Gebelik Diyabetinde Medikal Akupunktur Tedavisi


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doktora Sorun

Kilo vermenin doğurganlık üzerindeki etkileri çok iyi bilinmektedir. Yüzde 5-10’luk kilo kaybı bile dramatik bir şekilde yumurtlama ve gebelik şansını artırmaktadır. Hamilelik hazırlık döneminde kişiye özel kilo kontrolü, dengeli ve doğru beslenme ve egzersiz programıyla beraber yaşam biçimi değişikliği sayesinde şeker hastalığı kontrol edilebilmektedir. Eğer bunlara rağmen sonuç alınmıyorsa veya bunlarla birlikte “medikal akupunktur ve tamamlayıcı tıp tedavi” yaklaşımları uyguluyoruz.

Neden Akupunktur?

Hamileliğe hazırlık aşamasında kilo verilmesi ve normal kiloya ulaşılması sayesinde, gebelikte şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı ile karşılaşma oranı düşer. Kendine güven duygusu artar; motivasyon eksikliğine bağlı tedaviyi bırakma oranı çok azalır. Kaldı ki vücut ağırlığında %10 kadar bir azalma bile risk faktörlerinin belirgin olarak azalmasını sağlar. Örneğin yağ dokusundaki 1 kg’lık azalma sistolik kan basıncında 20 mmHg, diyastolik kan basıncında ise 10 mmHg kadarlık bir düşme sağlar ki bu sonuç etkili bir tansiyon düşürücü ilacın sağladığı kadar düşme anlamına gelir.

Kilo vermek kadar verilen kilonun idamesinin sağlanması da tedavi için çok önemlidir. Çünkü kilo veren kişilerin %95’inden fazlası yeniden kilo almaktadır. Kilonun korunması, uzun süreli alışkanlık-davranış değişikliği, dengeli ve sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin artırılmasına bağlıdır. Aslında yemek yemek, en temel içgüdümüzdür. Beynimizdeki ‘Doyum merkezi’ yani nucleus accumbens, temel dürtülerimizin tatmini sonrası bize keyif-tatmin-doyum hissini veren merkezdir. Yani yemek yemekten alınan keyifle beraber “tatmin olma hissi” de vardır. Böylece hayatta kalmak için gereken enerji de sağlanmıştır. Ancak modern hayatın getirdiği stres, vücutta ‘kortizol’ün gereğinden fazla ve/veya gereksiz salgılanması sonucunda, kortizol’e bağlı ‘açlık hissi’ oluşturur. Doğal yaşamımızın bir parçası ve gereği olarak, bir aktivasyon sırasında salgılanan kortizol, şeker metabolizmasını kısa süreli olumlu etkilerken stresin artması ile artık aşırı bir şeker isteğine sebep olur. Bu aşamada gereksiz yere uyarılan doyum merkezimiz, ‘tatmin hissi’ni algılamamıza yardımcı olamaz. Yani kişide doyma hissi-tatmin-haz alma kavramı, bu noktada artık oluşamamaktadır.

Dengeli ve kişiye özel bir diyet programı ve fiziksel egzersiz kadar kritik bir katkı da ‘tamamlayıcı tıp’ yaklaşımları ile sağlanmaktadır. Strese ve ‘doyum merkezi’ne yönelik “akupunktur, EFT ve NLP” gibi yaklaşımlar hormonal dengeyi düzelttiği gibi ‘aşırı yeme isteği ve doymama’ hissinin de önüne geçilmesini sağlar. Farkındalığı artan kişide, bilinçaltı seviyesindeki etkileriyle hem stresi azaltıyor hem de açlık-tokluk metabolizmasını dengeleyebiliyoruz. Son yıllarda akupunkturun, yağ hücrelerinden ‘leptin’ salgısını uyardığı gösterilmiştir.

Akupunkturun, ‘vagus’ siniri aracılığı ile de mide ve bağırsaklardan ‘doydum’ mesajını, Nucleus Tractus Solitarius denilen ‘beyin sapı tokluk merkezi’ne ulaştırdığını biliyoruz. Aynı zamanda akupunktur, açlık hissi oluşturan ve besin alımını artıran NPY molekülünü de engellemektedir. NPY beynin pek çok bölgesinde bulunur. Birçok obezitede beynin çeşitli bölgelerinde NPY’nin arttığı gösterilmiştir. Ayrıca, Melatonin salgısını artırdığı bilimsel olarak da gösterilen Akupunktur, özellikle otonom sinir sistemini regüle edici ve stres-kaygı-anksiyeteyi azaltıcı etkileriyle sağlıklı bir kilo verme programına uyumu da artırmaktadır. Böylece, modern hayatın getirdiği günlük stresi azaltırken tamamlayıcı tıp yaklaşımları ve akupunktur “doyma merkezi”nin yeterli ve dengeli uyarılması ile kişi, diyet programına uyum sağlayarak kolayca ‘TATMİN olmakta ve DOYMAKTADIR’. Aynı zamanda, sağlıklı-dengeli beslenmeye geçişte yaşanabilecek ‘yoksunluk ve tatminsizlik’ sendromlarından da korunmaktadır. Böylece “Sağlıklı Yaşam Destek” programlarımızla hem ruhsal, zihinsel ve fiziksel daha dengeli olmanızı sağlıyor hem de sizleri “şeker hastalığı” riskinden koruyoruz.