İlk tüp bebek gebeliği blastokist transferi ile elde edilmiştir. Embryo gelişim sürecinin 5-6. günlerinde blastokist evresine ulaşılmaktadır. Bir blastokist yaklaşık 120 hücre içermektedir. Blastokist transferi ile implantasyon şansı daha yüksektir. Çünkü iyi embriyoların seçimi söz konusudur, yani ancak iyi olan embriyolar laboratuvarda gelişimlerine devam etmekte ve 5.güne ulaşabilmektedir. Fakat embriyoloji laboratuvarlarında kullanılan klasik kültür mediumları denilen embriyoların içerisinde takip edildiği ortamlarda blastokist gelişme olasılığı %20’lerde iken, embriyoların gelişim süreçlerine göre bu kültür ortamlarının değiştirildiği sekansiyel kültür mediumlarında bu olasılık yükselmektedir. Fakat bu imkanlarla bile hastaların %40’ında blastokist evresine ulaşılamamaktadır.

Blastokist transferi ile yüksek implantasyon (rahme tutunma) oranı, 5. günde blastokist evresine gelemeyen embriyoların gebelik oluşturma potansiyellerinin düşük olduğu, blastokist evresine ulaşanların ise %50 olasılıkla implante olduğu bilgisine dayanmaktadır. Blastokistlerin neden %50’si implante olamamaktadır denilirse muhtemelen kromozomal anomalili bir embriyo söz konusudur ya da endometriumun embriyoyu tutma kapasitesinde sorun vardır.

Blastokist transferi yumurta toplama işleminden 5 gün sonra yapılmaktadır, kalan fazla blastokistler dondurulabilir.

Blastokist Transferi Kimlere Önerilir?

Daha önce tekrar eden denemelerde iyi kalitede klivaj evresinde embryoların verilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı çiftlere
Çoğul gebelik istemeyen çiftlere (tek blastokist transferi)
Kalan embriyolarının dondurulmasını istemeyen çiftlere
Blastokist transferinin dezavantajları nelerdir?

Hastaların %40’ında transfer edilecek blastokist gelişmeyebilir
Beşinci günde embriyoların dondurulması klivaj döneminde dondurulması kadar iyi sonuçlar vermeyebilir
Laboratuvar ortamında blastokist evresine gelemeyen embriyoların %10’u 2. ya da 3. günde rahime verilmiş olsa idi gelişimlerine devam edebilirlerdi.