Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlere Öneriler Nelerdir?


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Kadınlara Öneriler

Tedaviyi tek başınıza üstlenmeyin. Bu işte yalnız değilsiniz ve eşinizden destek almak ikinize de iyi gelecektir. Eşinize süreci, yaşadıklarınızı, tedaviyi anlatmayı deneyin. Konuşmaz, anlatmaz deyip geri çekilerek bu sefer de siz konuşmayan, dinlemeyen olmayın. Ona neler hissediyor olabileceğini anlamak istediğinizi gösterin. Bazen sadece ben taşıyorum, ben üzülüyorum derken onun yaşadıklarını gözden kaçırabilirsiniz. Herkes tedaviyi kendi bünyesinden yaşayacaktır. Eşinizin sizinle aynı tepkileri göstermesini beklemeyin, onun kendi şekliyle gösterdiği tepkiyi anlamaya çalışın.

Erkeklere Öneriler

Eşinizin duygularını göstermesine, ağlamasına ya da kendini ifade etmesine izin verin. Bu arada siz de kendi duygularınızı yoklayın, ifade etmeyi deneyin. Duyguları göstermek zayıflık demek değildir. Bazen çiftten birisinin sağlam durması, diğerine yardımcı olması gerekebilir. Fakat sonrasında üzüntünüzü ifade etmeniz eşinize iyi gelecektir.

Çiftlere Ortak Öneriler

Eşinizi üzmemek için konuşmamak, hassas konuları açmaktan çekinmek zamanla aranızda bir mesafe yaratabilir ve asıl o zaman ilişkiniz kırılganlaşabilir. Suçlayıcı olmadan kendinizi ifade etmek onun da kendisini ifade etmesi için kolaylık sağlayabilir. Birbirinize nelerde zorlandığınızı, nelerin rahatlatabileceğini sorabilirsiniz.

İkinize de iyi gelecek, birlikte tat aldığınız şeyleri yapmayı ihmal etmeyin. Mesela cinsellik bütün bu süreçlerden doğal olarak etkilenebilir. Fakat bu aynı zamanda ilişkinizin temel taşlarından biridir. Bazen tedavi süreçleri dolayısıyla kesintiye uğradığında bile birbirinizi keyiflendirmenin ve yakınlığınızı korumanın çeşitli yollarını bulabilirsiniz. Her zaman olumlu iletişim mümkün değildir, bazen kavga da edilir. Önemli olan olumsuzluklara takılıp kalmamaktır.