Tedavinizin Her Aşamasında Yanınızdayız

Tedaviye başlamadan önce ve tedaviniz süresince yaşayacağınız duygusal süreçleri daha rahat atlatabilmeniz için ücretsiz psikolojik danışmanlık servisimizden destek alabilirsiniz. Yaşadıklarınızı anlamak, ihtiyaçlarınızı belirlemek ve bu doğrultuda sizlere yardımcı olmak için her zaman yanınızdayız.

Hayatımızın tüm alanlarında yaşadığımız deneyimler, bizleri geleceğe hazırlarlar. İlk kez deneyimleyeceğiniz bu süreç başlangıçta sizi belirsizlik içerisine sokabilir. Bu belirsizliği ortadan kaldırmak ve içinde bulunduğunuz süreci doğru değerlendirmek; duygularınızı, davranışlarınızı daha net anlamlandırmak amacıyla mutlaka psikoloğumuzla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Destek Almak Ne İşe Yarar?

Psikolojik destekten faydalanmak, daha huzurlu bir tedavi süreci geçirmenizi sağlayarak gebeliğin oluşmasında olumsuz bir etken olan stres faktörünün yarattığı etkilerin azalmasına yardımcı olur. Yoğun stres, zaman zaman üreme fonksiyonları üzerinde negatif bir etki yaratarak sistemin çalışmasını zorlayabilir. Psikolojik destek ise bu ihtimali azaltmak ya da ortadan kaldırmak için çalışır. Bunların dışında, olumsuz sonuçlanan bir tedavi süreci yaşanmışsa, bu durumun getirdiği olumsuz etkileri daha kısa sürede ve daha sağlıklı biçimde atlatmanıza yardımcı olur.

Seanslarda Neler Yapılır?

İlk görüşmede infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan çiftlerle tanışma gerçekleştirilerek bu sorunun çiftler üzerinde yaşattığı bireysel ya da sosyal değişimler değerlendirilir. Görüşmenin sonunda destek almak isteyen hastalarımıza bazı formlar verilir ve bir sonraki seansa bu formları doldurmuş bir şekilde gelmeleri istenir. Böylece hastanın beklentileri ve psikolojik destek ile çözmek istediği sorunlar ilk görüşmede belirlenir.

Seanslar Nasıl Programlanır?

Bundan sonraki süreçte hastalar eğer tedavi sürecine başlamışlarsa, doktor muayenesine her gelişlerinde, randevu alarak psikolog görüşmelerini de gerçekleştirebilirler.
Henüz tedaviye başlamamış, tedavisi ertelenmiş ya da tedavisi olumsuz sonuçlanmış hastalarımıza ise psikoloğumuz, başvurdukları takdirde düzenli seanslar yürüteceği bir program hazırlayacaktır.

Merkezimizde Hangi Tedaviler Uygulanıyor?

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Bu terapi, kişilerin sıkıntı veren düşüncelerini saptamalarına ve belli tekniklerle bu düşüncelerin ne kadar gerçekçi olduklarını incelemelerine yardımcı olur. Uygunsuz düşünceleri değiştirmeyi öğrenip içinde bulunulan gerçekliğe uygun düşünülmeye başlandığından dolayı, kişi kendisini iyi hisseder. Burada amaç sorun çözme yetilerini geliştirmektir. Böylelikle hastalar, düşüncelerin getirdiği stresle başa çıkarak gebeliğe engel oluşturan stres faktörlerini ortadan kaldırmış olur.

Vajinismus Tedavisi: Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus, kadınlarda cinsel ilişkiye girememe olarak bilinir ve çoğunlukla psikolojik kökenlidir. Bu sorun çiftlerin evlilik yaşamını oldukça olumsuz biçimde etkileyerek bebek sahibi olmalarını engellemektedir. Vajinismus problemi yaşayan kadınların çoğu, yaklaşık 10-12 seanslık bir tedavi sürecinin sonunda bu problemin üstesinden gelebilmektedir. Bazı durumlarda 2-3 seans bile bu problemi ortadan kaldırabilmektedir. Cinsel terapi konusunda özel eğitimi olan bir terapistle çalışıldığı takdirde genellikle çözüme ulaşılır.

Psiko-Eğitim: Özellikle ilk kez tedaviye başlayacak çiftlerimizin içinde bulunacakları süreçlere hazırlanmalarına yönelik verilen eğitimlerdir. Bu eğitimlerde özellikle infertilite ve tedavisinin çiftler üzerinde oluşturabileceği psikolojik değişimler ele alınır. Aynı zamanda tedavi ile ilgili içinde bulunulan aşamaları psikolojik açıdan nasıl değerlendirmek gerektiğiyle ilgili de bir perspektif sunmak amaçlanır.

Zihin-Beden Egzersizleri: Bu egzersizler “Kas Gevşetme” ve “Nefes” egzersizleri olmak üzere ikiye ayrılır. İnfertilite tedavisinde hastaların çoğunda gözlemlenen stresin bedensel etkilerini hafifleterek tedavi sürecinin daha sağlıklı geçirilmesi amaçlamaktadır. Bu iki yöntem özellikle gelişmiş ülkelerdeki infertilite kliniklerinde sıklıkla kullanılmaktadır ve gebeliğe etkisi yönünden olumlu sonuçlar alındığına dair çalışmalar bulunmaktadır.

Psikolojik Desteğe İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlarım?

1) Tedavi süreci ile ilgili rahatsız edici, yoğun belirsizlik hisleri varsa,
2) Tedavi sonucuna yönelik yoğun kaygılar varsa,
3) Jinekolojik muayene öncesi kontrol edilemeyen kaygı, gerginlik hisleri varsa,
4) Transfer sonrası bekleme süreci ile ilgili yoğun kaygılar varsa,
5) İşlemlerin öncesinde yoğun kalp çarpıntısı, terleme, vücutta uyuşma, karıncalanma varsa,
6) Vajinismus problemi yaşanıyorsa,
7) Sosyal olarak içe çekilme, yoğun eksiklik duygusu varsa,
8) Hamilelik haberlerine yönelik aşırı hassasiyet varsa psikolojik destek almanızı öneririz.

Bunların dışında, aşağıdakilerden en az 5’inin 2 hafta süresince hemen hemen her gün var olması durumunda (İlk 2 maddeden en az 1’i mutlaka var olmalı) psikoloğumuzla görüşme gerçekleştirmenizi öneririz.

– Depresif duygudurum
– Önceden keyif veren şeylere karşı ilgi kaybı
– Uyku problemleri
– İştah-kilo değişiklikleri
– Halsizlik, enerji kaybı
– Değersizlik, kararsızlık, suçluluk hisleri
– Dikkat toplamada güçlük, unutkanlık
– Ölüm ve intihar düşünceleri