Kapsamlı Kromozomal Tarama (KKT) Yöntemi Nedir?

Kapsamlı kromozom taraması, tüp bebek uygulamalarında embriyoların rahme transferi öncesinde gerçekleştirilen ve test kapsamında tüm kromozomların incelenebildiği bir yöntemdir. İnceleme, embriyodan uygun şekilde alınan biyopsi örneği içerisindeki genetik yapıya ait şifrenin en son teknoloji ile üretilmiş cihazlar kullanarak incelenmesi (NGS, Next Generation Sequencing; Yeni Nesil Dizileme) şeklinde gerçekleştirilir. Translokasyon taşıyıcılı gibi bazı özel durumlarda inceleme insan kromozomlarına ait binlerce parçacığın bulunduğu mikroçip teknolojisi kullanılarak ta (aCGH, array Comparative Genomic Hybridization, Komperatif Genomik Hibridizasyon) gerçekleştirilebilir. Her iki yöntem ile de embriyoların tüm kromozom haritası görülebildiğinden, geçmişte tespit edilemeyen pek çok kromozom düzeyindeki bozukluk tespit edilebilmektedir. 24 farklı kromozom yönünden normal olan bir embriyonun transferi ile transfer başına elde edilen gebelik oranlarında anlamlı ve ciddi bir artış sağlanabilmektedir.

Kapsamlı Kromozom Taraması Kimlere Önerilir?

Embriyoda veya embriyoyu oluşturan yumurta ve sperm hücrelerindeki kromozomlarda artan kadın yaşı gibi belirli durumlarda ciddi oranda artmış sayısal veya yapısal sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sorunlar büyük oranda gebe kalmaya engel olabildiği gibi, düşüklere ve hatta kalıtsal hastalık taşıyan bebek doğumlarına da neden olabilmektedir. Embriyolarında artmış kromozom bozukluğu riski taşıyan ve bahsi geçen olumsuz durum ve sonuçların görülme ihtimalinin yüksek olduğu çiftlerde tedaviyi takip eden doktor gerekli gördüğü durumlarda kapsamlı kromozom taraması yöntemini önerebilir.

KKT özellikle aşağıdaki durumlarda uygulanır:

  • İleri anne yaşı (37 ve üzeri)
  • Tekrarlayan düşükler
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları
  • Bilinen bir kromozom bozukluğu (translokasyon, inversiyon vb.) taşıyan çiftler

Kapsamlı Kromozom Taraması Nerede Yaptırılır?

Kapsamlı kromozom taraması, her tüp bebek merkezinde tedavinin başarısını artıracak şekilde verimli olarak uygulanamamaktadır. Embriyolarda kromozom kaynaklı hastalıkları detaylı şekilde taramamızı ve tedavideki çiftlerin yararına kullanmamızı sağlayan bu testin uygulanabilmesi için merkezin gelişmiş embriyoloji laboratuvarına sahip olması önem taşır. Kapsamlı kromozom taraması hakkında merak ettiklerinizi doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Kapsamlı Kromozom Taramasının Fiyatı Nedir?

Yasalar gereği web sitemiz üzerinde KKT uygulamalarına ait fiyat bilgisini paylaşamıyoruz. Fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilir veya 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.