Non-İnvaziv Prenatal Tanı (NIPT)

Girişimsel Olmayan Prenatal Tanı Testi (NIPT)

Oluşmuş bir gebeliğin takibinde genetik bir bozukluk şüphesi ile karşılaşıldığında, genetik tanı için gebelik takibi yapan uzmanların yakın bir zaman öncesine kadar önlerindeki tek alternatif, girişimsel olarak gerçekleştirilen koryon vilüs biyopsisi veya amniyosentez uygulamaları idi. Bu uygulamalar fetusun genetik yapısı hakkında kapsamlı olarak bilgi verseler de, genetik inceleme için bebeğe veya bebeklere ait hücrelerin alınması amacıyla yapılan biyopsi işlemlerinde, düşük oranda da olsa, yapılan işleme bağlı olarak komplikasyon riski (gebelik kaybı, enfeksiyon vb.) mevcuttur.

Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarda, gebeliğin ilk haftalarını takiben, fetusa ait bir kısım hücrenin annenin kan dolaşımına girdiği ve gebelik süresince de bu hücrelerin ve hücrelere ait genetik materyalin (DNA) anne kanında bulunduğu tespit edildi. Bu sonuçlara bağlı olarak, anne kanındaki bebeğe ait bu hücre/DNAnın tespiti ve genetik olarak incelenmesi ile, gebeliğin ilk haftalarında (10’uncu haftadan itibaren) bebeğin belirli kromozomlar yönünden yapısı hakkında bilgi edinilebilinmekte, gebelikte en sık gözlenen kromozomal anomalileri (Down sendromu, Edwards sendromu, Patau sendromu ve cinsiyet kromozomu ile ilgili anomalilier) erken aşamalarda ve girişimsel bir risk oluşmadan saptanabilmektedir.

NIPT testi, anne adayından test için özel olarak üretilmiş tüpler içine 18-20 cc kan alınması, 2-3 haftalık bir inceleme süresi sonunda da incelenen kromozomlar ve genetik hastalıklar yönünden %98’in üzerinde bir doğruluk payı ile raporlanması şeklinde gerçekleştirilen bir tarama testidir. Böylece testin istendiği bireyde, şüphelenilen risklerin amniyosentez uygulaması yapılması planlanan süreçten çok daha önce değerlendirilmesi de sağlanmış olur.

NIPT testinin düşük riskli çıkması bebeğin genetik olarak tümüyle sağlıklı olacağı anlamına gelmemektedir, zira test sadece belirli kromozomları veya DNA bölgelerini incelemektedir. Bununla birlikte, gebelik sırasında karşılaşılan ve doğuma kadar ulaşabilen ciddi kromozom anomalilerinin de (Down sendromu gibi) çok erken aşamada değerlendirilebilmesi açısından son derece önemlidir.

NIPT testleri henüz tanı testleri olarak değerlendirilmediklerinden, sonucunun riskli çıkması durumunda gebeliği takip eden doktor, sonucun onanması amacıyla amniyosentez işlemine karar verebilir. Yine de son yıllarda NIPT testlerinin klinik kullanıma girmesi ile, düşük riskli bulunan gebeliklerde planlanan amniyosentez sayılarında ve bu işlemlere bağlı komplikasyon sayılarında ciddi oranda azalma sağlanmıştır.

NIPT testleri sadece tekiz gebeliklere uygulanabilen bir test olmayıp, ikiz olarak devam eden gebeliklerde de uygulanabilmektedir.

Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

Devamını Oku

Mucizelere İnanın

Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

Devamını Oku

Mutluluğun Tarifi

Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

Devamını Oku

İlk Denememde Hamileyim

Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

Devamını Oku

Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

Devamını Oku

4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

Devamını Oku

Lideri Olduğum Mucize Ekibim

Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

Devamını Oku

Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

Devamını Oku

7 Ülke, 13 Merkez, 45.000'in Üzerinde Tüp Bebek

Zor vakalarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahip Bahçeci ile sizin de bebek hayaliniz gerçek olsun.

Hakkımızda

Bahçeci Tüp Bebek
Türkiye (4)
Kosova (2)
Bosna-Hersek (2)
Irak (2)
Azerbaycan (1)
Kıbrıs (1)
İngiltere (2019)

Ücretsiz ön görüşme

Sizi Arayalım

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

yada 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
WhatsApp
Messenger
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım: