Doğum doğal ama zorlayıcı bir eylemdir. Kendiniz için yeterli ve doğru olan ağrı azaltıcı yöntemi seçmelisiniz. Doğumun ilerleyiş süreci ve sizin ağrıyı algılama biçiminiz yöntemi belirleyecektir.

Naturel doğumlarda gebeler sadece nefes alma ve rahatlama tekniklerini kullanarak ağrı ile baş etmeye çalışır. Belli aralıklarla kas içi uygulanan ağrı kesici enjeksiyonlar, doğumun 2. evresinde pudendal blok zorlu travay ağrılarını tolere edilebilir düzeylere indirebilir. Doğum ağrıları tolere edilemeyecek düzeydeyse epidural blok uygulanabilir. Aktif doğum eylemi başladıktan sonra (servikal açıklık 3-4 cm’ye ulaştığında) spinal kanalın dışında epidural boşluğa bel omurga hizasından bir iğne ile girilir. İğne içerisinden yerleştirilen kateter sabitlenir ve iğne çekilir. Doğum eylemi süresince belli aralıklarla analjezik madde kateter aracılığıyla verilir.

İlk ilaç uygulamasını takiben 20 dakika içerisinde rahatlama başlar. Karın alt yarısı ve doğum kanalında ağrı hissi bulunmaz. Yürüyebilir, bacaklarınızı rahatlıkla oynatabilirsiniz. Ikınma hissi çok baskılandığından doğumun 2. evresi uzayabilir. Kasılmalarla koordineli bir şekilde ıkınmanız istenecektir. Doğumdan sonra 6–12 saat içerisinde kateteriniz çekilecektir.