Tiroid Hormonlarının Gebe Kalmadaki Etkisi Nedir?


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Doktora Sorun

Tiroid hormonları, vücudun orkestra şefi gibi birçok fonksiyonun düzenli yürütülmesinde son derece önem taşımaktadır. Üreme fonksiyonları da bunlardan birini oluşturmaktadır. Hormonlarda görülebilecek bozukluk ya da sorunlar gebe kalma üzerine olumsuz etki yaratabilmektedir. Doğurganlık çağına gelmiş olan kadınlarda hormonlara dayalı ortaya çıkabilecek bozukluklar çocuk sahibi olabilmeyi engellediği gibi gebelik süresince de anne ve çocuk üzerinde istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Bu nedenle sorunun en kısa sürede ve uygun şekilde tespit ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Ergenlik dönemiyle birlikte östrojen hormonu bir genç kızın adet görmesinden ne kadar sorumluysa, tiroid hormonları da bu adetlerin başlaması için oldukça önemli bir hormondur. Burada görülebilecek bozukluk durumunda adet düzensizlikleri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hipotroidi yani tiroid hormonlarının az çalıştığı durumlarda yumurtlama problemleri daha sık görülebilir. Buna bağlı infertilite yani gebe kalma sıklığı da biraz daha azalabilmektedir.

Tiroid hormonları sağlıklı gebelik için de önem taşır Tiroid hormonu kadının gebe kalması açısından önemli olmasının yanında aynı zamanda sağlıklı bir gebeliğin devamı, sağlıklı bir bebek doğurmak için de önem taşımaktadır. Özellikle tiroid fonksiyonu bozuk kişilerde gebelik söz konusuysa bu hormonların çok sık takip edilmesi ve düzenli bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bebeklerde doğumdan sonra nörolojik fonksiyonel bozukluklarla karşılaşılabilmektedir.

Gebelik döneminde kullanılan tanısal testlerin kısıtlı olması ve bunun yanında gebelik döneminde biyokimyasal değerlerin diğer bireylerden farklı yorumlanmasından dolayı hekimin bu dönemde daha yoğun ilgi ve desteğini gerektirmektedir. Çünkü tiroid bezine bağlı hastalıklar gebelik öncesinde olmasa bile gebelikte ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ortaya çıkabilecek çarpıntı, iştahsızlık, bulantı gibi belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Gebelik döneminde bebeğin tiroid hormon düzeyleri gebeliğin ilk üç aylık dönemi sonuna kadar anneye bağımlıdır. Bu nedenle annenin tiroid hormon düzeylerinin bebeğin beyin gelişimi açısından çok büyük önem taşıdığının unutulmaması gerekmektedir.