Hasta Hikayeleri

Cehennemden Geçiyorsanız, Durmayın Yürümeye Devam Edin!

Cehennemden Geçiyorsanız, Durmayın Yürümeye Devam Edin!

Biz 9 sene önce evlendik ancak 2005 senesinden sonra ciddi olarak bebek sahibi olmak için gayret göstermeye başladık. 6 ay sonra bebek sahibi olamayınca; burada; İrlanda’da bir tüp bebek kliniğine gittik, teşhis konulamadı. Deneyin, bir sene içinde bebeğiniz olur denildi. Birçok deneme sonrası başarısız olunca, ebeveyn olmak için sabırsızlandığımız için sonuç almadan 3 aşılama yaptık, fakat negatif sonuç aldık.

Daha sonra tüp bebek prosedürlerinin inişli çıkışlı yollarına girdik. Bu aşamada başarılı olacağımızı ve bu prosedürleri tamamıyle gerçekleştireceğimizi düşünüyorduk. Fakat bu düşüncemiz ancak Bahçeci grubundaki doktorlara başvurduktan sonra; bizim çok özel doktorumuz Güvenç Karlıkaya sayesinde doğru çıktı.

Bu doktor ile tanışmadan önce 6 defa başarısız deneme geçirmiştik. Değişik doktorlar; bize  değişik çalışmalar  uyguluyordu – bunların bazıları tam deneysel, tıp kitaplarına örnek olacak nitelikteydi.

Fakat yinede yılmadık – bizimle beraber çalışacak bir doktora ihtiyacımız vardı; bir doktorun sadece bir sonraki klinik vakalarının arasında sıradan vaka olabileceğimiz birine değil. Derken, internetten Bahçeci’nin sitesini buldum – hepsini okudum ve formu doldurarak irtibattaki kişilere e-posta gönderdim. Şaşırtıcıdır ki ertesi gün Dr. Karlıkaya’dan bir e-posta geldi ve hastaları olmamamıza rağmen bizim vakamız hakkında görüşlerini bildiriyordu.  Uzun görüşmeler sonucu, gidip kendisi ile  görüşmeye karar verdik,  Dr. Karlıkaya da bize yardımcı olmak ve vakamız üzerinde çalışıp bizi anne-baba  yapmak istiyordu.

Dr. Karlikaya’yla ilk olarak Mart 2012 de tanıştık – Kendisiyle yaptığımız görüşme bize tekrar ümit vermişti. Beraber alacağımız tedbirleri görüştük ve histerokopi taramasını gerçekleştirerek bir sonraki 7. Tüp bebek denemesini planladık.

2012’nin yazında yeni bir deneme gerçekleştirdik ve mükemmel bir stimülasyondan sonra, 10 yumurta toplandı ve onlardan da 5 tanesi blast durumdaydı. Daha önce bütün doktorların benim yumurta kalitemin iyi olmadığını söylemesine rağmen. Dr. Karlıkaya hepsinin yanlış olduğunu kanıtladı. O kadar mutluyduk ki –  bu konudaki sevincimizi tarif edecek sözleri bulamıyorduk.

Fakat ne yazıkki son deneme başarılı olmadı. Kalan embriyolarımız donduruldu ve bir sonraki denemeyi donmuş embriyolardan yapma kararı alarak Bahçeci’den ayrıldık.

Yeni denememize Mart 2013’de başladık, bu denememizde diğerindeki gibi baştan yumurta toplama vs. olmadığı için bu deneme bana manevi olarak hepsinden daha kolay geldi. En iyi doktor tarafından bakıldığımı ve benim için her türlü tedbiri aldığını ve yapacağımın sadece onun talimatlarını takip etmem olacağını biliyordum.

Bu esnada İstanbul’da bir turist gibi bu muhteşem şehrin keyfini çıkartıyordum.

Transferin olacağı gün – embriyoların gerekli şekilde çözülüp çözülmeyeceğini, gelişmeye devam etmek için fırsatları olup olmayacağı konuları beni çok endişelendirmişti. Her şey çok güzel organize edilmişti – ondan sonra embriyolojist ve her zaman yüzünden gülümsemesi eksik olmayan doktorumla görüştük – İkisi de beni yatıştırdılar ve denemenin başarılı olacağını, merak edilecek bir şey olmadığını teyit ettiler.

Transferden sonra, odama geldiler, bana transferden sonra yapmam gereken her şeyi bildirdiler, beni ‘İnşallah’larla’ evime gönderdiler

Bu çalışmalar sırasında Dr. Karlıkaya ile ufak bir sohbet yaptık ve bana yapılacak embriyo transferi denemesinin başarılı olacağına dair söz verdi. İstanbul’a bir dahaki sefere yalnızca turist olarak geleceğimi söylüyordu.

Transferden sonraki bekleme günleri, benim için en zor anlardı. Zaman geçmek bilmiyordu.  Bununla birlikte 5. gün vücudumda lekeler oluşmaya başladı. Ve ben bana yapılan uygulamanın başarılı olmadığından emindim. Bu dönemde İstanbul’un yarısını dolaştım ve sonra eve seyahat ettiğim gün uçuş çok erken olmasından dolayı ağır valizimi taşımak için bir gece havalimanında kaldım.

10 gün sonra bu konu ile ilgili testi yaptırdıktan beta sonucum 3700 çıktı.  Bu konu ile ilgili vücudumda neler olduğunu idrak etmem uzun zamanımı aldı.

Ve sonunda benim de hayallerim gerçek oldu. Anne olacağım günü şimdi sabırsızlıkla bekliyorum…

Bahçeci kliniğindeki ekibe minnettarlığımı hiçbir zaman yeterince ifade edemem. Bu kişiler beni iyi insanların ve doktorların var olduğuna tekrar inandırdılar.

Ayrıca dünyanın en iyi doktoru Dr. Güvenç Karlıkaya’ya minnettarlığımı ifade edecek kelime bulamıyorum. Bu konuda elde ettiğimiz başarının  büyük bir bölümü kendisine aittir.

Teşekkürler Bahçeci Kliniği – Sen mükemmelsin. İkinci çocuğumuz için tekrar geleceğiz.

Tüm personel, hastabakıcılar ve doktorlar bana sanki onların eski bir dostuymuşum gibi davrandılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum…

Sizi Arayalım WhatsApp
WhatsApp
Sizi Arayalım
En yakın zamanda arayalım