Hasta Hikayeleri

Hamilelik Öyküm

Hamilelik Öyküm

ADIM A.B., DOĞUM TARİHİM 1983, EŞİM S.B., DOĞUM TARİHİ 1978, 2006 YILINDA EVLENDİK VE O YILDAN İTİBAREN HAMİLELİKLE İLGİLİ YAŞADIĞIMIZ ZORLU SÜRECİ AKTARMAK İSTİYORUM.

EŞİMLE EVLENDİKTEN SONRA HEMEN ÇOCUK İSTEMESEKTE HERHANGİ BİR KORUNMA YÖNTEMİ UYGULAMADIK. ANCAK YAKLAŞIK 1,5 YIL SONRA HERHANGİ BİR HAMİLELİK OLUŞMAMASI ÜZERİNE O YILLARDA İKAMET ETTİĞİMİZ NİĞDE İLİNDE BİR HASTANEDE KADIN DOĞUM UZMANI VE ÜROLOJİ UZMANIYLA YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER SONRASI EŞİME VE BANA BİR DİZİ TESTLER UYGULANDI. SONUÇTA EŞİMİN SPERM KALİTESİNDE VE SAYISINDA SORUNLAR TESPİT EDİLDİ (SPERM SAYISI 2.000 ADET/MG). BU ARADA EŞİME ÇİFT TARAFLI VARİKOSER TEŞHİSİ KONULDU. EŞİM ZAMAN KAYBETMEDEN ÇİFT TARFLI VARİKOSER AMELİYATI OLDU. YAKLAŞIK 6 AY SONRA SPERM SAYISI 1.000.000 ADET/MG’A YÜKSELDİ AMA YİNEDE 20.000.000 ADET/MG.’IN ALTINDA VE MORFOLOJİK ANALİZİNDE İLERİ DOĞRU HAREKETLİ SPERM SAYISININ YETERSİZLİĞİ NEDENYLE TÜP BEBEK UYGULAMASINA KARAR VERİLDİ. EŞİM 2008 YILINDA İSTANBUL’DA TEKRAR SAĞ TARAFINDAN VARİKOSER AMELİYATI GEÇİRDİ VE 6 AY SONRA SPERM SAYISI HER NE KADAR YETERLİ SAYIYA ULAŞMASA DA 1.500.000 ADET/MG’A YÜKSELDİ AMA UZMAN DOKTORLARLA YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER SONRASINDA SPERM SAYISI VE KALİTESİ YÖNÜNDEN AŞILAMA YÖNTEMİNİN ZAMAN KAYBI OLACAĞINI DÜŞÜNEREK 2009 YILINDAN SONRA İKAMET ETTİĞİMİZ İSTANBUL İLİNDE KONUSUNDA UZMAN VE İSİM YAPMIŞ BİRÇOK TÜP BEBEK MERKEZİYLE GÖRÜŞMELERE BAŞLADIK.  SONUNDA EŞİMLE BİRLİKTE PSİKOLOJİK AÇIDAN RAHAT HİSSETTİĞİMİZ ( X ) TÜP BEBEK MERKEZİNDE TEDAVİMİZ 2009 YILININ KASIM AYINDA BAŞLADI VE SIRASILA;

1.DENEME: (KASIM 2009 YILI X TÜP BEBEK MERKEZİ/İSTANBUL) BENDEN 18 YUMURTA TOPLANDI VE 16 ADET KALİTELİ 5. GÜN EMBRİYOSU ELDE EDİLDİ VE BUNLARDAN 2’Sİ TRANSFER EDİLDİ. PROF.DOKTORUMUZ BİZE HERŞEYİN ÇOK İYİ GİTTİĞİNİ VE EMRİYOLARIN KALİTELİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. ANCAK 10 GÜN SONRA KANDA BETA HCG SONUCUNA GÖRE HAMİLELİK OLUŞMAMIŞTI. BU SIRADA KALAN EMRİYOLAR BİR HASTANADEN ALMIŞ OLDUĞUMUZ HATALI KAN TAHLİLİ NEDENİYLE DONDURULMADI (BU DURUM 4. DENEMEMİZE KADAR DEVAM ETTİ VE SONUNDA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANASİNDE YAPILAN AYRINTILI KAN TAHLİLLERİ SONUCUNDA DAHA ÖNCEKİ HASTANENİN VERDİĞİ SONUCUN HATALI OLDUĞU KANISINA VARILDI VE 4. DENEMEMİZDEN SONRA KALAN EMRİYOLAR DONDURULMAYA BAŞLANDI.)

2.DENEME: (ŞUBAT 2010 YILI X TÜP BEBEK MERKEZİ/İSTANBUL) BENDEN 21 YUMURTA TOPLANDI VE 15 ADET KALİTELİ 5. GÜN EMBRİYOSU ELDE EDİLDİ VE BUNLARDAN 2’Sİ TRANSFER EDİLDİ. YİNE PROF.DOKTORUMUZ HERŞEYİN ÇOK İYİ GİTTİĞİNİ VE EMRİYOLARIN KALİTELİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. BU DEFA 10 GÜN SONRA KANDA BETA HCG SONUCUNA GÖRE HAMİLELİK OLUŞMUŞTU. DOKTORUMUZ TEK KESE OLUŞTUĞUNU GÖRDÜ. BİR MÜDDET SONRA İLK KALP ATIMINI DUYMAYA GİTTİĞİMİZDE KALP ATIMININ OLUŞMADIĞINI SÖYLEDİ VE 2 HAFTA DAHA OLUŞMASI İHTİMALİNE KARŞI BEKLEDİK AMA YİNE DUYULAMADIĞINDAN MECBUREN KÜRTAJ YOLUYLA 26 MART 2010’DA HAMİLELİĞİM SONLANDIRILDI. BU SIRADA GÖNDERDİĞİMİZ KANLA ANKARA’DA BULUNAN GENETİK LABORATUVARINDA EŞİMİN VE BENİM KROMOZOM TAHLİLLERİ YAPILDI VE HERHANGİ BİR SORUN OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ.

3.DENEME: (OCAK 2011 YILI Y TÜP BEBEK MERKEZİ/İSTANBUL) 2 BAŞARISIN DENEME SONRASINDA YİNE KONUSUNDA UZMAN BAŞKA BİR TÜP BEBEK MERKEZİNDE TEDAVİYE BAŞLADIK. BU MERKEZ, 2 BAŞARISIZ DENEME SONRASINDA RAHİM İÇERİSİNDE HERHANGİ BİR PROBLEM OLUP-OLMADIĞININ TESPİTİ MAKSADIYLA HİSTERESKOPİ YAPILMASINI TAVSİYE ETTİ VE YAPTIRDIK VE BİR SORUN TESPİT EDİLMEDİ ANCAK, POLİKİSTİK OVER TEŞHİSİ KONULDU AMA BUNUNDA TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE FAZLA YUMURTA ELDE EDİLMESİNE SEBEB OLMASI NEDENİYLE FAYDALI OLABİLECEĞİ SÖYLENDİ. KROMOZOM TAHLİLLERİNDE DE SORUN OLMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİ. EŞİMDEN ALINAN SPERMLERİN KALİTELİ OLANLARININ TÜP BEBEK İÇİN GAYET YETERLİ OLDUĞU SÖYLENEREK BAŞKACA BİR TETKİK VE TAHLİLE GEREK DUYULMADI. BU DENEMEDE BENDEN 16 YUMURTA TOPLANDI VE 13 ADET 5.GÜN EMBRİYOSU ELDE EDİLDİ. BUNLARDAN 2’Sİ TRANSFER EDİLDİ VE SONUÇ POZİTİFTİ. BULUNDUĞUMUZ SEMT İLE TÜP BEBEK MERKEZİNİN ARASININ UZAK OLMASI NEDENİYLE İLK KONTROLDEN SONRA HAMİLELİK TAKİBİNE EVİMİZİN YAKININDAKİ BİR HASTANEDE DEVAM ETTİK. 3. MUAYENEYE KADAR 2 EMRİYO TRANSFER EDİLDİĞİNİ SÖYLEMEMİZE RAĞMEN DOKTORUMUZ ULTRASONDA TEK KESE GÖRÜNDÜĞÜNÜ VE DİĞERİNİN TUTMADIĞINI SÖYLÜYORDU. 9. HAFTA İÇERİSİNDEYKEN KASIK AĞRISI, KRAMP VE SOK DURUMUNDA BAYGIN HALDEYKEN ACİLEN EŞİM TARAFINDAN DOKTORUMA ULAŞTIRILDIM. TETKİKLER SONRASINDA DOKTORUMUZ TARAFINDAN TUTMADIĞI SÖYLENEN EMRİYONUN RAHİMİN SAĞ TARAFINDAKİ TÜP İÇERİSİNE TUTUNMASI NEDENİYLE DIŞ GEBELİK OLUŞTUĞU VE BURADAKİ GELİŞİMİNDEN DOLAYI İÇ KANAYA SEBEB OLDUĞU SÖYLENDİ, ACİLEN AMELİYATA ALINDIM, SAĞ TÜPÜM VE 2. EMBRİYO ALINDI. HASTANEDE KALDIĞIM 1 HAFTA İÇERİSİNDE AMELİYATIN ETKİSİYLE OLDUĞU SÖYLENEREK 1. BEBEĞİNDE KALP ATIMLARININ DURDUĞU SÖYLENMESİ ÜZERİNE   KÜRTAJLA BU BEBEKTE ALINDI VE BÖYLECE 3.DENEMEMİZDE SONUÇSUZ KALDI.  KÜRTAJ SONRASINDA 2 HAFTA KANAMAMIN DEVAM ETMESİ ÜZERİNE (Y) TÜP BEBEK MERKEZİNDEKİ DOKTORUM HİSTERESKOPİ YAPTI, KÜRTAJDA PARÇALAR KALDIĞINI VE KANAMALARIN BU NEDENDEN OLDUĞUNU SÖYLEDİ VE KALAN PARÇALARI TEMİZLEDİ.

4.DENEME: (ŞUBAT 2012 YILI Y TÜP BEBEK MERKEZİ) BENDEN 13 YUMURTA TOPLANDI VE  5 ADET 5.GÜN EMRİYOSU ELDE EDİLDİ. BUNLARDAN 2’Sİ TRANSFER EDİLDİ. 1 ADEDİ DONDURULDU. SONUÇ NEGATİF VE YİNE BAŞARISIZ BİR DENEMEYDİ. 4 BAŞARISIZ DENEMEDEN SONRA MANEVİ YÖNDEN TÜKENMEMİZE RAĞMEN PES ETMEYEREK FARKLI BİR YOL DENENEBİLİRMİ UMUDUYLA İSTANBUL, İZMİR, ANKARA VE HATTA KIBRIS’TAKİ TÜP BEBEK MERKEZLERİYLE GÖRÜŞTÜK. BÜTÜN MERKEZLERİN SÖYLEDİKLERİ HEP AYNI VE KLASİK TÜP BEBEK YÖNTEMİ ÖNERİYORLARDI. BÜTÜN DENEMELERDE HERŞEYİN ÇOK GÜZEL GİTTİĞİ SÖYLENMESİNE VE BENİM DOKTORLARIMIN TAVSİYELERİNE HARFİYEN UYMAMA RAĞMEN BİRTÜRLÜ DEVAMININ GELMEMESİNİN TAMAMEN TESADÜF OLDUĞU SÖYLENİYORDU. BU ARADA KIBRIS’TAKİ GÖRÜŞMEYE GİTTİĞİMİZ TÜP BEBEK MERKEZİNİN BİZDE YETERLİ GÜVENİ SAĞLAMAMASI NEDENİYLE BURADAN VAZGEÇTİK VE TEKRAR İSTANBULDA DENEMEYE KARAR VERDİK.

5.DENEME: (TEMMUZ 2012 YILI Z TÜP BEBEK MERKEZİ) TV PROGRAMINDA DA SIK SIK GORDUGUMUZ BIR TUP BEBEK UZMANININ ANLASMA YAPTIGI HASTAHANE TARAFINDAN TUP BEBEK SEMINERINE DAVET EDILDIK VE BU DEFADA BURADA DENEMEYE KARAR VERDİK. 5 YUMURTA TOPLANDI VE 2 ADET 4.GÜN EMRİYOSU TRANSFER EDİLDİ. SONUÇ NEGATİFTİ. 5. DENEMEDEN SONRA İSTANBULDA TEKRAR DENEME YAPMADIK VE 2013 YILINDA TAYİN NEDENİYLE SİVEREK/ŞANLIURFA’YA TAŞINDIK VE OCAK 2014’TE DİYARBAKIR’DA BULUNAN BAHÇECİ TÜP BEBEK MERKEZİYLE GÖRÜŞMELERE BAŞLADIK.

6.DENEME: (TEMMUZ 2014 YILI BAHÇECİ TÜP BEBEK MERKEZİ/DİYARBAKIR) BENDEN 21 YUMURTA TOPLANDI VE 19 ADET EMBRİYO ELDE EDİLDİ. ANCAK FAZLA YUMURTA ELDE EDİLMESİ NEDENİYLE OLUŞACAK RAHİM KASILMALARININ TRANSFER EDİLECEK EMBRİYOLARIN TUTUNMALARINDA OLUMSUZ BİR DURUM OLUŞTURMA RİSKİNE KARŞI TAMAMI DONDURULDU VE BİR SONRAKİ AYDA 2 ADET 5.GÜN EMRİYOSU TRANSFER EDİLDİ. SONUÇ YİNE NEGATİFTİ. ANCAK YİNEDE PES ETMEDİK.

7.DENEME: (OCAK 2015 YILI BAHÇECİ TÜP BEBEK MERKEZİ/DİYARBAKIR) BU DENEMEMİZDE 6. DENEMEDE DONDURULAN EMBRİYOLARDAN 2’SİNİN TRANSFER EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ ANCAK, BUNDAN ÖNCEKİ BAŞARISIZ DENEMER NEDENİYLE TEKRAR RAHİM İÇİNİN GÖRÜNTÜLENMESİ VE BİR PROBLEM OLUP-OLMADIĞININ TESPİTİ AMACIYLA HİSTERESKOPİ YAPILMASINA BİR SONRAKİ AYDA DA TRANSFERİN YAPILMASININ YARARLI OLABİLECEĞİNE DOKTORUMUZ ZEKİ BEY TARAFINDAN KARAR VERİLDİ. HİSTERESKOPİ YAPILDI VE BİR SORUN TESPİT EDİLMEDİ VE MÜTEAKİP DÖNEMDE DE 2 ADET 5.GÜN EMBRİYOSU TRANSFER EDİLDİ VE KALAN EMRİYOLAR ÇÜZÜLME AŞAMASINDA BOZULMAYA UYRADIĞINDAN TEKRAR DONDURULMADI. 10 GÜN SONRA SONUCUN POZİTİF OLDUĞUNU VE DAHA SONRADA İKİZ BEBEKLERİMİZİN OLACAĞINI ÖĞRENDİK. 05 NİSAN 2015 TARİHİ İTİBARİ İLE 13 HAFTA 2 GÜNLÜK HAMİLEYİM.

SONUÇ OLARAK , 9 YILDA BEN 7 TÜP BEBEK DENEMESİ, 3 HİSTERESKOPİ, 1 DIŞ GEBELİK SONUCU AMELİYAT VE 2 KÜRTAJ OPERASYONU, EŞİM 2 DEFA VARİKOSER AMELİYATI GEÇİRDİ. MADDİ VE MANEVİ YÖNDEN TÜKENMEMİZE RAĞMEN PES ETMEYEREK NİHAİ SONUCA ULAŞTIK. BEBEKLERİMİZİ KUCAĞIMIZA ALACAĞIMIZ GÜNLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ. İNŞAALLAH HERŞEY YOLUNDA GİDER, STRES DOLU GÜNLER GERİDE KALIR VE BİZİM DURUMUMUZDA OLAN İNSANLARDA BİR AN ÖNCE BEKLENTİLERİNE ULAŞIRLAR.

EŞİMLE BİRLİKTE SABRIN SINIRLARINI ZORLAYAN, YAŞADIĞIMIZ BU SÜREÇTE BİZLERE MANEVİ YÖNDEN DESTEK OLAN AİLELERİMİZE VE DOSTLARIMIZA, TÜM TÜP BEBEK MERKEZLERİNDEKİ ÇALIŞAN EKİPLERE, ÖZELLİKLE DİYARBAKIR BAHÇECİ TÜP BEBEK MERKEZİNDEKİ DR. M. ZEKİ AKKUM’A, EMBRİYOLOG DR. OSMAN CİNGÖZ’E  VE MERKEZİN TÜM ÇALIŞANLARINA/EKİBİNE GÖSTERMİŞ OLDUKLARI İLGİ VE SAMİMİYETTEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.

05.04.2015

Sizi Arayalım WhatsApp
WhatsApp
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım