğrenmek ve doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Amerika’nın en saygın haber dergisi Newsweek tarafından Dünyanın En İyi 3 Tüp Bebek Merkezinden Biri olarak seçilen Bahçeci, Dünya Sağlık Turizmi Kongresi’nde (WHTC) Yılın Tüp Bebek Merkezi ödülüne layık görüldü.