Yumurtalık Rezervi Azaldıkça Gebelik Oranları Düşüyor


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doktora Sorun

Günümüzde özellikte sosyoekonomik koşullar ve kadının çalışma hayatındaki yerinin artmasına bağlı olarak gebelikler daha ileri yaşlara ertelenmeye başlandı. Bu durum ileri yaş gebelikleri ve infertilite sorununu gündeme getiriyor.
Yaşın gebelik için oluşturduğu en önemli engel yumurtalık rezervinde ortaya çıkan azalmadır. Azalmış yumurtalık rezervi olarak tanımlanan bu durumda, yumurta sayısı az olduğu gibi yumurtaların kalitesinde de kötüleşmeyi işaret ediyor. Bahçeci Sağlık Grubu Ankara Bahçeci Tüp Bebek Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Selen Ecemiş’in verdiği bilgiye göre, belirli bir yumurta sayısı ile doğan ve reprodüktif dönem boyunca bunları tüketen kadında yeni yumurta hücreleri oluşmuyor.

Bu nedenle yaşla birlikte rezerv azalıyor. Ancak ilerleyen yaşla birlikte rezervin azalması doğal olmasına karşın asıl sorun beklenen süreden daha önce yumurta sayısı tükenen hastalarda ortaya çıkıyor. Op. Dr. Ecemiş, bu nedenle kadınların yumurtalık rezervinin belirlendiği testleri yaptırması gerektiğini ve böyle bir problem ön görülüyorsa hastaların vakit geçirmeden ovülasyon indüksiyonu hatta tüp bebek tedavilerine yönlendirilmelerinin uygun olacağını söyledi.