Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, infertilite (kısırlık) tanısı konmuş çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlamak için kullanılan bir yardımla üreme tekniğidir ve IVF adıyla da bilinmektedir. IVF “in vitro fertilization” teriminin kısaltılması olup sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında birleştirilmesi anlamına gelmektedir.

Tüp bebek yönteminde; anne adayından toplanan yumurtalar, baba adayının spermleriyle laboratuvar ortamında birleştirilmekte ve embriyolar elde edilmektedir. Bu embriyolar, gelişimleri laboratuvarda bir süre takip edildikten sonra anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Embriyo transferinden yaklaşık 11 gün sonra, anne adayına gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilir.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır, Tüp Bebek Tedavisi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Bir yıl boyunca düzenli olarak korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik oluşmamışsa tüp bebek seçeneğini değerlendirilebilir. Peki her çift bu bir yılın dolmasını beklemeli midir? Kadınlar söz konusu olduğunda 35 yaşın üzerindeyseniz 1 yılı beklememeniz önerilir. Yaş ilerledikçe gebelik şansı azaldığı için 6 ay içinde, 40 yaş ve üzerinde ise 3 ay içinde gebe kalınmaması halinde bir uzmana başvurulmalıdır.

Aşağıda sıralanan nedenlerin söz konusu olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Kadınlar için:

• Yumurta rezervi azalmışsa,
• Adetler düzensiz ise (21 günden kısa 35 günden uzun, özellikle kilo ve vücutta kıllanma artmışsa),
• Geçirilmiş yumurtalık iltihabı (pelvik inflamatuar) varsa,
• Daha önceden dış gebelik geçirilmişse (ameliyatla tüp alınmış olabilir veya ilaçla tedavi edilmiş olabilir),
• Karın ameliyatları geçirilmiş ise (apandisit, bağırsak veya herhangi bir nedenle yapılan karın ameliyatları yapışıklıklara ve tüplerin kapanmasına neden olabilir),
• Cinsel yolla bulaşan hastalık hikayesi varsa,
• Gebelik düşünmeden önce doğum kontrol amaçlı spiral kullanım hikayesi varsa
• Endometriozis teşhisi konmuşsa bir tüp bebek uzmanıyla görüşülmelidir.

Erkekler için:

• İleri yaşta geçirilmiş ve testisleri etkilemiş kabakulak hikayesi varsa,
• Testis travması varsa,
• İnmemiş testis ameliyatı olmuşsa,
• Cinsel yolla bulaşan hastalık hikayesi varsa,
• Erken boşalma ve ereksiyon problemi varsa,
• Kimyasal veya radyasyonlu ortamlarda çalışılmışsa,
• Birinci derece yakınlarda veya kardeşlerde infertilite problemi yaşanmışsa bir uzmanla görüşülmelidir.
Aşağıdaki durumlardan herhangi biri söz konusu ise tüp bebek yaptırma ihtimali neredeyse kaçınılmazdır:
• Eşlerden herhangi birinde bilinen genetik geçişli hastalık varsa (kistik fibrozis, talasemi, hemofili vb.)
• Hepatit ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklarda eşi korumak için
• Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi gibi)

Tüp Bebekte Yaş Sınırı

İş hayatının yoğunluğu, kadının kariyerini tamamlaması için gereken sürenin günümüz koşullarında uzamış olması, kadının çocuk sahibi olmayı isteme yaşını ileriye atmaktadır. Kadın yaşı çocuk sahibi olmayı belirleyen en önemi faktörlerden biridir. Günümüz koşullarında klinikten kliniğe değişmekle beraber 45 maksimum 46 yaş, kadında tüp bebek tedavisine kabul edilme sınırıdır.

Tüp Bebek Tedavi Çeşitleri

IUI (Aşılama): Erkekten iyi spermler alınır ve özel bir katater aracılığıyla kadın rahmine yerleştirilir. Aşılamada laboratuvar ortamında dölleme işlemi yapılmaz.

Klasik IVF (Tüp Bebek): Erkekten alınan iyi spermler kadından toplanan yumurta hücreleriyle laboratuvar ortamında bir araya getirilerek embriyolar oluşturulur. Daha sonra en iyi kalitedeki embriyo veya embriyolar kadın rahmine transfer edilir.

IMSI: Erkekten alınan spermler özel bir mikroskop altında 8.000 kat büyütülerek en iyileri seçilir. Ardından ICSI veya klasik IVF ile embriyo elde edilir.

ICSI (Mikroenjeksiyon): Erkekten seçilen iyi spermler laboratuvar ortamında kadın yumurtasının içerisine enjekte edilir. Klasik IVF’te sperm ve yumurta aynı ortama bırakılarak döllenmesi beklenirken ICSI’de sperm yumurtaya enjekte edilerek dölleme işlemi gerçekleştirilir.

Tedavi Süresi

Anne adayının, adetinin ilk günlerinde yumurtalıklarının uyarılması ile başlayan tüp bebek tedavisi, ortalama üç haftalık bir sürede tamamlanmaktadır. Bu süreçte kadının kontrol ve tedaviler için belirli aralıklarla tüp bebek merkezimize gelmesi gerekmektedir. Baba adayının sadece yumurta toplama gününde sperm vermek için kliniğe gelmesi yeterlidir.

Tüp Bebek Başarı Oranları

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaşa ve kısırlık nedenine bağlı olarak değişir. Başarı oranını belirleyen en önemli kriter yumurtalık rezervinin durumudur. Yumurtalık rezervi yaşla birlikte azaldığından kadın yaşı büyük önem taşır.

Kadın ne kadar genç ve yumurtalık rezervi ne kadar iyiyse gebelik şansı o kadar yüksek olur. 20 ve 30’lu yaşlarda yumurtalık rezervi iyi olan kadınlarda gebelik şansı %50-60’lara çıkmaktadır. 40 yaşındaki bir kadının kendiliğinden gebe kalma oranı %2 iken tüp bebek tedavisinde bu oran %20’lere çıkar. Genellikle 44-45 yaşlarından sonra tüp bebek tedavisinde başarı şansı düşük olup bu oran %5’ler civarındadır. Kadın yaşı ne olursa olsun yumurtalık rezervi düşük olan kadınlarda tüp bebek tedavisinde başarı oranı düşüktür.

Tüp Bebekte Başarıyı Artıran Yöntemler

Bahçeci’de tüp bebek tedavisi, başarı artırıcı yöntemlerle desteklenmektedir. Yatırımlarının önemli kısmını embriyoloji laboratuvarına gerçekleştiren Bahçeci, başarı artırıcı en yeni yöntem ve testleri dünyanın sayılı merkezleri ile eşzamanlı olarak kliniklerinde uygulamaktadır. Tüp bebek başarısını artıran yöntemlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

EMMA&ALICE Testleri: Emma & Alice testleri, özellikle tekrarlayan düşükler ve başarısız denemeler yaşayan hastalarda başarı şansını artırmaktadır. Rahim dokusunun detaylı olarak incelenmesini sağlayan Emma ve Alice testleri Türkiye’de ilk kez Bahçeci kliklerinde uygulanmaya başlandı. Tüp bebek tedavisinin başarılı sonuçlanması için sağlıklı bir embriyo kadar sağlıklı bir rahim ortamının olması gerekmektedir. Emma&Alice testleri rahim haritasının çıkarılmasını sağlayan ve gebelik başarısını ciddi oranda artıran iki yeni uygulamadır.

ERA: ERA (Endometrial Receptivity Assay) testi iyi kalitede embriyo transfer edilmesine karşın gebelik elde edilemeyen, rahimde tutunma problemi yaşayan vakalarda tercih edilen bir yöntemdir. ERA testinde tedavi görecek hastanın rahim içi zarından doku alınır ve genetik olarak analiz edilir. Bu analiz sırasında embriyonun tutunmasında önemli rol oynayan 200’ün üzerinde genin aktivitesi ölçülür ve embriyonun rahme tutunması için en uygun günün belirlenmesi sağlanır.

IMSI: Bu yöntem özellikle erkeğe bağlı kısırlık vakalarında kullanılır. Özel bir mikroskop yardımıyla sperm 8.000 kata kadar büyütülür ve spermin taşıdığı yapısal problemler tespit edilir. IMSI tekniği sayesinde daha iyi embriyo gelişimi, daha yüksek gebelik oranları ve daha az oranda gebelik kayıpları tespit edilmiştir.

Genetik İncelemeler: NGS, Mitoscore, aCGH, CGT, PGD gibi farklı yöntemlerle genetik sorunlar tespit edilebilmektedir. Özellikle tekrarlayan düşükler ya da doğan bebeğin kaybedilmesi gibi durumlarda genetik testler yüksek başarı sunmaktadır.

ICSI: Mikroenjeksiyon (ICSI) erkekten nedenli kısırlık probleminin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Sperm sayısı az, sperm hareketliliği düşük ya da sperm yapısı bozuk olan hastalarda kullanılır. ICSI yönteminde sperm laboratuvar ortamında yumurta içine enjekte edilir. Klasik tüp bebek yöntemiyle karşılaştırıldığında, mikroenjeksiyon tekniğinde döllenmenin gerçekleşme ihtimali çok daha yüksektir.

Embriyoskop: Embriyoskop, embriyo gelişiminin 7/24 gözlenmesini sağlayan bir sistemdir. Embriyoskop sayesinde embriyoların gelişimlerinin her anı görüntülenebilir ve kayıtlar geçmişe dönük olarak detaylı şekilde incelenebilir. Böylece daha yüksek gebelik oranı sağlayacak embriyonun seçiminde oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır.

Rahim Dinlendirme: Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların rahim iç zarını olumsuz olarak etkileyebildiği bilinmektedir. Bu negatif etkilenme sonucu embriyonun rahme tutunma şansı azalmaktadır. Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilmek amacıyla tedavide elde edilen iyi kalitedeki embriyolar dondurulur. Tedaviye 1-2 ay ara verilerek rahmin doğal haline gelmesini beklenir yani rahim dinlendirilir ve ardından embriyo transferi gerçekleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlere düşen bazı görevler bulunmaktadır. Yaşam tarzınızda yapacağınız basit değişikliklerle gebelik şansını artırabilirsiniz.

Tedaviye başlamadan yaklaşık 3 ay öncesinden sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Sigara kullanımı hem yumurta hem de sperm hücreleri için son derece zararlıdır. Aynı şekilde alkol tüketimi de bırakılmalı veya minimumda tutulmalıdır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzenine geçilmeli, bol meyve sebze tüketilmelidir. Hayatınıza basit egzersizleri katmanız önerilir. Her gün yürüyüş yapmak üreme sağlığınızın korunması için önemlidir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?

Ön Görüşme

İlk adım ön görüşmedir. Uzman doktor, çift ile ayrıntılı bir görüşme yapar ve hastanın öyküsünü dinler. Bu aşama, aslında tedavi sürecinin doğru şekilde planlanabilmesi için en önemli aşamayı oluşturmaktadır.

Bu görüşme sırasında aynı zamanda çiftlerin uygunluk durumuna göre gerekli muayene ve ultrasonografik incelemeler de yapılabilir.

Muayene ve Testler: Adayların Detaylı İncelenmesi

Hekim, anne adayının yumurtalık kapasitesi ve rahmi ile ilgili bilgi edinmek için muayene eder. Yumurta rezervinin durumunu gösteren AMH testi istenir. Gerekli görüldüğünde rahim filmi (HSG) veya histeroskopi yapılması istenebilir. Bunun dışında kadına ait tiroid fonksiyon testleri ve prolaktin hormon düzeyi ile kan sayımı, kan grubu ve serolojik testler dediğimiz hepatit ve HIV testleri de istenebilmektedir.

Baba adayından sperm analizi istenir veya (varsa) önceki test/deneme sonuçlarına göre erkeğin ayrıca üroloji/androloji uzmanı ile görüşmesi sağlanarak tanısal değerlendirme/muayene yapılır. Bütün bu değerlendirmelerin ardından çift, mevcut medikal durumları ve bu durumda neler yapılması gerektiği ve başlatılacak tüp bebek süreci hakkında bilgilendirilir.

Yumurta Üretiminin Artırılması

Adetin 21-23’üncü günlerinde başlayan (düzenli, 28 günde bir adet gören kadınlarda) aşı gibi bir iğnenin uygulandığı yaklaşık 8-14 gün süreç başlar. İğneleri kullanmaktaki amaç folikülleri büyüterek olgun yumurtalar elde etmektir. Gelişen folikül sayısının az veya gerekenden çok fazla olması tedavide başarı şansını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle hormon iğnelerinin başlangıç dozu kadının yaşı, kilosu, varsa önceki tedavilerine göre belirlenmektedir.

Kullanılacak iğneyi hastalar kendi kendilerine uygulayabilirler, aşı gibi cilt altına verildiğinden iğnenin hasta tarafından kullanılması oldukça kolaydır. Bu iğnenin kullanımı sırasında vajinal kanama olduğunda kanamanın 3. günü ya da kanama olmazsa iğnenin 14. günü hasta ultrason yapılmak üzere kliniğe çağrılır.

Yumurtaların Geliştirilmesi ve Takibi

Anne adayı iğneleri talimatlara uygun şekilde düzenli olarak uygular ve belli aralıklarla yumurta takibi için doktorunu ziyaret eder. Folikül gelişim takibi kanda östrojen düzeyi ve ultrasonografide folikül sayısı ve boyutları ölçülerek yapılmakta ve bu verilerin birlikte değerlendirilmesi ile FSH, HMG içeren iğnelerin dozu yumurta geliştirilmesi aşaması süresince belirlenmektedir. Foliküller büyüdükçe kandaki östrojen düzeyleri yükselmektedir. Bazı özel durumlarda kan LH ve progesteron hormonları da ölçülerek fikir edinilmektedir.

Çatlatma İğnesi

Takip muayeneleri yumurtalıkların cevabına göre günlük ya da gün aşırı olabilir. Yaklaşık 8-10 günlük süreçten sonra foliküllerin en büyüğü 18-20 mm boyutlarına ulaştığında HCG iğnesi (çatlatma iğnesi olarak da bilinmektedir) uygulanır ve bu iğneden yaklaşık 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemine geçilir.

Yumurta Toplama (OPU)

Bir tüp bebek tedavisi içerisinde geliştirilen yumurtaların dış ortama alınması yumurta toplama (OPU) işlemi denmektedir. İşlem yaklaşık 10 dakika kadar sürer ve anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta vajinal muayene pozisyonunda uzanır ve yumurtalar toplanırken herhangi bir acı hissetmez. İşlemin ardından 2 saat kadar klinikte dinlendikten sonra hasta evine dönebilir.

Her kadında folikül sayısı aynı oranda gelişmez. Bazı kadınlarda yüksek doz iğneler kullanılsa bile tek folikül gelişebilir veya az sayıda gelişen foliküllerden yumurta elde edilemeyebilir. Genellikle ileri yaşta ya da yumurtalık kapasitesi zayıf kadınlarda görülebilen bu durumda başarı şansının düşüktür. Bu gibi durumlarda yeni bir siklus ile daha fazla yumurta alınabileceği düşünülüyorsa tedavi iptal edilebilmektedir.

Sperm Alınması ve Embriyo Oluşturma

Erkek hasta sperm odasında, geniş ağızlı ve steril bir kap içerisine mastürbasyon yoluyla sperm örneği verir. Mastürbasyon sırasında kayganlaştırıcı madde, sabun ve benzeri öldürücü maddeler olmamalıdır. Alınan sperm laboratuvara iletilir ve burada gerekli işlemlerin ardından dölleme işlemine geçilir.

Döllenme işlemi için taze spermin mevcut olmaması gibi bazı özel durumlarda daha önceden dondurularak saklanmış spermler çözülerek kullanılabilmektedir. Ayrıca menide sperm hücresi elde edilemediği durumlarda baba adayının yumurtalıklarından cerrahi yolla sperm elde edilerek tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Başarılı bir tüp bebek merkezinde tüm bu olasılıklar çiftlerin detaylı analizlerine bağlı olarak değerlendirilir. Böylelikle işlem günü nasıl bir tedavi metodu kullanılacağı önceden belirlenerek başarı oranları en üst düzeyde tutulmaktadır.

Dölleme İşlemi Metotları

Dölleme işlemi iki temel metot doğrultusunda gerçekleştirilir:

Klasik tüp bebek: Sperm ve yumurta hücrelerinin aynı ortam içine konulması ile hareketli spermlerin doğal ortamlarında yumurtaya ulaşarak döllenme sağlanır.

Mikroenjeksiyon: Seçilmiş sperm hücresinin yumurta içerisine mikrokanüller kullanılarak enjekte edilmektedir.

Dölleme işlemi sonrası yumurtalar inkübatör adı verilen ve rahim ortamını en iyi şekilde taklit eden cihazlar içerisinde muhafaza edilmektedir.

Embriyo Takibi

Embriyoların gelişimi günlük olarak takip edilir. Günlük takiplerin amacı rahme tutunma olasılığı en yüksek ve kaliteli embriyonun seçilmesidir ve her çiftin bu aşamada embriyo gelişimi birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Yüksek teknoloji kullanan seçkin laboratuvarlarda embriyo takibinde embriyoskop kullanılmaktadır. Bu cihazlar ile embriyolar bulundukları ortamda herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan 7/24 izlenebilmektedir. Embriyo istenen aşamaya geldiğinde embriyo transferi aşamasına geçilir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Transfer Edilecek Embriyolara Neye Göre Karar Verilir?

Tüp bebek tedavisinde transfer edilecek embriyo, kalitesine göre belirlenir. Hastanın yaşına, elde edilen embriyo sayısına ve embriyo gelişiminde gösterdiği olgunluğa göre embriyo kalitesi değerlendirilmektedir. Bazı hastalarda ikinci gün transferi uygunken bazı hastalarda üçüncü gün transferi daha uygundur. Bazı hastalarda ise embriyo 5. güne kadar takip edilmekte ve blastokist aşamasındayken transfer gerçekleştirilmektedir. Embriyolog ve hekim tarafından hastanın daha önce geçirdiği tedavi sayısına, embriyonun kalitesine ve hastanın yaşına göre bir karar verilerek embriyoların hangi gün ve hangi sayıda transfer edileceği belirlenir.

Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavisinde en kısa süren fakat en önemli aşama embriyo transferi aşamasıdır. Zira tüm tedavi boyunca geliştirilmiş bir embriyonun rahme transferinin doğru şartlarda yapılamaması tüm tedavi başarısını riske atabilmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavilerinde embriyo kalitesi ve seçimi kadar transferi yapan doktorun bu konudaki tecrübesi ve başarısı da son derece önem taşımaktadır.

Transfer gününün belirlenmesi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tüp bebek tedavilerinde embriyo transferi günü daha önceden planlanan bir gün olabildiği gibi embriyo gelişimi sırasında elde edilen verilere göre planlanan günden farklı bir güne de çekilebilir. Bu değişiklik tamamen anne adayının gebelik şansını yükseltmek için planlanan bir değişikliktir. Endişelenmeye gerek yoktur.

Transfer sonrası eğer halen laboratuvarda gelişimi devam eden iyi kalite embriyolar mevcut ise bu embriyolar uygun şartlarda dondurularak saklanmaktadır. Embriyo dondurma işlemi ile saklanan embriyolar, daha ileri bir tarihte tekrar planlanan bir tedavide kullanılabilmektedir. Dolayısı ile embriyoların dondurularak saklanacak olması ek bir tedavi şansı sağlayabilmesi açısından son derece önem taşımaktadır.

Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tüp Bebek Tedavisi Gören Kadınlar Erken Menopoza Girer mi?

Hayır. Yumurtalığınızda her ay kullanılmadan atılan yüzlerce yumurtadan bir kısmı verilen hormon tedavisi ile kullanılabilir hale getirilmektedir. Yani sadece o ay için seçilmemiş, harcanacak yumurtalar kullanılır.

Tüp Bebek Tedavisi Kansere Neden Olur mu?

Hayır. Ailede hormon bağımlılığı nedeniyle oluşmuş olan kanser vakaları bulunuyorsa dikkatli olunmalıdır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların var olmayan bir kanseri başlattığına dair bilimsel veri bulunmamaktadır.

Yaş, Gebe Kalma Şansını Etkiler mi?

Evet tüp bebek tedavilerinde yaş belirleyici bir etkendir. Yumurta rezervi yaşla birlikte azaldığından kadın yaşının ileri olması başarı şansını azaltmaktadır.

Tüp Bebeği En Fazla Kaç Defa Deneyebilirsiniz?

Günümüzde 9 denemeye kadar çok rahatlıkla denenebilir bunun hiçbir mahsuru yoktur. Özellikle yumurta varsa çok rahat denenebilir.

Tüp Bebek Yöntemiyle Doğan Bebekler Seçilmiş Bebekler midir?

Hayır. Hastalık taşımaları anlamında bu bebekler doğal yolla doğan bebeklerden farklı değildir. Bebekler anne ve babalarının sahip olduğu genetik kodları taşırlar ve neslin devamı için var olan ortak gen havuzunu kullanırlar.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Düşük Riski Yüksek midir?

İlk üç ay için gerekli tıbbi desteğin uygulanması durumunda düşük oranları normal hamilelik ile benzer değerlere sahiptir.

Tüp Bebekte Embriyo Transferi Kısıtlaması Nasıl Uygulanmaktadır?

İlk iki uygulama ve 35 yaş altındaki kadınlarda transfer edilebilen embriyo sayısı 1, 35 yaşından büyük kadınlar ve iki denemeden fazla deneme yapmış olan hastalarda ise 2 embriyo transferine izin verilmektedir.

Tüp Bebekte Hep İkiz Gebelik mi Olur?

Hayır. Yukarıda da belirtildiği gibi yasalar gereği, çoğul gebeliklerin önüne geçmek adına 35 yaş altı hastalarda 1 adet embriyo transfer edilmektedir. 35 yaş üzeri ve 2 embriyo transferi gerçekleştirilmiş hastalarda ikiz tüp bebek ihtimali bulunmaktadır.

Blastokist Ne Demektir?

Embriyo seçiminde daha kuvvetli embriyoyu belirleyebilmek adına, beşinci güne kadar laboratuvarda takip edilen ve gebelik potansiyeli daha yüksek embriyodur.

Transfer Edilmeyen ve Kullanılmamış Olan Embriyolara Ne Olur?

İyi merkezlerde elde edilmiş ancak kullanılmamış olan embriyolar dondurularak beş seneye kadar çiftlerin yazılı izni alınması koşuluyla saklanabilmektedir.

Embriyo Transferinden Sonra Cinsel Yaşam Devam Edebilir mi?

Transfer işlemi sonrası, gebelik testine kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Embriyolara Genetik Tanı Yapılması (PGD), %100 Sağlıklı Çocuk Sahibi Olmayı Sağlar mı?

Hayır. Bu genetik tanı yöntemi sadece belirli hastalıkları tarayabilir. Gerekli durumlarda çiftlere önerilen, embriyo seçmeyi sağlayan bir yöntemdir.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadardır?

Yasalar gereği tüp bebek fiyatları hakkında sitemiz üzerinden bilgi veremiyoruz. Tüp bebek fiyat bilgisi için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.