Bahceci Tup Bebek
 • INTERNATIONAL PATIENTS

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu (PMS) Nedir?

Kadınlar gerek kendilerinde gerekse bir arkadaşlarında gözlemledikleri için adet öncesi gerginlik konusuna yabancı değillerdir. Yine de zaman zaman internette jinekoloji ile ilgili armalarda, “PMS nedir, PMS ne demek, PMS dönemi nedir?” gibi aramalara rastlanmaktadır. Bunun sebebi genellikle PMS kısaltmasının anlaşılamamasıdır. PMS, “premenstrual syndrome” yani “adet öncesi sendrom” anlamına gelmektedir.

Adet öncesi gerginlik, diğer adıyla premenstrual sendrom (PMS) adet kanaması öncesinde bazı kadınlarda görülen fiziksel ve duygusal değişikliklerdir. Adet gören kadınların %12’sine PMS tanısı konulmaktadır. Ancak şiddeti kadından kadına değişiklik gösterir. Adet döngüsünde kadınların %80’inde en az 1 bulgu saptanmaktadır. Kimi zaman şikayetler kadının günlük yaşamını etkileyecek boyutta olabilir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromunun Nedeni Nedir?

PMS’in, adet döngüsünün ikinci yarısında meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Hormonların seviyesinden ziyade, ani gelişen dalgalanmalar esas faktördür. PMS yaşayan kadınlarda gerek sinir sistemi gerekse diğer hormonal düzenleme sistemleri dalgalanmaya aşırı yanıt vermektedir.

PMS Şikayetleri Nelerdir?

PMS şikayetler genellikle adet kanamasından birkaç gün önce başlar.

Fiziksel Şikayetler:

 • Karında şişkinlik hissi
 • El ve ayaklarda şişme
 • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet
 • Ağırlık artışı
 • Baş ağrısı
 • Bel ve kasıklarda ağrı
 • Bulantı, kusma, ishal, kabızlık
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Sivilce artışı

Duygusal Değişimler:

 • Huzursuzluk
 • Öfke
 • Depresyon
 • Anksiyete

PMS Tanısı Nasıl Konur?

PMS sendromu tanısında kadında altta yatan depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik hastalıklar, tiroit bezinin az çalışması, endometriozis, migren gibi bulgularla karıştırılabilecek diğer rahatsızlıklar mutlaka araştırılmalıdır. Tanıda yukarıda listelenen rahatsızlıklardan en az 5 tanesinin adet döngüsünden yaklaşık 5 gün öncesinde başlaması ve döngünün tamamlanmasıyla ortadan kalkması esastır.

Adet Öncesi Gerginlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her kadında etkili olabilecek tek bir tedavisi yoktur. Egzersiz, istirahat, stresin azaltılması, tuz, şeker ve kafein kısıtlaması şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca özellikle karın ve bel bölgesini sıcak tutmak birçok kadının fiziksel şikayetlerinin azalmasını sağlar. Adet öncesi gerginlik şikayetiyle baş edebilmek içinse kadınlar, günlük rutinlerinden biraz uzaklaşarak daha huzurlu ve keyifli hissedebilecekleri aktivitelere yönelmeleri tavsiye edilir.

Adet Öncesi Sendromu İlaçları

Adet dönemi sendromu (PMS) boyunca duygusal değişimlere yönelik bulguları fazla olan kadınlarda antidepresan veya ansiyolitik ilaçlar önerilir. Doğum kontrol hapları PMS’de kullanılabilecek diğer ilaç grubudur. B vitamini, D vitamini ve kalsiyum desteği verilebilmekle birlikte, yararı tartışmalıdır. İlaç kullanımına başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Adet Öncesi Gerginliği Nasıl Önleyebilirim?

Nedeni kesin bilinmediği için önlemek de mümkün değildir. Sağlıklı diyet, düzenli egzersiz ve antiinflamatuar ilaçlarla adet öncesi sendromu ile ilgili yakınmalarınızı azaltabilirsiniz. Beslenmenizi değiştirebilir, egzersiz yaparak bu dönemi daha kolay atlatabilirsiniz. Ciddi yakınmalarınız olduğunda veya yakınmalarınızın şekli değiştiğinde, altta yatan başka bir organik problem olabileceği için gecikmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Sizi Arayalım

Danışmak istediğiniz konularla ilgili en kısa sürede sizi arayalım.

Tedavi süreciyle ilgili sorularınızı özet açıklamalarla ve videolarla öğrenin

Uzmanlarımız tüp bebek tedavisinde
en çok merak edilenleri anlatıyor

Uzmanlarımız tarafından hazırlanmış
içerikleri blog sayfamızdan inceleyin

Sizi Arayalım
Telefon Numaranız:

ya da 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Telefon Numaranız: