Erkek Kısırlığında Varikosel


Üroloji Uzmanı

Doktora Sorun

Yapılan araştırmalarda çıkan çarpıcı sonuçlara göre erkek kısırlıklarının yüzde 40’ına yakınında varikosel saptanıyor. Sessiz sedasız bir şekilde ilerleyen varikosel erken yaşlarda çocuk sahibi olduktan sonra ilerleyen yaşla birlikte ikinci çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde sperm parametrelerinde bozulma yaratarak kısırlığa yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılındaki verilerine göre, 9043 erkekte yapılan semen analizi incelemelerinde sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin yüzde 25’inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkeklerin yüzde 12’sinde varikosel tespit ediliyor. Bir başka çalışmada ise, kısırlık şikayeti ile başvuran erkeklerin yaklaşık yüzde 35-40’ında varikosel tespit ediliyor. Bunun yanında varikoseli olan erkeklerde, erken yaşlarda çocuk sahibi olduktan sonra ilerleyen yaşla birlikte ikinci çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde sperm parametrelerinde bozulma nedeniyle infertiliteye yol açabiliyor. Tüm bu sonuçlar dolayısıyla özellikle infertilitede varikosel son derece önemli bir sorun olarak çiftlerin karşısına çıkıyor.

Varikosel rahatsızlığı genellikle bir şikayete yol açmıyor. Bazı erkeklerde testiste baskı şeklinde ağrıya neden olabiliyor. Genellikle çocuk sahibi olmak isteyen ancak 1 yılı aşkın bir süre düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan erkeklerde fizik muayenede kolayca varlığı tespit ediliyor. Bazı erkekler bir testisin diğerine göre daha büyük ve ileri derecede artmış damar yapısını fark ederek doktora başvurabiliyor. Varikosel, ileri derecede artmış damar yapısı varlığı ile anlaşılıyor. Bu anatomik olarak testisin damar yapısı ile ilgili bir durumdur. Genellikle uzun boylu ve zayıf erkeklerde yine anatomik yapıyla ilgili olarak sol testiste ortaya çıkıyor. Varikosel basit olarak bacak damarlarındaki genişlemenin testiste görülen biçimi olarak tanımlanıyor.

Ancak nadir durumlarda karın içerisinde büyüyen bir kitlenin damarlara baskı yapması sonucu testis damarlarında aşırı genişleme de oluşabiliyor. Bu nedenle aniden gelişen artmış damar yapısı varlığında ve sağ testiste gelişen artmış damar yapısında batın içerisinde kitle varlığının araştırılması gerekiyor. Belirtiler, testisin etrafında artmış damar yapısının varlığı ile elle muayenede basitçe anlaşılabiliyor ve genel olarak 3 kategoride değerlendiriliyor. Ancak 2 ve 3. kategorideki damar yapısında olan varikoselin operasyonla düzeltilmesi önerilir. Ayrıca damar yapısının incelenmesini sağlayan bir ultrason aracılığı ile tespit edilir ve mutlaka hastaların değerlendirmesinde 2 kez sperm analizi ile sperm yapılarının değerlendirilmesi yapılmalıdır. Bazı erkeklerde sperm sayımının aşırı etkilendiği ve hatta spermin hiç dışarı çıkmadığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda varikosel dışında altta yatan başka nedenlerin araştırılması mutlaka gereklidir.

Tedavi, kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile genişlemiş damarların bağlanması ile yapılıyor. Ameliyatta genel anestezi altında mikroskop kullanılması operasyonda damarların daha net olarak tanınmasını ve testisi besleyen arterin dikkatli bir şekilde korunmasını sağlıyor. Bu yöntemle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme oranı ve komplikasyon oranı düşüktür. Hastalar operasyon gününde hastaneden taburcu olabilir, iki veya üç gün sonra işe dönebilirler. Ancak bütün varikosellerin tedavi edilmemesi gerekir.

Örneğin sperm sayısını azaltan başka nedenler mevcutsa öncelikle bu nedenlerin tespit edilerek düzeltilmesi gerekir. Bunun dışında azospermi olarak adlandırdığımız sperm sayısının 0 olduğu durumlarda da varikoselin tedavi edilmesi halen tartışmalıdır. Azospermi yapan nedenlerin mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü varikosel tek başına sperm sayısını 0 yapacak kadar testisin üretimini bozmaz. Sperm sayısının artması için ameliyatlardan sonra kabul edilen bekleme süresi 3-6 aydır. 6 aydan sonra sperm kalitesi ve sayısı artmamışsa daha uzun süre beklemek bir fayda sağlamayacaktır.